Chmurné prognózy o vývoji české ekonomiky v tomto roce dostávají trhliny hned v jeho úvodu. Česko zažívá z pohledu spotřebitelů i firem famózní vstup do nového roku, hlavně díky klesajícím cenám energií a nebývale silné koruně.
„Kde je ta krize a pesimismus? Kurz koruny nejlepší za deset let, plyn v Evropě levnější než před válkou, naši ve finále mistrovství světa dvacítek po dvaceti letech… Rok začal dobře, jen tak dál!“ komentoval situaci spolumajitel a šéf rodinné firmy Siko Tomáš Vala na svém linkedinovém profilu.
Pojďme si nalít trochu toho optimismu do žil a podívejme se, z jakých zásadních věcí se v ekonomice můžeme těšit, protože by nám měly dříve či později přinést finanční úlevu.
Energie
Nečekaně pozitivní vývoj se odehrává na evropských energetických burzách. Ceny elektřiny i plynu nabraly v závěru roku díky teplejší zimě i silnému a dlouhotrvajícímu větru strmý pád a jsou nejnižší za poslední rok. Své poklesy v závěru týdne lehce korigovaly, ale i tak se roční kontrakty důležité pro budoucí vývoj ceníkových tarifů dostaly pod cenové stropy stanovené vládou.
U elektřiny jsou pod 204 eury za megawatthodinu, u plynu dokonce až o pětinu níže, než je stanovený stoeurový strop.
„Není to zřejmě definitivní, ale je to jasný signál,“ komentoval události na trhu odborník na energetiku Michal Šnobr. Cenové stropy i tak plní svou roli, protože ceny u dodavatelů se v jejich tarifech budou snižovat až se zpožděním několika měsíců – až doprodají nakoupenou produkci z loňského roku za vyšší ceny.
Hůř už by však být nemělo. „Vládou schválené stropy cen energií pro podniky s největší pravděpodobností přinesou od začátku letošního roku významnou úlevu,“ uvádí hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Nejčernější scénáře kapitánů českého průmyslu z loňského léta, kdy ceny energií vylétly do extrémních výšin, se minimálně odkládají.
V průběhu roku má proto přijít první snížení ceníkových tarifů. „Odhaduji, že již na následující dva tři roky by se v případě pozitivního vývoje mohlo dařit v průběhu letoška uzavírat spotřebitelům fixované ceny za ceny nižší než je vládní strop. Na elektřině i plynu,“ dodává Šnobr.
Koruna
Exportně orientované české podniky momentálně kromě nedostatku pracovních sil netěší nebývale silná koruna. Vývoj jejího kurzu je ale vždy dvojsečný, takže domácnosti nebo importující firmy mohou mít z posledního vývoje na forexovém trhu jen radost.
Česká měna se během prvního týdne roku dostala pod hranici čtyřiadvaceti korun za euro, a byla tak nejsilnější za posledních jedenáct let. To věstí levnější dovolené a také materiál nebo zboží nakupované v zahraničí.
„Příznivější globální prostředí, tedy teplejší počasí a slabší dolar, v kombinaci s čitelnější Českou národní bankou, jasně deklarující závazek korunu bránit, jsou v tuto chvíli hlavním důvodem překvapivých zisků české měny,“ popisuje důvody Jan Bureš.