Mohou testovat vzorky, dezinfikovat místnosti, klidně i měřit teplotu. Beze strachu je lze nasadit do první linie, neboť u nich jako jediných máte jistotu, že koronavirus nechytnou. Roboti se stávají velmi vítanou silou v dobách pandemie.

Číně vládnou roboti

Čína má v tomto ohledu štěstí v neštěstí. Stala se sice zemí, kde koronavirové řádění propuklo, a patří k nejvíce postiženým státům světa, zároveň jí ale její technický pokrok umožňuje ulevit lidskému personálu a přehodit část zodpovědnosti na roboty.

Dezinfikují místnosti, měří pacientům teplotu, poslechnou si dech a rozvezou do pokojů léky.

V různých částech Číny tak roboti dezinfikují místnosti či měří teplotu. V nemocnici ve městě E-čou funguje robot dokonce i v kuchyni, kde připravuje misky s rýží. Zvládne jich až stovku za hodinu. Ve vybraných izraelských či thajských nemocnicích je zase využívají i na videochat mezi pacienty a doktory, někteří roboti dokážou i poslechnout pacientovy plíce.

Ve Wu-chanu, odkud se nemoc rozšířila, vznikla dokonce na začátku března takzvaná chytrá polní nemocnice, kterou obsluhovali pouze roboti a další chytrá zařízení. Při vstupu pacienty změřily 5G teploměry, které automaticky upozorňovaly na lidi se zvýšenou teplotou. Chytré náramky či prsteny od společnosti CloudMinds zase monitorovaly jejich životní funkce.

Roboti vozili pacientům jídlo, nápoje a léky, poskytovali jim informace i zábavu a zároveň sprejovali dezinfekční prostředky a čistili podlahy. Nemocnice je v současné chvíli v režimu standby a aktivovala by se opět v případě, že by množství pacientů v Číně znovu vzrostlo.

V Česku máme Pipeťáka

Dánská robotická společnost UVD Robots poskytla svoji techniku jak do Wu-chanu, tak třeba i do Říma či severní Itálie. Její roboti dokážou pomocí UV záření dezinfikovat za dvě a půl hodiny zhruba 10 pokojů. Podobně fungují i zařízení od americké společnosti Xenex Disinfection Services, která rovněž kromě domovských USA posílá své produkty do východní Asie či Itálie.

A pozadu nezůstává ani Česko, byť tuzemský robot Pipeťák vyvinutý na ČVUT má především zrychlit a zpřesnit testování vzorků. Má v sobě pumpu na ruční pipetování vzorků a vestavnou laboratorní váhu na odměření přesného množství tekutiny.

Roboti však neslouží jen v nemocnicích. V Americe či Británii je zapojili do rozvážení jídla, v Indii roznášejí ochranné pomůcky. Belgická společnost ZoraBots zase zapůjčila 60 svých robotů, kteří umožňují jednoduchý videochat, do domovů pro seniory. V Americe rovněž rozvážejí nákupy, případně doplňují zboží v obchodech.

https://www.youtube.com/watch?v=yqKpDDU2QWE

V Tunisku nalezla technika jiné využití. Policejní robot projíždí ulicemi a hlídá, zdali občané dodržují zákaz vycházení, který v zemi kromě pár výjimek platí plošně.

Pokud na někoho narazí, zeptá se ho: „Co tu děláte? Ukažte mi občanský průkaz. Nevíte, že je zákaz vycházení?“ Případně jen jezdí v ulicích a vyzývá obyvatele, ať respektují zákon a zůstanou doma.

Za pár let mohou být technologie v tomto ohledu ještě dál. Dá se čekat, že drony budou brzy vybavené senzory a kamerami, které dokážou odhalit příznaky infekce ve větší skupině lidí – pracuje na tom tým z University of South Australia ve spojení s kanadským výrobcem dronů Dragonfly. Algoritmus by dokázal odhalit, když lidé kýchnou či zakašlou, a na dálku měřit lidem tlak a teplotu.