Pamatuji si na to překvapení, když jsem před šesti lety přiletěl do San Franciska poprvé. Tohle má být to krásné město z filmů? Zlatá brána do Silicon Valley a epicentrum pokroku? Na hlavní třídě zvané Market Street, která vede od moře středem města, okolo radnice přes čtvrť Castro až pod slavný kopec Twin Peaks, to tak rozhodně nevypadá.
Čtěte také: Vítejte v nejekologičtější restauraci na světě, kde po vás zbytky zlikvidují červi
V podstatě na každém kroku potkáváte bezdomovce, kličkujete mezi žebráky, vyhýbáte se prostitutkám a feťákům. Zlatej Václavák. Je to stokrát horší než půlnoční Sherwood před hlavákem.
Do San Franciska od té doby jezdím celkem pravidelně každý rok a situace se vůbec nemění k lepšímu. Naopak. Úplně běžně vidíte, jak tu špičkově zaplacení ajťáci a kravaťáci z firem jako Twitter, Salesforce nebo Uber překračují ležící lidi bez domova. A v jedné ruce mají latté ze Starbucksu, ve druhé poslední iPhone a v uších AirPody.
Problém už narostl do takových rozměrů, že ho řeší i nejbohatší muži Ameriky – pochopitelně ti, kteří mají v srdci San Franciska centrály svých firem. Miliardáři Marc Benioff ze Salesforcu (na fotce) a Jack Dorsey z Twitteru se minulý týden pohádali kvůli Proposition C, což je legislativní návrh, jak situaci s bezdomovci řešit.
Benioff podporuje, aby se technologické firmy více zdanily, a přispěly tak k řešení problému. Naopak Dorsey je proti a chce, aby tuhle patálii vyřešilo město.
Jenže samotné San Francisco se v podstatě stalo obětí rozmachu technologických firem. Jejich boom a obří peníze, které se do nich pumpují, nafoukly realitní bublinu v této části Kalifornie do nesmyslných rozměrů a prakticky vyhnaly z města všechny nízko- a středněpříjmové skupiny obyvatel. Ti nejslabší z nich skončili na ulici. Docela přesně to popsal tři roky starý filmový dokument San Francisco 2.0 z produkce HBO.
Rozmach technologických firem je sice pádný důvod, jako jediné zdůvodnění ale nestačí. Mezi ty nejdůležitější patří příjemné podnebí a silné zastoupení bohatých a levicově smýšlejících lidí, kteří do natažené ruky neváhají nějakou tu zlatku (desetidolarovku) hodit.
Rozevřené sociální nůžky (střední třída v San Francisku prakticky neexistuje) ještě posiluje další místní specifikum: v Kalifornii nemají blázince. Zařízení pro duševně nemocné lidi se zrušila pár desítek let nazpět a spousta lidí s touto diagnózou se ocitla na ulici.
Nejhorší části města jsou Tenderloin a Hunters Point. Zatímco druhá zmíněná je v podstatě na předměstí, ta první je ÚPLNĚ v centru San Franciska. Pár kroků od slavné konečné stanice cable car a nafintěných obchodů typu Victoria’s Secret či Urban Outfitters.
Jednou jsem si tam na Turk Street půjčoval auto a radši jsem ho pak vrátil na jiné pobočce. Jan Špidlen, který v San Francisku pracoval pro Dropbox a nyní dělá pro Airbnb, mi vyprávěl, že při dojíždění na kole přes Tenderloin radši nezastavuje ani na červenou.
Čtěte také: České starosti v Silicon Valley: Jak vyžít ze 3 milionů korun ročně?
Hrůzostrašné historiky mají i další čeští startupisté, kteří v San Francisku žili. „Viděl jsem na vlastní oči přepadení a několikrát slyšel střelbu,“ říká Jerry Javornický ze SpaceKnow. Ten dokonce před pár lety vytvořil s Ondřejem Štěpánkem online mapu nejnebezpečnějších míst San Franciska podle statistik násilných trestných činů. Pod názvem SF Gard si ji stahovaly desítky tisíc lidí měsíčně.
Ani v sousedním Oaklandu, který leží naproti přes Sanfranciský záliv, to není o moc lepší. Město se pravidelně umisťuje mezi top 3 nejnebezpečnějšími městy v USA podle statistik FBI (policisté tu mají české služební psy, na které volají povely v češtině).
Jakub Nešetřil z Apiary (nyní Oracle) mi jednou popisoval, jak tam jeho kolegu přepadli a drželi mu u hlavy pistoli.
Technologický zázrak spjatý se Silicon Valley má zkrátka svou stinnou stránku, se kterou se snad začíná něco dít. Je to vlastně docela jednoduché: San Francisko mění svět (k lepšímu), ale nedokáže změnit sebe (k lepšímu). Pro novou starostku London Breed je bezdomovectví prioritou číslo jedna, ale kdo ví, kdy a zda vůbec se mu ho podaří vyřešit.
Good luck a do té doby platí: Tenderloinu a Libni zdaleka se vyhni.