Podnikatelé, politici, vědci, vizionáři a další společně hledali 16. a 17. října odpověď na otázku, jak by mělo vypadat lepší Česko. Event globálního rozměru se podruhé konal v Císařských lázních.
V Karlových Varech zazněla spousta způsobů, jak lepšího Česka dosáhnout. Konkrétních návrhů během konference padaly desítky. Během čtvrtečního dne se na pódiu vystřídalo přes šedesát spíkrů za přítomnosti bezmála sedmi stovek hostů.
Již podruhé se konference Forbes Lepší Česko konala v areálu Císařských lázní. Celým dnem provázeli moderátoři Petr Šimůnek, Irena Cápová, Zdravko Krstanov, Anna Nosková, Kristýna Tmejová, Taťána Lysková, Silvie Friedmannová, Michal Bernáth a Karel Kovář alias Kovy.
Soukromý sektor vs. stát. CEO J&T Banky Štěpán Ašer srovnával tyto dva světy, které si podle něj přestávají rozumět. „Jsme v bludném kruhu, kdy se od sebe odděluje nahoru jdoucí soukromý sektor a padající státní sektor, který se víc zabývá tím, jak věci regulovat, než jak je dělat líp,“ popisoval ve svém projevu.
Předseda představenstva a generální ředitel skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk na pódiu mluvil o byrokracii, regulacích i Green Dealu. „Soustředíme se pouze na dodržování byrokratických postupů. Ztratili jsme zdravý rozum,“ prohlásil.
Zakladatel Mews Richard Valtr otevřeně deklaruje, že jeho cílem je být co největší. Pořádnou dávku optimismu a motivace přinesl i na pódium.
Firma Rohlík před nedávném oslavila deset let na trhu. Pozvání do Karlových Varů přijal zakladatel společnosti Tomáš Čupr, který prohlásil, že podnikatelský úspěch je nakonec o zvídavosti.
„Firmy se školami potřebují fungovat v symbióze,“ prohlásil hned na začátku diskuse jednatel technologické společnosti ABB Vítězslav Lukáš. Jak konkrétně podporuje nadace The Kellner Family Foundation nadané studenty, představila CEO Tereza Bůžková.
Sedmnáctiletý Simon Klinga představil LASAR, za kterým stojí dnes už skupina třiceti středoškoláků. Se svým vesmírným projektem zvítězili v prestižní soutěži NASA v americkém Houstonu. Na pódiu zmínil, že už do konce roku bude skupina posílat vlastní družici do vesmíru. Projev si vysloužil i potlesk hostů vestoje.
Skupina Fidurock kupuje staré činžovní domy v lukrativních lokalitách a dělá z nich nové a atraktivní bydlení. Tak zní ve zkratce byznys, za kterým stojí jako spolumajitel David Hauerland, který představil skupinu na Lepším Česku.
„To nejvzácnější, co máme, jsou schopnosti a talenty lidí, kteří v Česku žijí,“ řekla na Forbes Lepší Česko předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Partner a sustainability leader PwC Jan Brázda se svojí prezentací představil hostům Lepšího Česka, jak se stát vítězem Green Dealu.
Zakladatel a CEO Accolade Milan Kratina mluvil o absurdním případu procesu povolování výstavby průmyslové haly a o přístupu státní správy. „Musí se změnit motivace úředníků. Měla by být podporuj, povoluj. My chceme po státní správě jen to, aby se chovala v mezích zákona,“ prohlásil na konci výstupu.
„České investice v zahraničí jsou sedmkrát větší, než jsou ze Slovenska nebo Polska. Je to velký fenomén, který tu vznikl a nemá tu obdobu v blízkém regionu,“ shodli se Petr Sklenář a Pavel Ryska z J&T Banky.
Výkonný ředitel CSG David Chour mluvil o největší české investiční transakci, která zabrala rok a půl roku řešení. Věří, že transakcí prošlapou cestu podnikatelům a founderům na americký trh.
Umění, kultura design. Přední čeští umělci ve středu diskutovali u kulatého stolu o stavu české kultury.
Zakladatel investiční skupiny Rockaway Capital Jakub Havrlant mluvil o kreativitě v byznysu. Přitom prý neusiluje pouze o vlastní prospěch, ale i o to, aby značka Česko měla renomé za hranicemi, protože jen tak se mohou posouvat rovněž ostatní.
Dávku optimismu na pódium přinesla i Aňa Geislerová, která mimo jiné mluvila i o stavu českého školství. Během svého vystoupení, stejně jako ostatní spíkři, seděla na stylovém nábytku od české značky Modernista.
