Každý rok, letos už podeváté, dává americký Forbes dohromady žebříček stovky největších soukromých společností, které svůj byznys budují v cloudu. Celý žebříček je přístupný na webu Forbes.com, zde vybíráme prvních pět společností a dvě další, které nás zaujaly.
Trh s technologickými IPO se ocitl v útlumu, a tak výběru letos vládnou staré známé tváře. Tsunami vyzyvatelů z oblasti umělé inteligence ale spláchlo i tento žebříček, ačkoli se firmy zaměřené na fintech, zabezpečení a specifický software snaží nezůstat pozadu. Letos se do žebříčku prosadilo rekordních sedmnáct společností orientovaných čistě na AI, což je oproti loňsku dvojnásobek.
K nim se přidává široká škála firem, jež svůj byznys stavějí na nástrojích umělé inteligence, ať už to jsou specialisté na generování obrázků (Midjourney, #64) či videa (Runway, #94), poskytovatelé infrastruktury (CoreWeave, #29), nebo alternativa vyhledávače (Perplexity, #85).
Umělá inteligence však ještě nespolkla úplně celý svět – v cloudu je stále široká škála společností s rozmanitým byznysem. K dlouholetému lídrovi Stripe (aktuálně #3) se přidávají další dva fintechoví hráči, Ramp (#37) a Brex (#42).
V oblasti bezpečnosti se na deváté pozici umístil Wiz, jehož generální ředitel nedávno přiznal, že odešel od rekordní akviziční nabídky Googlu a místo toho se rozhodl jít na burzu. Další absolvent, výrobce softwaru pro navrhování produktů Figma, je znovu na dvanáctém místě, protože i jeho vlastní velkolepá dohoda o akvizici, tentokrát s Adobe, byla nakonec odvolána.
Odkud jsou firmy z žebříčku? Téměř polovina uvedených společností sídlí v oblasti Sanfranciského zálivu, následuje New York a Atlanta, Londýn, Paříž, San Diego a Tel Aviv. Firmy v letošním výběru ale mohou pocházet odkudkoli – najdete tam společnosti od Bavorska po Britskou Kolumbii a od Sydney po Singapur.
Drtivou většinu firem ze seznamu (dohromady 86) stále vede jejich spoluzakladatel jako CEO. A pouze šest společností vede žena, což je jediná metrika, ve které od loňska nenastal žádný posun.
1. OpenAI
Obor: výzkum a produkty
umělé inteligence
Založeno: 2015
Zaměstnanců: 1100
Valuace: 86 mld. $
Poté, co byl generální ředitel Sam Altman v listopadu loňského roku nakrátko sesazen z funkce, strávila OpenAI letošek navazováním nových partnerství a spoluprací s největšími technologickými hráči.
V červnu se společnost dohodla s Applem na integraci svého chatbota ChatGPT do operačního systému pro iPhony, iPady a počítače Mac a koncem července představila „dočasný prototyp“ SearchGPT, na kterém testuje vlastní alternativu vyhledávače Google a začínajícího vyhledávače Perplexity (#85).
ChatGPT nyní týdně používá nejméně sto milionů lidí a související obchodní produkty šest set tisíc uživatelů. Mezi zákazníky patří giganty jako Moderna a Morgan Stanley, partnerem je i PwC.
2. Databricks
Obor: datová a AI platforma
Založeno: 2013
Zaměstnanců: 6000
Valuace: 43 mld. $
Jedno z největších potenciálních IPO v Silicon Valley. Generální ředitel Ali Ghodsi, jeden ze sedmi akademiků z univerzity v Berkeley, kteří podnik v roce 2013 spoluzakládali, vytáhl Databricks k tržbám ve výši 2,4 miliardy dolarů, o šedesát procent víc než v předchozím fiskálním roce.