Od měst, která nabízejí hotely šetrné k životnímu prostředí, po metropole, které podněcují k chůzi či používání veřejné dopravy a kol. Téměř po celém světě státy zvyšují své úsilí o ochranu životního prostředí.
Studie Bounce analyzovala 28 evropských měst a zjistila, která pro ochranu planety dělají maximum.
Používání městské hromadné dopravy, kvalita vzduchu, udržitelnost hotelů, množství energie z obnovitelných zdrojů, světelné znečištění, uhlíková stopa nebo procento michelinských restaurací oceněných zelenou hvězdou. Každému z uvedených faktorů bylo přiděleno normalizované skóre z maximálních deseti a následně byl vzat průměr z těchto skóre.
Nejudržitelnější evropskou destinací je Berlín, který své sk´´ore nahnal na používání ekologičtějších způsobů dopravy, kdy 84 procent obyvatel a turistů volí k prozkoumání města veřejnou dopravu, procházky nebo kolo. Město je domovem řady hotelů šetrných k životnímu prostředí a k úspěchu mu rovněž pomáhá užívání zelené energie.
Na druhé příčce se díky nízkým emisím a výrazným investicím do udržitelné infrastruktury v témže žebříčku umístil Stockholm. Třetí pozice patří Curychu. Na opačném konci spektra se s vysoce znečištěným ovzduším krčí přístav Rotterdam, turistické Atény a Bělehrad.
Na chvályhodném místě se v jednom z faktorů umístila Ostrava. Se 2,3 metrickými tunami oxidu uhličitého se řadí na pozici destinace s druhou nejnižší uhlíkovou stopou. Stojí těsně za prvním Lausanne, které vyprodukuje 2,2 metrické tuny.
Celkově nejlepší kvalitou vzduchu se pyšní Lisabon, který v roce 2020 získal ocenění Evropské zelené město díky 50 procentnímu snížení emisí CO2 v letech 2007 až 2014.