Ozempic, Wegovy, Mounjaro. Mluví se o nich jako o objevu století, nebo dokonce jako o zázraku. „Poptávka po nich je ve světě neuvěřitelná,“ říká diabetolog a člen našeho letošního výběru nejlepších lékařů Česka Martin Haluzík. O nebezpečném pomalém přibírání, síle amerických celebrit i černém trhu mluví v nejnovějším vydání Forbes Byznys podcastu.
Roky zkoumá cukrovku a její vliv na lidský organismus. A je přesvědčen, že nové léky, které jsou sice pro diabetiky účinné a bezpečné, lidstvo od obezity nezachrání. „Je to berlička, která pomůže, ale každý se musí snažit taky sám,“ říká Martin Haluzík, který působí v pražském IKEM, kde řídí Centrum diabetologie a také institut CarDia.
Trh s léčivy, pro něž se vžilo označení „na hubnutí“, představuje už teď miliardový byznys. Česko není výjimkou, a to i proto, že má více než desetiprocentní výskyt cukrovky v rámci populace, což je v Evropě číslo nadprůměrné.
„Farmaceutické firmy vidí, že obezita je nesmírně lukrativní oblast, i proto, jak obecně rozšířená je,“ připomíná Martin Haluzík. „Odhaduji, že během pár let těchto léků bude na trhu více a také jejich ceny se budou postupně snižovat a bude si je moci dovolit více pacientů po delší dobu.“
Kdy nebudou stát několik tisíc, ale méně? Měly by být dostupné v každé lékárně? Proč přesně nedokážeme spočítat, kolik je v Česku obézních lidí? A co obsahovaly zachycené léky na hubnutí z černého trhu? Poslechněte si celý rozhovor s lékařem Martinem Haluzíkem.