Rok 2024 přinese spoustu novinek a změn, které více či méně ovlivní i osobní finance. Podívejte se s námi na ty nejdůležitější.
Daně
Od 1. ledna došlo k omezení slevy na dani na druhého z manželů ve společné domácnosti, která se nově uplatní výhradně na ty, kteří pečují o dítě pouze do tří let věku. Hlavním důvodem omezení je podle ministerstva financí fakt, že stávající nastavení výjimky odrazuje lidi od vstupu na trh práce a započetí významnější výdělečné činnosti, protože při překročení limitní hranice příjmů nárok na slevu zaniká.
Došlo ke zrušení slevy na dani na studenta. Sleva na dani podle ministerstva financí nebyla efektivní vůči klasickým studentům, kterým by stačila standardní sleva na poplatníka. Ta plně eliminuje zdanění u výdělku do 205 600 korun za rok.
Dále je zrušený odpočet od základu daně na zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání a odpočet příspěvku zaplaceného na odborovou organizaci.
Lidé, kteří nemají žádný zdanitelný příjem ze zaměstnání nebo podnikání, ale zároveň za ně neplatí zdravotní pojištění stát, musejí platit zálohu na zdravotní pojištění ve výši 13,5 procenta z částky minimální mzdy. V roce 2024 se záloha zvýší o 216 korun na 2552 korun. Typicky jde o studenty, ženy v domácnosti, nezaměstnané, kteří nejsou v evidenci úřadu práce nebo ty, kteří mají příjmy jen z kapitálového majetku.
V roce 2024 můžete naposledy využít takzvané školkovné. Sleva za umístění dítěte umožňuje jednomu z rodičů odečíst si z daní výdaje, které v příslušném kalendářním roce prokazatelně vynaložil za mateřskou školu. Od daní za rok 2023 si můžete odečíst až 17 300 korun. Pro další rok už vláda slevu zrušila.
Důchody jsou ve většině případů osvobozeny od daně z příjmu. Výjimka platí v případě, že přijatý důchod přesahuje 36násobek minimální měsíční mzdy. V roce 2024 se limit zvýší o necelých šedesát tisíc korun. Od daně tak budou osvobozeny důchody do roční výše 680 400 korun.
Čeká nás také zvýšení sazby spotřebních daní. Nejvíce naroste daň z lihu, mírnější nárůst je u elektronických cigaret. Daně z cigaret, tabáku na kouření, doutníků a cigarillos od roku 2024 stoupnou o deset procent, v letech 2025 až 2027 pak vždy o pět procent. Daň u zahřívaného tabáku má v letech 2024 až 2027 růst každoročně o patnáct procent.
Spotřební daň z lihu od nového roku vzroste o deset procent a poté až do roku 2027 každoročně o pět procent. Spotřební daň pro benzin a naftu prozatím zůstane na stejné úrovni jako na konci roku 2023.
Výherci loterií a sázek dostanou od nového roku méně peněz – stoupne totiž i daň z loterií. Doposud platil daň jen ten, kdo vyhrál více než milion korun. Od roku 2024 ale tato hranice klesla na pouhých padesát tisíc korun. V důsledku toho bude mít mnohem více hráčů povinnost podávat daňové přiznání.
Důchody
Od 1. ledna 2024 dojde k pravidelné valorizaci důchodů a výše základní výměry starobního, invalidního, vdovského, vdoveckého a sirotčího důchodu se zvýší o 360 korun na 4400 korun měsíčně. K navýšení dojde automaticky.
Sociální správa bude také nově všem důchodcům využívající bankovní účet posílat zprávy o valorizaci elektronicky prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví.
Od 1. ledna se rozšíří možnosti spoření na stáří o dlouhodobý investiční produkt (DIP). Ten se stane alternativou k produktům ve třetím důchodovém pilíři. Umožní lidem investovat do různých finančních produktů, které mohou nabídnout vyšší zhodnocení a k tomu získají daňové úlevy i možnost příspěvku od zaměstnavatele. Zvolit si lidé budou moci poskytovatele produktu i vlastní investiční strategii.
