V Evropě řádí energetická krize, která radikálně snižuje spotřebu plynu a dalších fosilních paliv. V důsledku toho se posiluje elektrifikace. Společnost Panasonic chce rychle vytvořit výrobní kapacitu, která by poptávku uspokojila, a bude proto postupně do roku 2026 investovat zhruba 145 milionů eur do svého závodu v Plzni.
Posílí tam výrobu tepelných čerpadel vzduch–voda, po nichž je teď v Evropě velká poptávka. Sbírají a využívají teplo ze vzduchu a vypouštějí méně emisí než konvenční spalovací kamna na fosilní paliva. Do fiskálního roku, který končí v březnu 2026, chce firma zvýšit roční výrobní kapacitu na 500 tisíc jednotek.
„Výroba tepelných čerpadel se meziročně znásobuje kvůli zelené politice Evropy, Green Dealu a nedostatku plynu vinou války na Ukrajině,“ uvedl generální manažer Panasonic AVC Networks Czech Radek Vach. Lidé teď podle něj panikaří a chtějí měnit plynové kotle.
Nyní začíná rekonstrukce celého plzeňského závodu, kde letos v březnu skončila výroba televizorů. Již v úvodu přestavby poptávka po tepelných čerpadlech v Evropě dramaticky rostla. Podle Vacha podnik do budoucna přijme stovky lidí, při plném vytížení linek by to mohly být až dva tisíce nových zaměstnanců.
Podle šéfa podnikových odborů Jana Dvořáka je nyní v továrně asi 350 kmenových a kolem stovky agenturních pracovníků.
Rozšířená výroba tepelných čerpadel by měla začít už od dubna 2023. Investovat se do ní bude dál a v důsledku toho poroste kapacita závodu až do roku 2026. „Jsme a budeme jedinou centrálou Panasoniku (na výrobu tepelných čerpadel) pro celou Evropu,“ řekl Vach. Venkovní jednotky dnes vyrábí korporace v Malajsii a do Evropy se vozí lodí.