Obsah soudního spisu civilního sporu mezi jednou z obětí Jeffreyho Epsteina Virginií Roberts Giuffre a jeho společnicí Ghislaine Maxwell bude tento týden zpřístupněný veřejnosti. Odpečetění klíčových dokumentů nařídila minulý týden v reakci na žalobu deníku The Miami Herald newyorská soudkyně Loretta Preska.
Série článků, které v roce 2018 deník zveřejnil, spustily vyšetřování a následné trestní stíhání Jeffreyho Epsteina, které vyústilo v jeho zatčení. Všechny dokumenty, které mají být odpečetěny, jsou součástí vyšetřování v rámci žaloby Virginie Roberts Giuffre z roku 2015, ve které obvinila Maxwell z pomluvy po tom, co veřejně prohlašovala, že její nařčení z kuplířství a obchodování se ženami jsou lživá. Spor byl tehdy uzavřen dohodou mezi stranami za veřejnosti nespecifikovanou částku.
Dokumenty, které jsou součástí soudního spisu, by měly poskytnout kontext do Epsteinovy sítě kontaktů, jádro sporu mezi Giuffre a Maxwell se totiž točilo právě kolem popisu Epsteinových operací a vztahů. Mezi dokumenty je i zhruba 400stránkový přepis sedmihodinové výpovědi Ghislaine Maxwell, ve které se právník žalující Virginie Roberts Giuffre ptal především na její vztah s Epsteinem. A to jak profesionální, tak osobní.
Co se týče prince Andrewa, větší starosti mu i jeho právním a PR poradcům přidělá výpověď žalobkyně, jejíž přepis bude spolu s desítkami dalších dokumentů zveřejněn také. Právníci Maxwell se snažili datum odpečetění dokumentů odložit tak, aby měli čas se proti usnesení odvolat, soudkyně ale minulý čtvrtek rozhodla, že pokud odvolací soud bezodkladně odvolání nepřijme, dokumenty budou zveřejněny.
V této souvislosti nesmíme zapomenout na údajná tři setkání Virginie Roberts Giuffre s princem Andrewem, která měla mít v celém případu obchodování do Londýna (a jiných zemí), za nímž stála Ghislaine Maxwell a Epstein, velkou roli. V tomto smyslu lze tvrdit, že uveřejnění dokumentů z civilního sporu víc přitíží princi Andrewovi než jeho staré známé Maxwell. Na rozdíl od ní totiž zatím není obžalovaný, jeho jméno se ale opakovaně objevuje v každém zvratu v případu Maxwell.
Ministr spravedlnosti Spojených států William Barr v ranní show televize ABC na otázku týkající se člena královské rodiny uvedl pouze to, že by si princ Andrew měl „promluvit s FBI“. Ve stejném duchu se dříve vyjádřil i newyorský státní zástupce, který vede obžalobu proti Maxwell, podle něj by bylo nejlepší, kdyby princ Andrew přijel v rámci vyšetřování do Spojených států.
Že by se princ odvážil k cestě přes oceán, je ale nepravděpodobné. To, že se Maxwell nepochybně pohybovala v Epsteinových kruzích, bylo pro Andrewa a britskou královskou rodinu trnem v oku ještě před tím, než byla oficiálně obviněna. I proto tak náhlý odchod Andrewa do důchodu po Epsteinově sebevraždě ve vězení a princově katastrofálním rozhovoru pro BBC.
Z hlediska PR byl tehdy Andrew pravděpodobně jediným členem královské rodiny, který byl vděčný za poněkud mediálně nemotorný Megxit. Odchod prince Harryho a manželky Meghan z královské rodiny mu totiž nechtěně poskytl týdny krytí, ve kterých to nebyl on, kdo byl na předních stranách novin v Británii.
