Z vlády Vladimira Putina po desítky let profitovala celá řada těch nejbohatších Rusů, jenomže s ruskou invazí na Ukrajinu na ně dopadly tvrdé sankce. Netýká se to však všech. Následující desítce ruských oligarchů se sankcím daří úspěšně vyhýbat. Alespoň zatím.
Alexander Abramov
Majetek: 5,5 miliardy dolarů
Po finančním kolapsu Ruska v roce 1998 koupil Abramov za výhodné ceny ocelářské firmy a uhelné doly. Dnes je předsedou představenstva společnosti Evraz, největšího ruského výrobce ocele.
Vagit Alekperov
Majetek: 10,5 miliardy dolarů
Alekperov pracoval na ropné plošině v Kaspickém moři i jako náměstek ministra ropy a plynu v poslední sovětské vládě. V roce 1991 pak založil Lukoil jako státní podnik, o dva roky později společnost převedl na sebe. Ta v současnosti produkuje dvě procenta světové ropy.
Alekperov, který se považuje za poměrně nezávislého, zůstává mimo hledáček sankcí nejspíš proto, že ho Západ považuje za protiváhu k sankcionovanému šéfovi společnosti Rosněfť Igorovi Sečinovi.
Igor Altuškin
Majetek: 1,8 miliardy dolarů
Na počátku 90. let Altuškin obchodoval s kovovým šrotem. Poté se však stal zakladatelem a největším akcionářem společnosti Russian Copper Company, která je třetím největším producentem mědi v zemi. Kromě toho je jedním z hlavních podporovatelů ruské pravoslavné církve a v roce 2017 mu Putin udělil Řád přátelství.
Andrej Guriev
Majetek: 4,8 miliardy dolarů
Bývalý člen komunistického aparátu začínal v investiční společnosti Menatep Michaila Chodorkovského. Poté, co byl Chodorkovský v roce 2003 uvězněn, koupil Gurjev podíl svého bývalého šéfa ve společnosti PhosAgro, která vyrábí hnojiva. Jeho syn Andrej A. Gurjev je generálním ředitelem společnosti PhosAgro a Evropská unie na něj uvalila sankce 9. března. Na samotného Gurieva sankce uvalila zatím jen Velká Británie 8. dubna.
Vladimir Lisin
Majetek: 18,4 miliardy dolarů
Lisin se v 90. letech vypracoval v brutální ruské válce o hliník. Řídil továrny Trans-World Group, skupiny obchodníků s komoditami, která má podíly v hliníkových hutích. Společnost byla později vyšetřována ruskými úřady pro bankovní podvod. V roce 1995 byl Lisin údajně vyslýchán ruskou policií v souvislosti se smrtí místního politika, vinu však popřel. Dnes stojí v čele společnosti NLMK Group, velkého výrobce ocelových výrobků.
Vladimir Litviněnko
Majetek: 900 milionů dolarů
Litviněnko je od roku 1994 rektorem Petrohradské báňské univerzity, kde Putin v roce 1997 napsal disertační práci o městských nerostných zdrojích, kterou uznávaný americký think-tank Brookings Institute označil za plagiát. Podle zdrojů Forbesu vlastní více než pětinu společnosti PhosAgro, kterou získal výměnou za politickou podporu a lobbování. Litviněnko naproti tomu tvrdí, že podíl získal výměnou za poradenské služby.
Iskander Machmudov
Majetek: 3,6 miliardy dolarů
Machmudov se narodil v Uzbekistánu a je hlavním vlastníkem UGMK, metalurgického konglomerátu, který ovládá tři stovky těžebních společností rozesetých po celém Rusku. V roce 2003 byl spolu s bývalým obchodním partnerem Olegem Děripaskou obviněn v USA z „rozsáhlého vydírání“.
Oba obvinění odmítli a žaloba byla nakonec zamítnuta z kompetenčních důvodů. UGMK vynaložila sto milionů dolarů na výstavbu ledové arény Šajba pro olympijské hry v Soči v roce 2014, kterou po hrách darovala ruské vládě.
Leonid Michelson
Majetek: 14 miliard dolarů
Zakladatel a předseda společnosti Novatek, která zpracovává zemní plyn, a 36procentní akcionář petrochemické společnosti Sibur koupil část akcií Siburu od Kirila Šamalova, bývalého Putinova zetě. Jeho společníkem v obou společnostech je sankcionovaný oligarcha Genadij Timčenko. Kanada sankce na Michelsona uvalila 4. dubna a Spojené království 8. dubna
Vladimir Potanin
Majetek: 17,3 miliardy dolarů
Potanin je bývalý sovětský úředník a krátce místopředseda vlády Borise Jelcina v letech 1996 a 1997, kdy pomáhal dohlížet na privatizaci. Stojí v čele společnosti Norilsk Nickel, největšího světového producenta niklu. Po ruském útoku na Ukrajinu odstoupil ze správní rady Nadace Guggenheimova muzea, kde působil dvě desetiletí.
V roce 2014 vynaložil 2,5 miliardy dolarů na výstavbu lyžařského střediska, snowboardového parku a centra freestylového lyžování pro olympijské hry. Kanada na Potanina uvalila sankce 4. dubna.
Dmitrij Rybolovlev
Majetek: 6,6 miliardy dolarů
Rybolovlev své jmění získal investicemi do nově privatizovaných akcií v 90. letech. V roce 2010 prodal svůj podíl ve společnosti Uralkali, největším ruském výrobci potašových hnojiv, za 5,3 miliardy dolarů. Za nemovitosti v Evropě utratil asi miliardu dolarů, z toho 400 milionů za penthouse La Belle Époque v Monaku, kde žije. Vlastní také řecký ostrov Skorpios a fotbalový tým AS Monaco.