Plné ruce práce kvůli rekordnímu zájmu. Tak by popsal několik uplynulých dnů Aleksej Pospechov, zakladatel startupu Missiontech.co. Jeho firma pomáhá relokovat ruské společnosti do Evropy. A během čtyřiadvaceti hodin dostal tolik žádostí jako jindy za měsíc. Mezi jeho klienty patří především majitelé technologických společností, kteří se teď chtějí dostat do Evropské unie.
Mezi nejvyhledávanější destinace momentálně kvůli sankcím patří Lotyšsko a Lucembursko. Podle komentářů dalších ruských podnikatelů nyní přichází do hry také Portugalsko, kde občanství získáte po pěti letech pobytu, nebo Holandsko, Kypr a Švýcarsko.
Ředitel švýcarské inovační společnosti Innovaud Patrick Barbey prozradil ruskému Forbesu, že během posledních několika měsíců narostl počet podnikatelů, kteří si ve francouzském kantonu otevřeli svou pobočku, ačkoli pokračují v podnikání paralelně v Rusku.
Podle Barbeye je pro ruské podnikatele klíčové, že Švýcarsko je tradičně politicky neutrální a ve východních kantonech země se nachází řada firem, které se zaměřují na inovace a ruští podnikatelé zde v minulosti aktivně využívali právního poradenství, které nabízí zdejší vláda.
Kyril Gončarik, CEO ruské společnosti Nord Beaver, která má na starosti vývoj počítačových her, o přestěhování své firmy přemýšlel od začátku letošního roku. Podle jeho slov byla klíčovým faktorem skutečnost, že vede mezinárodní firmu, ale vadila mu reputace vlastní země. Proto se odstěhoval do Litvy, kde mu vyhovuje míra byrokracie i výše daní.
Dmitrij Bogdančikov založil síť hotelů Jewelberry Glamping. V jeho luxusních chatkách mohli Rusové, ale i Gruzínci (pyšní se označením „první glampingový projekt v Gruzii“) slavit narozeniny, pořádat stylové večírky nebo strávit dovolenou v přírodě s veškerým komfortem luxusních hotelů.
I přestože se mu v podnikání daří, už před ukrajinskou invazí neviděl Bogdančikov v Rusku svou budoucnost. Zejména proto, že se obával vnitřních sankcí, obstavených účtů i rostoucí inflace. Doufá, že se mu podaří odejít pomocí takzvaného startup víza. Což jsou programy, které nabízí řada zemí světa včetně Německa, Chile, Thajska nebo Španělska.
Ono startup vízum zaručuje, že se může odstěhovat nejen konkrétní podnikatel se svou rodinou, ale také týmem. Trvalé povolení k pobytu umožňuje ve vybrané zemi pracovat i otevřít si účet v bance.
Evgenij Pisarev, CEO společnosti Qummy, která vytváří „létající restaurace“, tedy takové, které nemají pevné místo ani zaměstnance, ale fungují především coby rozvoz, odjel do Spojených států. Prozřetelně tak učinil na začátku letošního roku, kdy požádal o vízum typu 0-1. To Spojené státy udělují cizincům, kteří ve svém oboru dosáhli výjimečných objevů či kvalit. Ještě z Ruska ale zaregistroval svou firmu v Americe, kde si také otevřel bankovní účet.
Obecně se ale ruští byznysmeni shodují, že ještě před covidem bylo trendy mít sice základnu v Moskvě, ale pracovat z jakékoli části světa. Nejen proto, že v kurzu bylo digitální nomádství a podnikání z pláže, ale kvůli nestabilitě režimu.
Pokud bude osmdesát rublů za dolar novou realitou a eskalace konfliktu bude pokračovat, otřese se ruský byznys ve všech svých sférách v základech.