Neustávající pitvu Andrewova zamotaného, desítky let trvajícího angažmá s Epsteinem se ale nepodařilo zakrýt abdikací jeho synovce úplně, ta je ve srovnání s kauzou Andrewa totiž malicherná. Následné federální vyšetřování Maxwell a jeho dosavadní výsledek – podrobná 17stránková obžaloba obviňující Maxwell z obchodování s lidmi a spiknutí a její vazba bez vyhlídky na kauci – rychle přitáhly pozornost zpátky k princi Andrewovi.
Státní zástupci z newyorského jižního okrsku se budou moct seznámit s obsahem občanskoprávní žaloby Virginie Roberts Giuffre proti Ghislaine Maxwell. Bývalá aktivistka za ochranu oceánů, která vystudovala Oxford, je však zjevně výjimečně inteligentní a je jasné, že toho využila i při své výpovědi, jejíž přepis bude k dispozici. Přesto je sedmihodinová výpověď vyčerpávající pro každého, je tak možné, že se právním zástupcům paní Roberts Giuffre podařilo, obrazně řečeno, „vymačkat z citronu poslední kapku“. Taktikou v tak časově náročném výslechu bývá opakované dotazování na stejnou otázku různými způsoby, dokud vyslýchanému nevyklouzne konkrétní detail v příběhu, který by se mohl blížit pravdě.
Po zveřejnění přepisu se tedy máme na co těšit. Stejně tak bude zajímavý, tedy kromě její vlastní racionalizace své role v životě Epsteina, kontext činností, které pro Epsteina vykonávala. Součástí tohoto kontextu budou i další jména z Epsteinova adresáře, která ve výslechu zazněla. A že jich nebylo málo. Vyplývá to i z tvrzení soudkyně Presky, která uvedla, že zavede organizovaný systém pro prověřování všech zmíněných kontaktů.
V roce 2000 princ Andrew, kterému bylo tehdy 39 let, utvrdil svoji reputaci coby milovníka večírků. Na snímku výše z 12. února 2000, vyfoceném v Trumpově zimním sídle Mar-a-Lago, je Andrew po boku Epsteina a dalších lidí, jako budoucí první dámy Spojených států, tehdejší modelky Melanie Knauss nebo finančního manažera Gwendolyna Becka, který později kandidoval do Kongresu, očividně ve svém živlu.
V tom pro všechny idylickém okamžiku v roce 2000 se pobavení Andrewa i budoucí první dámy nad vtípky Epsteina zdá upřímné. Všichni vypadají, že se dobře baví. Na druhé fotografii shora se zdá, že rozhovor mezi čtyřma očima s Melanií Knauss prince Andrewa přemohl.
Maxwell se na večírku u příležitosti otevření obchodu Asprey v roce 2003 snažila spřátelit s tehdejší manželkou prince Andrewa, Sarah Ferguson. Je však jisté, že Sarah Ferguson nikdy nebyla pravým cílem Maxwellina snažení.
Vehementní klábosení a sbližování se s blízkými mužů, kteří byli jejím cílem, bylo častou taktikou, díky níž si Maxwell do budoucna zajišťovala snadný přístup k vybraným pánům z královské rodiny. Jak jí navíc bylo dobře známo, Sarah Ferguson bydlela ve windsorském královském sídle, ačkoliv v jiné části, než kde žije princ Andrew.
Ještě v červnu roku 2019, jen necelé týdny před tím, než Epstein ve vazbě spáchal sebevraždu, neměl Buckinghamský palác nejmenší problém s tím, aby se princ Andrew účastnil coby zástupce koruny ceremoniálu kladení věnce s Melanií a Donaldem Trumpovými při jejich oficiální návštěvě ve Spojeném království. Jinak řečeno, Buckinghamský palác si byl dobře vědom dlouholeté známosti s Trumpovými ještě před tím, než vůbec byli „Trumpovými“. To byl také důvod, proč se Andrew prominentně účastnil loňské státní návštěvy.