Firma CarTec Group, která v Česku zastupuje značky BMW, Rolls-Royce nebo Aston Martin, a zástupci dvou generací. Karel Kadlec a jeho děti Karin Kadlecová a Karel Kadlec ml. vystoupili společně. Mluvili o tom, jak se jim žije v Česku a co mají na Česku rádi.
„Lepší Česko je pro mě Česko, které funguje a taky jen nemluví, ale něco dělá,“ řekla na začátku svého vystoupení vedoucí partnerka EY Česká republika Martina Kneiflová. Mluvila o lepším Česku i zastoupení žen ve firmách nebo o kvótách.
Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa pro Česko, Slovensko a Maďarsko, vystoupil v Karlových Varech a přiblížil proměnu využívání karet Visa: „Když jsem před více než devatenácti lety nastoupil do Visy, karty sloužily převážně k výběru hotovosti. Dnes je jejich hlavní funkcí placení, a samotné karty se tak vlastně staly neviditelnými.“
Základy djingu od toho nejpovolanějšího. NobodyListen se podělil s hosty o své letité zkušenosti v rámci středečních exclusive rooms.
Na konferenci Lepší Česko vystoupil i managing partner pražské advokátní kanceláře White & Case Vít Stehlík. „Chci zůstat na vlně optimismu, která se tady stále ještě drží,“ prohlásil.
„Pokud se něco nestane, tak tato země podle mého nevyhnutelně míří mezi rozvojové země,“ uvedl podnikatel, investor a spolumajitel společnosti RSJ Václav Dejčmar. Jako řešení navrhl využití psychotropních látek, například LSD.
Generální ředitelka Cisco Zuzana Švecová mluvila o tom, co firma dělá, o svých začátcích ve firmě i budoucnosti. „Jsem hrdá na to, že v Česku máme výzkumný a vývojový tým 150 lidí, jejichž práce má celosvětový dopad,“ prohlásila na pódiu.
Preparty konference se konala v Paláci Sparkasse. Koncert tu měla zpěvačka Tonya Graves a mohli jsme slyšet její hity jako I’m the Only One nebo Černá.
Konferenci odstartovala diskuse s ministrem pro místní rozvoj a hejtmanem Karlovarského kraje Petrem Kulhánkem.
Jak na lepší zdravotnictví? „Ten recept je komplikovaný, protože působíme v segmentu, který je zásadně regulovaný,“ vyprávěl na úvod předseda představenstva Agel Michal Pišoja.
Pro všechny zúčastněné bylo k dispozici tetování metodou handpoke od Deny.ink.
Simona Kijonková, zakladatelka logistické firmy Zásilkovna, zhodnotila stav tuzemské společnosti a byznysu.
Barbora Štěpánková, spolumajitelka Sokolovské uhelné a SUAS GROUP, na konferenci hovořila o svém nadačním fondu Františka Štěpánka. Tento fond aktivně působí na území Karlovarského kraje a zaměřuje se na podporu místní komunity.
Story of Průša. Zakladatel jednoho z největších výrobců 3D tiskáren Josef Průša se rozpovídal o příběhu založení firmy.
Občerstvení po celý den zajistila cateringová společnost Incatering. Mimo výběr lokální, italské nebo asijské kuchyně byl v prvním patře k dispozici Strom zážitků se zavěšenými makronkami.
Základy vyjednávání během dvou hodin. Elitní vyjednavač Adam Dolník a bývalá armádní psycholožka Helena Sováková vedli interaktivní workshop.
Nespresso Professional networking lounge byla skvělým místem k rozvinutí diskuse s šálkem vynikající kávy.
Aukce jako žádná jiná. V Grandhotelu Pupp se dražilo umění, luxusní předměty a krásná auta. Mezi značky patřil Pištěk, Lhoták, Hermès Birkin, Omega, Dior i Louis Vuitton. Tatra, Škoda i Aston Martin.
Bar Martini nabízel už v předvečer na afterparty výběr z několika drinků. Hosté mohli ochutnat populární drink Martini Fiero či novinky letošního roku, nealkoholické drinky Martini Vibrante a Floreale.
Promluvil i český neurovědec Martin Tolar, který se svou společností Alzheon usiluje o lék na potlačení Alzheimerovy choroby. „Pokud vše půjde dobře, mohl by být náš lék v roce 2026 k dispozici.“
Na konferenci se postarali o líčení profesionálové z firmy Líčírna Organics. Hosté si tak mohli vyzkoušet kvalitní přírodní kosmetiku.
Profesionální tlumočení konference Lepší Česko zajistili odborníci jazykového centra Berlitz. I díky vysoké kvalitě tlumočení proběhla celé akce hladce.
Milovníci Pilsner Urquell si mohli vychutnat čepované pivo ve stylech hladinka, šnyt a mlíko z rukou finalistů soutěže Master Bartender.
