Na český trh s investičními platformami vstupuje nový hráč. Jmenuje se Crofungo a příznačně jde o crowdfundingovou platformu zpřístupňující investice do realitních projektů. Projekt, za nímž stojí investiční skupina RN Solutions, vede trojice zkušených manažerů v čele s Vladimírem Bezděkem. Ten v minulosti působil v České národní bance, na Slovensku vedl Generali a v Česku Aegon nebo ČSOB Pojišťovnu.
„Naše platforma je cesta pro lidi, kteří si uvědomují důležitost diverzifikace svých osobních investic a kteří nechtějí sázet výhradně na akcie, dluhopisy či standardní finanční produkty,“ vypočítává Bezděk, pro nějž je tato etapa, odstartovaná letos v březnu, prvním krokem mimo korporátní sféru.
Princip projektu? Drobní i větší investoři se skládají na úvěr pro developera, který jim má po rozprodání nové nemovitosti vyplatit zúročené peníze. Crofungo nabízí, jak už to u obdobných platforem ve světě i u nás bývá, fixní zhodnocení, a to údajně většinou nad úrovní pěti procent ročně. Investovat lze přitom už od 500 korun.
Mnohdy se na crowdfundingových nemovitostních platformách čistý výnos p. a. pohybuje i okolo osmi procent, což už může vyvolat polemiku, proč se developeři raději neobrátí na banku. Obecně lze konstatovat, že získat bankovní financování není pro méně etablované developery snadné, a to jak z hlediska náležitostí, které je třeba předložit/dokázat, tak z hlediska času.
Crowdfundingové platformy tak mohou být dostupnější, plynulejší a rychlejší variantou, jak získat potřebný kapitál. Často se objevují developeři, kteří crowdfunding využívají jako mezaninový úvěr, tedy jeden z několika druhů financování.
Na Západě se většina těchto platforem (např. Realty Mogul, Fundrise či Patch of Land) zrodila mezi lety 2010 a 2014, zatímco v Česku byla průkopníkem společnost Upvest, založená „až“ v roce 2017 bývalým zaměstnancem GoodData Petrem Volným a Davidem Musilem, který působil například v JP Morgan. Upvest má za sebou už 11 úspěšně zainvestovaných projektů v souhrnné hodnotě přesahující 150 milionů korun, přičemž šest už bylo investorům splaceno.
„Uvědomujeme si, že jsme trh crowdfundingu realitních projektů neobjevili jako první, ale jsme přesvědčeni, že nabídneme nejlepší produkt na trhu, a to díky našim zkušenostem,“ říká přesvědčeně Bezděk.
Crofungo má letos ambice profinancovat projekty za více než 100 milionů korun, primárním zdrojem jednotlivých investorů mají být podle vedení firmy finanční poradci, respektive síť zprostředkovatelů.