Prahu znovu čekají týdny slávy. A ruchu. V sobotu na Staroměstském i Václavském náměstí startují vánoční trhy, které kromě domácích lákají tisíce turistů z celého světa.
Státní agentura CzechTourism předpovídá, že hotely a apartmány budou mezi Štědrým dnem a prvním dnem roku 2024 plné ze sta procent.
Pandemie covidu a nejistota spojená s válkou na Ukrajině se zdají být zapomenuté. Letošní vánoční Praha tak dá vzpomenout na rekordní rok 2019, kdy metropoli za celý rok navštívilo lehce přes osm milionů návštěvníků. Vánoce a silvestr jsou pak tradičním vrcholem celého roku, kdy se vedle turisticky atraktivních míst plní hotely i restaurace.
Vánoční sláva Prahy je obrovská. Server CNN trhy v centru Prahy letos opět zařadil do dvacítky nejkrásnějších vánočních trhů světa, například vedle trhů ve Vídni, New Yorku, Singapuru nebo Londýně.
Americká verze Forbesu pak rovnou celou Českou republiku označila za zemi, kam stojí za to v prosinci přijet. Česko se tak jako jediný evropský stát ocitlo vedle Floridy, Kanady a Mexika.
„Jestli chcete navštívit místo, které vypadá jako z pohádky, nevadí vám zima a chcete vidět vánoční výzdobu, návštěva Prahy by mohla být tím, co hledáte. Město je ideální pro pěší poznávání, v porovnání s jinými částmi Evropy vychází levněji a je bezpečné,“ láká potenciální turisty americký Forbes.
V roce 2019 jen v prosinci Prahu navštívilo sedm set tisíc lidí. Průběžné údaje za letošek přitom naznačují, že se Praha z pohledu zájmu turistů vrací zpátky tam, kde byla před čtyřmi lety.
Za první tři čtvrtletí ji totiž navštívilo 5,5 milionu lidí, což je podle šéfa CzechTourism Františka Reismüllera o devět procent méně než před pandemií. Prosinec pak bude pro finální čísla rozhodující. Optimismus je přitom na místě.
„Obsazenost hotelů, penzionů a apartmánů v Praze v období od čtvrtého prosince do prvního ledna předpokládáme v rozmezí od pětaosmdesáti do sta procent,“ předpovídá Reismüller s tím, že stoprocentně rezervované pokoje se v hlavním městě aktuálně předpovídají na období mezi Božím hodem a prvním dnem roku 2024.
Za noc pak hosté v průměru zaplatí mezi 3300 a 4800 korunami. Nejvyšší ceny vycházejí na 25. prosince, kdy se průměrná cena pokoje vyšplhala na necelých osm tisíc korun.
Jde samozřejmě o průměr napříč různými typy a kategoriemi ubytování, protože například ceny v nejluxusnějších pětihvězdičkových hotelích dosahují mnohem výš, v některých případech i přes dvacet tisíc korun za noc.
Právě turisty, kteří v Praze vždy utráceli nejvíc, je nejtěžší získat zpět. Stále samozřejmě platí, že zcela vypadla početná klientela z Ruska a stále chybí i turisté z Číny, byť na jejich brzký návrat Duarte Correia, ředitel pražského hotelu ze sítě Mandarin Oriental, sází. Zároveň se pomalu vrací hosté ze Spojených států, což ale zároveň komplikuje absence přímého spoje mezi Českem a Spojenými státy.
„Před pandemií jsme amerických hostů měli víc, protože mezi Prahou a americkými letišti existovaly tři přímé lety. Letos fungoval pouze jeden, navíc jen od května do října. Rozhodně tak ještě nejsme na číslech z roku 2019,“ připouští Duarte Correia, který plný návrat k číslům před pandemií očekává v následujícím roce.
Právě na obnovení letů do New Yorku, které byly během letní sezony pravidelně vyprodané, a přidání dalších severoamerických leteckých spojení agentura CzechTourism s Letištěm Praha pracuje. Žádný konkrétní výsledek ale zveřejněn nebyl.
Jak citlivý hotelový byznys přitom může být, dokazuje situace, která nastala po nedávném rozhoření konfliktu v Izraeli.
„Od sedmého října po dobu zhruba čtrnácti dní jsme zaznamenali zvýšený počet zrušených rezervací a zpomalenou poptávku. Nyní se dynamika rezervací srovnala,“ říká Martin Dell, ředitel hotelu Four Seasons. I tak je ale americký trh v jednom z nejluxusnějších pražských hotelů třicet procent pod předcovidovými čísly.
Zatím tak Praha těží z obnovených dálkových letů do Jižní Koreje a na Tchai-wan, což na skladbě hostů poznává i Duarte Correia z Mandarin Oriental. Ve Four Seasons, kde mezi hosty historicky dominují Spojené státy, sledují rostoucí poptávku také z Latinské Ameriky, zejména pak Mexika a Brazílie. Od loňské sezony také stoupá počet turistů z Austrálie.
„Oproti předpandemické době se nám podařilo rozvinout zejména evropské trhy. Nejsilnější z nich je Německo, které u nás předtím zastoupené nebylo. A musím zmínit také českou a slovenskou klientelu, kterou jsme získali v době covidu a která se k nám vrací,“ říká Martin Dell z Four Seasons.
Nejenže se turisté do Prahy opět vrací. Oproti minulosti ale také víc utrácí. Z posledních informací společnosti Visa vyplývá, že meziroční útraty zahraničních hostů za prvních devět měsíců roku v českých restauracích stouply o dvacet devět procent, v hotelech o pětinu a v maloobchodě o osmadvacet procent.
„Předpokládá se, že jen v prosinci turisté v Praze utratí o téměř tři sta milionů korun víc než loni,“ vysvětluje František Reismüller z CzechTourism.