Realitní společnost CPI Property Group, kterou vlastní český miliardář a šestý nejbohatší Čech Radovan Vítek, od ledna do září zvýšila konsolidovaný hrubý provozní zisk meziročně o 38 procent na 604 milionů eur, tedy asi 14,7 miliardy korun.
Celkové příjmy společnosti vzrostly o 46,3 procenta na 1,3 miliardy eur.
Americká investiční firma Muddy Waters minulý týden zveřejnila zprávu, podle níž Vítek, hlavní akcionář CPI, lže o skutečné hodnotě firmy.
„Dospěli jsme k závěru, že většinový akcionář Radovan Vítek firmu drze drancuje, a přitom výrazně nadhodnocuje hodnotu jejích aktiv. Řízení společnosti CPI PG je fraška,“ stojí mimo jiné ve zprávě Muddy Waters.
CPI označila tvrzení společnosti Muddy Waters za „kategoricky chybná“.
Společnost Muddy Waters v pátek CPI zaslala dopis, v němž uvádí, jak Vítek podle ní firmu obírá o aktiva. Po CPI žádá vysvětlení.
Ptá se v něm mimo jiné, proč Vítek svou superjachtu nekoupil bez účasti CPI a co pořízení luxusního plavidla přinese držitelům dluhopisů společnosti a jejím investorům.
Muddy Waters o sobě tvrdí, že se zaměřuje na pečlivou kontrolu hospodaření firem obchodovaných na veřejných trzích a snaží se odhalovat nesrovnalosti. Zároveň spekuluje na pokles ceny jejích akcií.
Společnost CPI oznámila, že zahájila v reakci na zprávu fondu interní audit. Najala právní firmu, která prověří postupy řízení společnosti, dodržování předpisů a obvinění, jež vznesla Muddy Waters.
CPI Property Group ve čtvrtek informovala o prodeji svého majoritního podílu ve společnosti Remontées Mécaniques Crans Montana Aminona SA, která provozuje sjezdové areály ve švýcarském letovisku Crans Montana.
Za 118,5 milionu švýcarských franků (zhruba tři miliardy korun) koupila podíl americká společnost Vail Resorts, uvedl deník Financial Times. Vítkova korporace měla v uplynulých letech spory s místními úřady ohledně provozu letoviska, připomíná deník.
Společnost CPI Property Group vlastní nemovitosti v Německu, České republice, Polsku a jinde ve střední a východní Evropě.
Zpráva Muddy Waters podrobně popisuje čtyři transakce v celkovém objemu kolem 441 milionů eur, u kterých říká, že hotovost a účty nemovitostí „by mohly být chybně uvedeny“.
Transakce se zaměřují na nemovitosti a změny majitelů firem mezi různými vlastníky prostřednictvím holdingových společností.