Kariéru fotbalisty vzdal kvůli zranění, v podnikání ho ale nezastavila ani pandemie, ani měnící se svět. Firma Miroslava Hanáka na vybavování prodejen, fulfillment i dekorování skla nemá za příští cíl nic menšího než vlastní globální brand.
Začátek nového tisíciletí. Začátek podnikání. Časy, kdy se mohlo dít takřka cokoli.
„Tvrdili jsme, že jsme velká firma,“ usmívá se dnes Miroslav Hanák. „Na prvním jednání jsme ukazovali věci, co jsme si stáhli odněkud z amerických webů. Byli jsme jen dva, takže moje partnerka dělala asistentku a společníkova partnerka jí neustále volala, aby to vypadalo, že se u nás telefon netrhne.“
Historka je to nejen půvabná, ale hlavně důležitá. Pomáhá totiž vysvětlit, co se přesně za dvacet let stalo z firmičky, kterou v roce 2003 založili. Ta se dnes jmenuje Authentica, má 260 zaměstnanců, obrat téměř půl miliardy korun a klienty typu Hugo Boss či Philips.
Roste, je zisková a úspěšně se rozkročila do oborů, které přitom Hanák sám ještě pár let zpátky ani neznal.
„Proto se nestydíme za to, že jsme na začátku využili všechny možné prostředky. Na Authentice je pro mě dobré to, že jsme si všechno vyšlapali od píky, nikoho jsme nekopírovali, mohli jsme si věci sami ovlivňovat,“ vzpomíná CEO společnosti, která dosud nepotřebovala investora zvenčí a sprint vpřed financuje z vlastních zisků.
Její šéf Hanák – ve vedení jsou dále Martin Hasilík a Pavel Zemčík – přitom mohl udělat úplně jinou kariéru. Německý fotbalový klub jménem Unterhaching už je dnes pojmem pro fajnšmekry, v minulosti ovšem oddíl z Mnichova hrával bundesligu a Hanák zrovna tehdy kopal za tamní juniorku. Od sedmnácti let žil v zahraničí, kariéru profíka ale zarazilo vážné zranění kolena.
Pracovat začal ve firmě Asio a následovala pozice v Lidlu, kterému jako nákupčí pomáhal otevírat české pobočky. „Důvodem, proč podnikat, je pro mě možnost někam věci posouvat a rychle je měnit. V korporátu to nešlo, bylo frustrující, když změna trvá půl roku – a někdy i změna banální,“ dodává Hanák, proč odešel.
Dějiny společnosti Authentica jsou naproti tomu plné zvratů a nečekaných výsledků, jako fotbalový zápas. Nejprve totiž prodávali reklamní stojany – v Česku začali Kofolou a pak se vrhli na region DACH, tedy německy mluvící země (Německo, Rakousko, Švýcarsko).
Tam se fotbal najednou hodil, protože Hanák s němčinou neměl problémy. Přes německou agenturu se rychle dostali ke značkám typu Marks&Spencer či Debenhams. Možná až příliš rychle.
„Snažili jsme se být velcí, ale byl to punk,“ usmívá se Hanák. „Čtyři lidi v kanceláři, výtah pro jednu paletu a sklad sto metrů čtverečních, první kamiony jsem vyskládal já, první brigádníky jsem nabíral sám. Dělal jsem asistenta, obchodníka, nákupčího i skladníka.“
Zpětně to hodnotí jako skvělou lekci, neboť si osahal tolik různých funkcí, že k nim poté měl co říct, když už firma rostla.
„Začátky byly krušné, ale díky tomu víš, jak to celé funguje. Od té doby jsem alergický na to, že něco nejde,“ říká Hanák. „Všem opakuju – nehledejte problém, ale řešení. A používejte selskej rozum. Tím vyřešíme 90 procent věcí a na zbylých deset procent najdeme odborníky.“
Authentica měla prvních deset let do deseti zaměstnanců. Vpřed ji paradoxně posunul krach německé agentury – partnera, na němž původně vyrostla. Když nehledáte problém, nýbrž řešení, může to být největší pozitivní impulz.
„V začátcích byl pro nás dominantní český trh, dneska děláme z 80 procent ten zahraniční,“ popisuje Hanák změnu. „Nakoplo nás, že jsme řekli agenturám definitivně stop. Měli jsme i své výrobní zázemí, tak jsme začali pracovat přímo pro finální klienty.“
Dělají tak vše od vývoje, vzorování, výroby až po samotné zabalení a dodání k cílovému zákazníkovi. A hlavně někdejší fotbalista Hanák se svými kolegy trefili gól, který změnil ráz podnikání. Má jméno Waterdrop.
Rakouská značka na mikrodrinky, k nimž stačí přidat vodu, od roku 2017 vyrostla z nuly k obratu tří miliard korun, i proto, že jedním z jejích majitelů je tenisová superstar Novak Djokovič. A Authentica s ní zahájila spolupráci ještě předtím, než cokoli prodala.
