Marihuanu čeká skvělá budoucnost. Tvrdí to alespoň aktuální zpráva washingtonského institutu New Frontier Data, podle níž by se v roce 2025 na legálním trhu jen v USA mohlo prodat marihuany až za 30 miliard dolarů. Stostránková zpráva vychází z analýz stávajících prodejů, z očekávání zákazníků i pěstitelů, vývoje poptávky, ale například i ze situace na černém trhu.
„Zpráva je samozřejmě určená hlavně všem, kdo se zajímají o růst a vývoj trhu s legálně pěstovanou marihuanou,“ podotýká John Kagia, šéf analytiků New Frontier Data.
Mezi klíčová zjištění zprávy patří:
Ve státech, které povolují prodej marihuany pro lékařské účely, by měl objem celkových obchodů v následujících šesti letech růst v průměru o 14 procent ročně. Tímhle tempem by v roce 2025 dosáhl už zmiňovaných 30 miliard dolarů. V konečné sumě je zahrnutý i optimistický předpoklad, že se rozšíří seznam států, které marihuanu legalizují. Aktuálně povoluje její prodej 33 států plus Washington D. C., v deseti z nich plus ve Washingtonu D. C. se její legalizace vztahuje i na takzvané rekreační využití.
Objem ročních tržeb za prodej marihuany určené výhradně na lékařské účely by měl do roku 2025 růst o 17 procent ročně, za oněch šest let by měl dosáhnout hranice 13,1 miliardy dolarů. Prodej marihuany určené pro rekreační využití má růst o 16 procent ročně a v roce 2025 dosáhnout hranice 16,6 miliardy dolarů.
Ve Spojených státech dnes marihuanu užívá minimálně jednou ročně odhadem 38,4 milionu lidí. Číslo zahrnuje vedle legálních uživatelů i odhad počtu těch, kteří si ji kupují na černém trhu.
Plných 36 procent uživatelů marihuany přiznává, že ji užívají denně, 59 procent jich marihuanu užívá alespoň jednou týdně. Téměř polovina uživatelů marihuany v USA, přesně 45 procent, jsou lidé ve věku od 25 do 44 let.
„Objem zahraničních investic do pěstování marihuany a obchodu s ní na americkém trhu je i nadále velmi výrazný a domácí poptávka po ní roste, zvlášť v každém dalším státě, který marihuanu legalizuje,“ shrnuje zakladatelka institutu New Frontier Data a jeho výkonná šéfka Giadha Aguirre de Carcer. Přestože se konečná cifra 30 miliard dolarů, k níž došli její lidé, jeví jako astronomická, podle ní je reálná, protože se ve svých odhadech drželi hodně zpátky.
Její kolega Kagia k tomu dodává, že se ve společnosti diametrálně mění pohled na marihuanu jako takovou. Debaty o její legalizaci se vedou čím dál častěji a v čím dál větším počtu států. Téma výrazně rezonuje i v politice. Dnes například téměř všichni demokratičtí kandidáti na prezidenta mluví o tom, že by podpořili návrh na změnu současných federálních zákonů, které marihuanu staví mimo zákon.
Podle Gallupova ústavu pro výzkum veřejného mínění je aktuálně pro legalizaci marihuany většina americké populace. „Převažují samozřejmě hlavně mladí voliči, ale i tak se zdá, že jich je čím dál víc,“ uzavírá Kagia.