Filozof a matematik Nassim Taleb má důvod k zamyšlení a možná také k rozšíření své palety barev. Tentokrát totiž na trhy nepřiletěla černá, ale oranžová labuť. Mávla křídly a cena pomerančového koncentrátu se během prvního čtvrtletí zřítila zhruba o čtyřicet procent. Jistě, je to slabá náplast na vystresovaná portfolia, ale pokud v regálech obchodů najdeme levnější pomerančový džus, Trump si to jistě nezapomene přičíst k dobru. Make orange juice cheap again!
Když začal Donald Trump (ne)promyšleně kouzlit se cly, poroučely se směrem dolů ceny většiny aktiv, komodity nevyjímaje. Podle analytiků tím globální trh s komoditami vysílá jasný signál o zpomalování světové ekonomiky. Talebova teorie o černých labutích, tedy nepředvídatelných událostech s extrémními dopady na trh, se tak opět naplňuje. Byť prim hraje tentokrát jiná barva.
Mražený pomerančový koncentrát, ze kterého se džus nejčastěji vyrábí, má za sebou v posledních letech spanilou jízdu. Od prosince 2022 do konce loňského roku jeho cena vyskočila téměř o 300 procent. Hnacím motorem tak výrazného růstu byly dramatické klimatické podmínky v hlavních pěstitelských regionech. V Brazílii dlouhodobé sucho, na Floridě se střídaly vlny veder s hurikány.
Foto tradingeconomics
Roční vývoj ceny pomerančového koncentrátu.
Své udělala i bakteriální nákaza, jejímž výsledkem je takzvaný citrus greening, neboli zelenání citrusů. Ty nestihnou dozrát, hořknou a nejsou vhodné pro další zpracování. Souhrou těchto faktorů byly nejnižší sklizně pomerančů za posledních několik dekád, což se pochopitelně negativně propsalo do jejich ceny. Trh reagoval nekompromisně. Přišlo prudké zdražení a spekulanti, kteří z toho chtěli vymačkat maximum.
Pojďme ale k citrusovému jádru věci, protože letos píše pomerančový koncentrát jiný příběh. Futures kontrakty na pomerančový džus od začátku roku spadly k dnešnímu dni na burze v New Yorku přes 40 procent. Abychom oranžové labuti nekřivdili, důvodů je víc.
Vysoké ceny a nižší kvalita pomerančového džusu vedly nepřekvapivě ke snížené poptávce. Podle Centra pokročilých studií aplikované ekonomie (CEPEA) při Univerzitě v Sao Paulu hlavní hráči na trhu uvedli, že poměr cukru a kyselin v plodech byl pod úrovní vhodnou pro lisování, což se projevilo nižší kvalitou produktu. A zájem velké části spotřebitelů se vypařil stejně rychle jako Trumpova celní sazba z včerejšího dne.
Na konci loňského roku pak brazilská organizace Fundecitrus upravila směrem vzhůru odhad letošní sklizně pomerančů – to může signalizovat, že podmínky pro pěstování se začínají mírně zlepšovat.
Nicméně například analytici ze švýcarské banky UBS se přiklánějí k názoru, že zásadní roli v propadu ceny sehrál právě Donald Trump a jeho šťavnatá celní rošáda.
Podle dat amerického ministerstva zemědělství (USDA) z roku 2024 jsou Kanada a Mexiko vůbec největšími odběrateli amerického pomerančového džusu. Společně loni dovezly z USA nápoj za víc než 550 milionů dolarů, což je více než dvojnásobek objemu, který v součtu představuje dalších osm největších odběratelských zemí.
Zejména Kanada si držela silnou poptávku: je zodpovědná za šedesát procent exportu komodity z USA. Jenže teď země zařadila americký pomerančový koncentrát na seznam zboží, na které uvalila odvetná cla proti výrobkům z USA.
Objevují se také spekulace, že případné bojkoty amerického zboží v Kanadě ještě více oslabí chřadnoucí poptávku. Je tak patrné, že současné zvyšování obchodního napětí s oběma sousedy USA vedlo ke zvýšenému riziku poklesu budoucí poptávky, což poskytlo důvod ke snížení cen.
Situaci ještě zhoršilo, že náhlé oznámení o clech přišlo jako nečekaná vitaminová bomba. To v kombinaci s nízkou likviditou trhu s futures na pomerančový džus cenové výkyvy jen umocnilo.
Dočkáme se tedy levnějšího džusu na pultech obchodů? Ačkoli někteří tuzemští výrobci slibují promptní propsání nižších cen na burze do finálních výrobků, těžko předvídat, jak dlouho to může vydržet. „Pokles cen futures kontraktů na pomerančový džus by se měl propsat do cen na pultech obchodů u nás, nicméně to bude zřejmě pozvolným jevem,“ říká Cverna z XTB.
Odborníci předpokládají, že dlouhodobý výhled na cenu pomerančového koncentrátu na burzách je stále býčí. Citrus greening totiž zůstává i přes intenzivní výzkum a dílčí pokroky stále neléčitelným problémem, který dál podkopává úrodu a způsobuje odumírání citrusovníků.
Pěstitelé zároveň čelí rostoucím nákladům na ochranná opatření, včetně chemických postřiků, a také výraznému zdražování pojištění kvůli opakujícím se hurikánům. I kdyby se tedy podařilo urovnat kyselé obličeje kolem celních opatření, tlak na další růst cen kvůli těmto strukturálním problémům jen tak nezmizí.
Talebovské labutě si lidé často až zpětně racionalizují, jako by je šlo předvídat. Je otázkou, zda Trumpova nepředvídatelnost skutečně nebyla tak trochu předvídatelná. Vlastně zatím dělá jen to, co slíbil.