Nový rok přinese také změny ve státní podpoře stavebního spoření. Ta klesne na pět procent z ročně uspořené částky, nejvýše však ze základu dvacet tisíc korun. Podpora tak bude maximálně tisíc korun na rok pro nové i stávající smlouvy. Stavební spoření prý v posledních letech ztratilo svou funkci a lidé naspořené peníze zpravidla používají i jiným účelům než pro účely vlastního bydlení.
Nemocenské dávky
Od 1. ledna 2024 se zvýší rodičovský příspěvek na 350 tisíc korun při narození jednoho dítěte a na 525 tisíc korun při narození vícerčat. Zároveň se o rok zkrátí maximální doba jeho čerpání. Zvýšený rodičovský příspěvek budou moci čerpat rodiče dětí, které se narodí v roce 2024 a později. Tito rodiče jej budou muset vyčerpat do tří let věku dítěte.
Od ledna nově vzniká nárok na mateřskou i matkám, které po skončení zaměstnání pobírají až do nástupu na mateřskou nemocenské z předchozího nemocensky pojištěného zaměstnání. Typicky se může jednat o ženu, která byla zaměstnána na dobu určitou, a je, zpravidla v souvislosti s rizikovým těhotenstvím (nebo i z jiného důvodu), uznána dočasně práce neschopnou až do nástupu na mateřskou a v době dočasné pracovní neschopnosti uplynula ochranná doba (180 dní) pro vznik nároku na mateřskou po skončení zaměstnání.
Podmínkou je tedy nárok na dávku nemocenského pojištění po skončení zaměstnání, který musí trvat až k datu nástupu na mateřskou.
Bydlení a nemovitosti
Navýšení se od nového roku dočká i daň z nemovitosti. Majitelé nemovitostí si připlatí stovky korun ročně navíc. Od ledna 2024 se sazba daně z nemovitosti zvýší přibližně na 1,8násobek. Všechny výnosy z daně získají jako doposud obce.
Několik stovek korun ročně navíc si mohou od ledna připlatit i všichni vlastníci garáží, rekreačních objektů nebo částí domů k pronájmu. Dojde totiž k novému navázání těchto staveb na zápis v katastru nemovitostí.
Skutečné využití tak u těchto budov nebude relevantní. Například dům sloužící pro rodinnou rekreaci, který však nebude zapsán v katastru nemovitostí, bude daněn jako ostatní zdanitelné stavby. Lidé nebudou muset v důsledku této změny podávat daňové přiznání.
Od ledna skončí vládou stanovené cenové stropy na energie. Ti, kteří si zafixovali ceny elektřiny a plynu v dobách, kdy byly ceny nejvýš, mohou po novém roce očekávat citelné zdražení.
Všichni odběratelé elektřiny bez ohledu na smlouvu si příští rok zaplatí za elektřinu při průměrné spotřebě tři megawatthodiny o necelé čtyři tisíce korun navíc. Regulovaná část ceny elektřiny totiž v příštím roce vzroste o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Vrátí se také platby za obnovitelné zdroje, které od loňského října platil stát.
Ostatní
Od nového roku skončí kolky, kterými se daly hradit správní poplatky. Důvodem je nárůst elektronických plateb kartou a bezhotovostních převodů. Do konce roku má trvat přechodné období, během kterého bude možné ještě využít ty kolky, které máte nakoupené do zásoby.
Poprvé po jedenácti letech se zvyšuje cena roční dálniční známky, která zdraží o 800 korun na 2300 korun. Desetidenní a měsíční známka naopak zlevní. Za desetidenní dálniční známku od března 2024 zaplatíte 270 korun, za měsíční pak 430 korun. Nově bude také možné koupit si jednodenní dálniční známku za 200 korun.
Od nového roku budou stravenky nad limit 107 korun představovat zdanitelný příjem zaměstnance, který podléhá odvodům pojistného na sociální i zdravotní pojištění. Jednoduše se bude změna implementovat u stravenkového paušálu, případně stravenek. Složitější to bude v závodních jídelnách, kde budou muset určovat hodnotu jídla, které bylo zaměstnanci poskytnuto.