„Ficovy lži byly zásadní zlom. Řekl jsem si, že už toho bylo dost a musím jít jinam.“ Těmito slovy překvapil tento týden podnikatel a jeden z nejbohatších Slováků, Miroslav Trnka.
Spoluzakladatel antivirové firmy Eset tímto uvedl své definitivní rozhodnutí přestěhovat se i s celou rodinou do Prahy.
Svůj odchod odůvodňuje pokračujícími slovními útoky premiéra Roberta Fica a poslance Smeru Ľuboše Blahy na jeho osobu, firmu i rodinu. „V předvečer voleb mě premiér dal do souvislosti s korupčním jednáním. To je věc, která ve mně něco zlomila. A řekl jsem si, že už není dobré, abych v tomto státě zůstával,“ řekl pro deník SME. „Všechno, co Fico řekl, byla naprostá lež,“ dodal.
Jak na Trnkovo rozhodnutí reagují čeští podnikatelé? A co by se muselo stát, aby o podobném kroku uvažovali i oni? Mnohé. Pro český byznys je tato otázka čistě hypotetická, řada byznysmenů a byznysmenek, které Forbes oslovil, se dokonce kvůli nepravděpodobnosti podobného scénáře odmítla vyjádřit.
„Nikdy jsem o tom nepřemýšlel,“ komentuje pro Forbes Tomáš Raška, zakladatel a managing partner investiční skupiny Natland s tím, že i kdyby se nad tím měl opravdu zamyslet, žádná pravděpodobná situace by jej nenapadla. „Snažím se věci měnit, řešit a před problémy či komplikacemi neutíkat,“ vysvětluje.
V podobném duchu mluví také Pavel Řehák, zakladatel skupiny Direct family a bývalý generální ředitel České pojišťovny. „Věřím, že má vždycky cenu bojovat a snažit se o pozitivní změnu. A to i když věci nejdou zrovna dobře. Václav Havel to kdysi vystihl, když řekl, že naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl. Bez ohledu na to, jak to dopadne,“ věří podnikatel, který je veřejnosti známý jako muž, jenž svým nasazením v době pandemie podle tehdejšího ministra vnitra zachránil Česko.
„V Directu i obecně v životě se snažím dělat věci, které mají pozitivní vliv na okolí a společnost obecně. Dělat věci, které mají smysl. Neumím říct, jestli k tomu boji člověk musí zůstat v České republice. To velmi záleží na konkrétních okolnostech a kontextu,“ přiznal shovívavě v reakci na rozhodnutí Trnky opustit Slovensko.
„Pokud bych o tom ale někdy přemýšlel, nejdříve musím mít ošetřeno bezpečí rodiny a znát její volbu. Nemám právo rodinu do toho boje vtahovat. Ta musí mít šanci rozhodnout se o své cestě,“ uzavřel Řehák.
Možné scénáře přednesl i ústecký podnikatel Martin Hausenblas. „Svou zemi miluji. Odejít by pro mě bylo nesmírně bolestivé. Nastat by to mohlo tehdy, pokud by došlo k zásadní změně orientace naší země například po vzoru orbanizace,“ říká devětačtyřicetiletý byznysmen, který se dlouhodobě angažuje v politice.
Strůjce jednoho z předních evropských výrobců a distributorů reklamního textilu, společnosti Malfini a taxi platformy Liftago, jedním dechem dodává, že v totalitní zemi by žít nedokázal.
„Znamenalo by to odchod do exilu. Naštěstí s ohledem na naši kvalitní ústavu by muselo povolit několik brzd. Například vláda ANO a SPD s Ústavní většinou v kombinaci s obsazením Ústavního soudu pohůnky, zrušení nebo okleštění Senátu a následně odklon orientace země směrem k Rusku a k totalitě,“ popisuje.
„Jelikož toto se těžko stane, budu i nadále svými kroky maximálně podporovat svoji vlast,“ uzavřel filantrop, který jako vůbec první byznysmen v Česku před lety veřejně prohlásil, že třetinu celého majetku odkáže na dobročinné účely.
Hausenblasova důvěra v tuzemské záruky demokratického systému se ozývá celou byznysovou reprezentací. Mezitím Miroslav Trnka svoji obavu a zároveň záměr opustit i s rodinou Slovensko nevyřkl poprvé. Tento krok, pokud se v zemi k moci znovu dostane Robert Fico, avizoval už před rokem.