Zbyněk Frolík patří k nejrespektovanějších osobnostem českého byznysu. Za výrobu nemocničních lůžek, za níž stojí jeho firma Linet ze Slaného u Prahy, má doma hned několik vyznamenání, a to včetně státní medaile Za Zásluhy.
Čtěte také: O ženách v IT, invazi technologií a utajeném parkování v Praze
A i když jsou jeho postele samy o sobě malou nemocnicí, která dokáže monitorovat vitální funkce toho, kdo na nich leží (a proto je třeba některé církevní domovy pro seniory odmítají využívat), tak muž, který je vymyslel, spí na obyčejné posteli od truhláře a matraci za pár tisícovek.
„Pořád nemůžu přijít na to, proč by zrovna matrace měla stát padesát tisíc nebo víc,“ říká Frolík v dalším díle talkshow Operitiv, kterou pořádá pražské coworkingové centrum Opero a kterou podporuje Forbes.
7. díl talkshow Operitiv se Zbyňkem Frolíkem a Halkou Jeřábek Třešňákovou můžete vidět tady:
Cesta Zbyňka Frolíka ke špičkovým nemocničním postelím, jež se dnes prodávají ve stovce zemí po celém světě a cena těch nejlepších z nich startuje na 20 tisícovkách dolarů, vedla přes několik zajímavých zastávek.
Coby vystudovaný odborník na počítače začínal v Akademii věd a do toho s manželkou, taktéž vědkyní, ale zaměřenou na chemii a fyziku, pěstovali květiny. Ve velkém a vědecky.
„Byl jsem vždycky podnikavý a v Akademii věd nebylo zas tolik peněz, tak jsme hledali nějaký zdroj obživy a řekli jsme si, že budeme pěstovat kytky, protože ty se dají prodávat před nemocnicí a kdekoliv na stánku. Fór byl ale v tom, co uměla moje žena,“ vysvětluje Frolík moderátorům Veronice Sedláčkové a Ondřeji Cihlářovi, jak s manželkou kombinací jejích odborných znalostí a jeho technické zdatnosti dosáhli neuvěřitelných sedmi sklizní za rok a 27 tisíc kusů řezaných růží.
Těsně před revolucí, konkrétně v roce 1986, přišel Frolíkův zásadní okamžik – tehdy se stal technickým ředitelem pražské Nemocnice Motol a jak v Operitivu popsal, díky tomuto místu mohl srovnávat, jaké byly rozdíly ve vybavení nemocnic u nás a ve svobodném západním světě. „Mně přišlo po revoluci docela jednoduchý ohnout pár trubek, dát tomu pár motorů, čtyři kolečka a začít prodávat,“ říká k začátkům svého úspěšného a záslužného podnikání.
Sametová revoluce sehrála zásadní roli i v životě divadelnice, choreografky a občasné filmové herečky Halky Jeřábek Třešňákové, která v posledním Operitivu Zbyňka Frolíka na gauči pro hosty doplnila.
Představitelka sekretářky Lenky ze sitcomu Kancelář Blaník se rok po té, co se v Česku změnil režim, vrátila z emigrace z Německa, kam odešla spolu s rodiči, když jí bylo jedenáct.
Ze začátku tu prý prožívala euforii, ta ale brzy opadla. „My jsme museli odejít z politických důvodů a já jsem třeba po návratu zjistila, že na úřadech jsou pořád ty samý lidi, pro který naše rodina představovala kriminálníky a kteří nás pro jiné názory vyhazovali,“ popisuje Třešňáková.
„Tyhle lidi podle mě pochopili, že se po revoluci musí změnit, ale jen na chvíli a po čase spadli do své předešlé, pohodlné rutiny, která pro ně asi fungovala víc,“ dodává.
A co Halka Jeřábek Třeštíková říká na satirický on-line seriál Kancelář Blaník, který ji dostal do povědomí širší veřejnosti? „Tenhle seriál mě baví. Nemusím díky němu číst noviny, stačí mi scénáře, abych věděla, co se děje,“ říká přesně v jeho duchu.
Další pokračování talkshow Operitiv proběhne už v úterý 3. října. Hosty tentokráte budou herečka Aňa Geislerová a ekonom Tomáš Sedláček.