„Vyvíjeli jsme pro ně první krabičku se dvanácti dropy na pití, dnes v naší skupině jen pro ně pracuje osmdesát lidí. Děláme jim lahve, celý instore, kiosky, obchody,“ popisuje Hanák. Navíc investorsky vstoupili do založení české pobočky – společnost Waterdrop CEE tak vlastní Miroslav Hanák, Kateřina Navrátilová a Waterdrop.
Pro Waterdrop už dělají i fulfillment, pojem, který je v Česku nejznámější díky firmě ShipMonk mladého miliardáře Jana Bednáře. Zjednodušeně jde o kompletní logistický servis, často pro e-shopy.
Čímž se vracíme na začátek k tomu, co pro Hanáka znamená podnikání.
„Naše výhoda je, že jdeme vlastní cestou a snažíme se hledat příležitosti na trhu, které doplňují byznys,“ říká. „Fulfillment nás napadl proto, že jeden klient byl nespokojený, tak jsme mu nabídli, že to budeme dělat sami a našli jsme kluka, co pracoval v Dubaji pro Amazon jako šéf logistiky. Kdybychom dělali to, co původně před dvaceti lety, už tu nejsme.“
Proto jeho skupina má dnes tři větve. Vybavování retailových prodejen pro Hugo Boss, C&A, Ralph Lauren a mnohé další. Dále fulfillmentové služby v širším slova smyslu. A to nejen pro Waterdrop – Authentica má už desítky dalších klientů a letos plánuje vyexpedovat milion zakázek.
A noha číslo tři? „Zase jednoduchý příběh. Nikdo nebyl schopný dodržet naše termíny a požadavky na kvalitu, tak jsme si za 60 milionů korun koupili stroj sami,“ vysvětluje Hanák, proč se pustili do úplně jiné oblasti – do dekorování skla, primárně tisku na skleněné nebo nerezové lahve.
I tady začali Waterdropem a dnes už mají desítky klientů. K drahé mašině na dekorování skla přidali dávno vlastní tiskárnu, výrobnu kartonu i stolárnu. Mají své designéry a konstruktéry – ale také chráněnou dílnu.
„Dává nám obrovskou sílu, že máme vlastní výrobní i logistické zázemí. Je to nesporná výhoda, navíc se to byznysově doplňuje, někteří klienti z retailu k nám jdou i do fulfillmentu a naopak,“ říká Hanák s tím, že třeba ze zpětné vazby od Hugo Boss vědí, že podle hodnocení kvality dodavatelů jsou pro globální brand mezi dvěma nejlepšími.
To vše bez jediné externí investice.
„Hrozně rád bych pracoval s vysokou EBITDA, dlouhodobý cíl je mít ji mezi deseti až patnácti procenty, stále se ale investuje do vývoje a technologií ve všech oblastech podnikání,“ vysvětluje. „Nicméně oblast retailu je zisková a věřím, že fullfillment bude v zisku už letos a dekorování skla do dvou let. Bez velkých investorů je růst možná pomalejší, ale pro nás je to příjemnější než být ovlivňovaní někým dalším,“ dodává Hanák.
Dávno jsou však pryč časy, kdy fungoval on sám i jako skladník. Firma předloni přesídlila do designových kancelářích v industriálním objektu někdejší brněnské tiskárny. Pracuje v ní deset národností, zaměstnanci mají ranní snídaně, trenéra i jazykové kurzy.
„Nabíráme jen perfektně mluvící lidi, bez kompromisů. Klient musí vědět, že mu rozumíme a že budeme ladit jen odbornou část,“ říká Hanák jasně.
Se širokým rozkročením do různých byznysových větví spolu s partnery z vedení sází na to, že šéfové sekcí mají velkou autonomii. „Snažíme se kultivovat mančaft, aby s námi byl dlouhodobě,“ použije fotbalový pojem. „Máme vize, posouváme se dál, lidé nedělají pořád totéž dokola. A vedení je aktivní, jsme tady s lidmi v každodenním byznysu. Protože nás baví tady být.“
A protože není hotovo. Kromě výhledově plánované expanze do Severní Ameriky totiž ke třem nohám stávajícího byznysu – retailu, fulfillmentu a dekorování skla – jednou přibude čtvrtá. Vlastní produktový brand, s ambicí prorazit globálně.
„Ve všem ostatním jsme nachystaní,“ připomíná Hanák výrobní, vývojové i logistické zázemí Authenticy. „Co to bude? Sám netuším. Může to být zajímavý nápad, anebo akvizice, po níž majoritně vstoupíme do existujícího projektu, každopádně brand, který se dá škálovat a posouvat dál, jak my sami uznáme za vhodné. Připravujeme se na to a počítáme s tím, že se bavíme o investicích v řádu milionů eur,“ říká Hanák.
Jedním z mála kritérií je to, že by se tento produkt neměl překrývat s byznysem jejich zásadních klientů. Jinak se fantazii meze nekladou.
„A taky je možné, že budeme za tři roky dělat něco úplně jiného. Kdybyste se mě totiž před třemi roky zeptali na fullfillment, odpověděl bych, že sám nevím, co to je,“ usměje se Hanák tomu, jak jsou byznysové cesty nevyzpytatelné.
V jejich případě v dobrém slova smyslu. Jak jinak by se z punkové party na reklamní stojany mohla stát půlmiliardová firma.