První impaktový fond v Česku Tilia Impact Ventures, který před třemi lety rozjela spolumajitelka vydavatelství Albatros Silke Horáková se spoluzakladatelem Impact Hubů v Praze, Brně i Ostravě, rozšiřuje svůj záběr.

Fond, který se pohybuje na hraně filantropie a světa investic, investuje jen do projektů, které mají měřitelný přínos pro společnost. Nově podpoří pěti miliony korun společnost Cyrkl zakladatele Cyrila Klepka.

„Cyrkl je mimořádný projekt s potenciálem obrovské změny celého systému, a to na globální úrovni, proto jsme se rozhodli investovat v maximální možné částce,“ říká k čerstvé investici spoluzakladatelka Tilia Impact Ventures Silke Horáková.

„Projekt zároveň podpoříme i jako jeho partneři a poradci v byznysových otázkách. Díky širokému portfoliu zkušeností dokážeme pomoci k výraznému úspěchu na globálním trhu.“

Zakladatelé fondu Tilia Impact Ventures Silke Horáková a Petr Vítek | Foto Tilia Impact Ventures

Cyrkl se tak přidal k dalším zainvestovaným projektům od Tilie: například firmě Datlab, posilující transparentnost a efektivitu veřejných zakázek, technologickému startupu MIWA, který se snaží o eliminaci jednorázových odpadů z celého dodavatelského řetězce, nebo také výrobci dioptrických brýlí DOT Glasses, zlepšujícímu v rozvojových zemích život lidem s poruchami zraku.

Cyrkl podnikatele Cyrila Klepka od základu mění odpadové hospodářství a vnáší do něj principy cirkulární ekonomiky ve spojení s technologiemi. To se děje pomocí webového nástroje, kde se může jednoduše registrovat každá firma, která se snaží zbavit průmyslového odpadu, jako jsou plasty, kovy či například textilie.

Projekt je posléze pomocí zkušeného týmu a strojového učení spojí s někým, kdo tento odpad umí využít – a odpad tak nemusí skončit na skládce nebo ve spalovně. Přes 1500 firem, které zatím v Cyrklu propojili, vytvořilo největší digitální tržiště ve střední Evropě. A cílí na celý svět.

„Objem zatím zobchodovaných materiálů od vzniku tržiště v první půlce roku 2019 se pohybuje kolem 18 250 tun. Můžeme tak prohlásit, že se nám podařilo ušetřit 53 500 tun CO2,“ vyjmenovává dosavadní úspěchy Cyrklu jeho zakladatel.

„Toto množství oxidu uhličitého by například během jednoho roku vypustilo 11 558 osobních aut, nebo bychom ho získali, kdybychom spálili 123 864 barelů ropy,“ cituje Klepek přepočet United States Environmental Protection Agency a netají se cílem vytvořit ze startupu prvního českého green tech jednorožce.

Silke Horáková a Cyril Klepek při podpisu pětimilionové investice

Dlouhodobým cílem firmy je od základu přeměnit princip odpadového hospodářství na cirkulární. „Svět je cirkulární pouze z nějakých devíti procent, tedy pouze devět procent materiálů najde své opětovné využití a neskončí vyhozené v přírodě,“ říká Petr Vítek, spoluzakladatel Tilia Impact Ventures.

„Digitální tržiště Cyrkl usiluje o to, aby toto číslo brzy překonalo milník 20 procent. V Tilii jsme přesvědčeni, že platforma má reálnou šanci takového úspěchu dosáhnout.“

American Dream!
Vydání Forbesu American Dream!

„Mezi konkrétní příklady dobré praxe můžeme zahrnout mimo jiné transakce nadnárodní nábytkářské firmy a její slovenské pobočky. Díky aktivní snaze našich odpadových expertů se podařilo během jednoho týdne ušetřit na nákladech této firmě 500 tisíc korun, které by zaplatila za likvidaci tohoto odpadu,“ popisuje Klepek, jehož projekt nabízí firmám i analýzu odpadového hospodářství.

„Firma odpad prodala a vydělala tak 100 tisíc korun navíc. Celková bilance tak byla plus 600 tisíc korun na účtu slovenské firmy, spokojený český recyklátor a materiál, který našel své další využití. A samozřejmě i ušetření 350 tun CO2.“

Valná většina peněz z aktuální pětimilionové investice bude určena pro zahraniční expanzi, zbytek pak půjde na vývoj platformy.