Nebála se ve svých návrzích experimentovat, posouvala hranice architektury a urbanismu. A taky s oblibou říkala: „Nenavrhuji krásné budovy. Nelíbí se mi. Mám ráda čistou svěží architekturu s organickými tvary.“ Žádný další návrh už Zaha Hadid nepřidá, charismatická anglická architektka iráckého původu ve čtvrtek v 65 letech podlehla infarktu.
Postavila několik desítek významných budov ve Spojených státech, Číně, Rusku i v evropských zemích, za které v roce 2004 získala jako první žena prestižní Pritzkerovu cenu. Před rokem jí britská královna udělila tzv. Královskou zlatou medaili. Její tvorbu obdivovali i jiní přední architekti včetně Jana Kaplického, který ji považoval za „první dámu architektury“. Hadid ostatně předsedala porotě, která z návrhů na Letenské pláni vybrala stavbu Jana Kaplického. K realizaci barevné „Chobotnice“ nakonec ale nedošlo.
Toto je náš výběr čtyř nejkrásnějších návrhů a jednoho, který je nám geograficky nejblíž.
“Rosenthalovo centrum současného umění v Cincinnati je nejvýznamnější budovou na území Spojených států od konce studené války,” složil Hadid poklonu uznávaný kritik architektury Herbert Muschamp v deníku New York Times.
Rosenthalovo centrum současného umění v Cincinnati
Od té doby sbírala představitelka dekonstruktivismu ocenění po celém světě. Od Royal Institute of British Architects získala Sterlingovu cenu za Národní muzeum umění 21. století v Římě (MAXXI), které bylo zároveň nominováno mezi šest nejlepších staveb v soutěži Mies van der Rohe Award 2011. Betonová stavba vyšla na zhruba 4 miliardy korun.
MAXXI v Římě
Mezi její nejznámější stavby vůbec patří Londýnské centrum plaveckých sportů za 8 miliard korun, kde před 4 lety závodili olympionici. V současné době centrum navštěvuje každý týden až tisícovka plavců.
Centrum plaveckých sportů v Londýně
V roce 2012 se otevřel pro veřejnost také masivní multifunkční komplex Galaxy Soho v čínském Pekingu. Futuristická stavba s kosmickým nádechem nabízí kanceláře, obchody i místa pro zábavu. Mezi mosty propojujícími pět budov vytvořila Zaha Hadid malá náměstí pro setkávání.
Galaxy Soho v Pekingu
Svým vizionářským přístupem si získala respekt a zájem řady investorů. Mimo jiné také investiční skupiny Penta Investments Marka Dospivy a Jaroslava Haščáka, který podle jejího návrhu staví v Bratislavě multifunkční projekt Čulenova o velikosti 4 hektarů. Nabídne 800 bytů, 1100 parkovacích míst a 50 tisíc metrů čtverečních kancelářské plochy.
Projekt Čulenova v Bratislavě
Kromě neofuturistických budov navrhovala Hadid také nábytek, obuv nebo auta. „Design kabelky, nábytku nebo příboru je pro mě výzva, baví mě tvořit. Jsem si jistá, že bychom měli lidem přinést trochu vzrušení do jejich životů, něco nečekaného,“ řekla.