Česko zastupovala na misi ve Světové bance a nyní nabízí recept na vyšší prosperitu. Podle renomované ekonomky Jany Matesové se skrývá v reformě státní správy a hlavně přemýšlení jejích zaměstnanců.
Nejvýše postavený Čech ve světě marketingu Radim Svoboda promluvil na konferenci Lepší Česko. „Choďte na výzkumy, ne na pivo. Sledujte trh, ne porno. Říkejte po světě: Já vím. Aby Česko bylo lepší, potřebuje víc vědět, nikoli si myslet.“
Lidovecký politik, advokát a hlavně hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich tvrdí, že budoucností je věda a výzkum a jižní Morava v nich oproti ostatním skutečně vede.
Stage on Mars je interaktivní hra, kde se pod vedením Milana Šemeláka účastníci vydali na cestu za vizí nejbohatšího Česka.
Všichni musíme začít u sebe. Ale nejen jako občané, týká se to také všech institucí a každá z nich musí přinášet výsledky. Pravil Aleš Michl, šéf České národní banky.
Čerstvé ovoce poskytla firma Frumoš. Na výběr byly veškeré druhy od lokálních farmářů a sadařů.
Ještě loni si asi jen pětina Čechů myslela, že jejich rodná zem kráčí správným směrem. Letos už je to třetina. Vyplynulo to z průzkumu agentury Ipsos, jehož závěry prezentoval její výkonný ředitel pro střední Evropu Jakub Malý.
„Abychom měli lepší Česko, musíme mít vize. A abychom měli vize, musíme mít skvělé lídry,“ řekl generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.
Na Lepším Česku se sešli i zlatý olympionik Josef Dostál a zlatý paralympionik David Kratochvíl. Povídali o motivaci, která je žene dál.
„Výměna názorů mezi generacemi neprobíhá a proti Evropě jsme v tom hodně zaostalí,“ řekl spoluzakladatel platformy Impakt Šimon Šebek. Promluvil společně s členem Impaktu Jakubem Čechem a režisérem Janem Strachem.
Co v současné chvíli nejvíce trápí české sklářství? „Snažíme se mezi mladými lidmi zapálit oheň, aby měli chuť ho studovat,“ prohlásil Jan Plecháč v diskusi s Leonem Jakimičem.
Anna Štrébl, šéfka platební brány Confirmo, na konferenci zdůraznila, že kryptoměny mohou hrát klíčovou roli v digitalizaci finančního sektoru.
Vitríny zdobily produkty od společnosti Elton hodinářská. Značka zde prezentovala širokou škálu hodinek a k vidění bylo několik různých modelů.
Na stánku Bred Pott si mohli hosté vyzkoušet tvorbu vlastních výtvorů na hrnčířském kruhu. Výběr barev byl pestrý a každý si mohl přizpůsobit svůj výtvor podle svého vkusu.
Afterparty se odehrála v Bechers Baru v Grandhotelu Pupp. Vystřídali se tři DJové, kteří rozproudili atmosféru a roztancovali celý parket.
Minimalizovat příjem cukru, ale přesto se osvěžit. Perlivé nápoje od značky CANS byly k dispozici ve čtyřech příchutích – jablko a bezinka, višně a třešně, citron a limetka nebo alpská voda.
U stánku Lékařů bez hranic se hosté mohli zeptat na cokoli ohledně zahraničních misí této organizace nebo si vyzkoušet VR brýle a prohlédnout ukázky 3D tisku.
Uprostřed shonu je vždy třeba najít si čas na odpočinek. Díky netradičním masážím od Falkensteiner Hotels byli všichni dobře naladěni po celý den.
Na místě bylo vystaveno několik automobilů, včetně modelů Rolls-Royce Cullinan Series II, Aston Martin DBX, BMW řady 7 a MINI Countryman.
Chcete se cítit a vypadat jako superhrdina? To našim hostům umožnil stánek AI Party pack, kde se pomocí umělé inteligence rázem stali jiným člověkem nebo hrdinou.
U stánku Forbes si bylo možné prohlédnout knihy z našeho vydavatelství, starší čísla magazínu nebo zakoupit předplatné.
Zahájení konference se nemohlo obejít bez hudby. DJ Lowa ráno roztančil celý sál.
Slovinské vinařství Zlati Grič, člen skupiny Fidurock, zajistilo víno na celý den konference. Vinařství se specializuje na produkci tichých a šumivých vín s tradiční metodou výroby. Kromě vinařství provozuje také golfové hřiště, apartmány a restauraci.
O děti bylo po dobu celé konference postaráno v dětském koutku od eventové agentury Beruevent.