„Vědí, že jim ho nevydají,“ odvážně uvedl v londýnskému bulváru uznávaný britský mediální právník Mark Stephens na téma amerického ministerstva spravedlnosti a newyorských státních zástupců. „Snaží se ho přivést do Spojených států dobrovolně, a pokud získají dostatek důkazů, obvinit ho tam. Není to jen svědek, jak se státní zástupce snaží tvářit.“
Andrew si nejspíš myslí to samé, a proto se svým týmem právníků a mediálních poradců už mnoho týdnů pracuje na strategii. Minulý týden například zrušil plánovaný golfový výjezd do Sotogrande v jižní provincii Cádiz ve středomoří. Je nepochybné, že rozhodující pro zrušení výletu byly především rozsáhlé dohody o vydávání mezi Španělskem a Spojenými státy. Blíže nespecifikovaný zdroj z Buckinghamského paláce sdělil britským novinám, že z toho samého důvodu se princ Andrew plánuje vyhnout cestování po jiných evropských zemích a Spojených státech.
Omezené možnosti cestování však momentálně nejsou největším problémem prince. Těsně před obviněním a zatčením Ghislaine Maxwell americké ministerstvo spravedlnosti totiž požádalo britskou vládu o „vzájemnou právní pomoc“ s cílem přimět vládu získat odpovědi od prince Andrewa. Právě na to narážel nejvyšší státní zástupce Barr v již zmíněné ranní show televize ABC.
Co se týče emeritního profesora Harvardovy univerzity Alana Dershowitze, Epsteinova přítele a bývalého právníka, který se v letech 2007–2008 zasadil o velkorysou dohodu floridských prokurátorů s Epsteinem, zveřejnění dokumentů údajně uvítal. Dershowitz, který viní Virginii Roberts Giuffre z pomluvy za to, že ho označila za jednoho z mužů, kterým byla prodána, řekl: „Jsem nadšený, že se všechny dokumenty zveřejní, protože nemám co skrývat.“
Rozhodnutí soudkyně Presky může mít dalekosáhlejší dosah než jen blížící se zveřejnění zmiňovaných dokumentů. Existují totiž zřejmě další tisíce stránek, ke kterým si soudkyně může vymínit přístup k prověření těchto dokumentů. Tento proces může zahrnovat i odkrytí opravdových jmen osob „XY“.
Zveřejnění dokumentů je tak jenom základem pro intenzivní prověřování skutečností a činů uvedených v žalobě. Maxwell je už ve vazbě a svůj spor o kauci prohrála, poškození jejího jména zveřejněním dokumentů tak bude minimální ve srovnání s mediální újmou, kterou utrpí zatím nejmenované osoby zapletené do případu.
Pro syna vyznamenaného pilota britského královského letectva je proto zveřejnění dokumentů uspíšením jízdy do nehostinné přistávací zóny, kam pomalu sestupoval již několik let a kam během roku 2019 začal klesat ještě prudčeji. Od té doby se princova role svědka a jeho údajná trestná činnost, zprostředkovaná Ghislaine Maxwell v londýnských i newyorských právních kruzích, staly stěžejním tématem. Proti Andrewovi však dosud nebylo vzneseno žádné obvinění, požívá tak nejen formální presumpce neviny, ale i důvěry ze strany veřejnosti. Svým rezolutním a neohrabaným odmítáním nařčení Virginie Roberts Giuffre se však sám zahnal do kouta.
Obsah dvou hlavních výpovědí žaloby, kterou Maxwell vyřešila dohodou, bude brzy jasný. Zpětně můžeme říct, že žaloba byla v roce 2016 urovnána ve spěchu, právě proto, aby se soudní spis zapečetil. Brilantní Maxwell tak alespoň dočasně dosáhla ochrany svého soukromí i svých blízkých přátel.
Dá se očekávat, že se Roberts Giuffre v rámci výpovědi snažila přesvědčit soudce o pravdivosti svých dřívějších tvrzení o tom, že ji Maxwell prodávala svým známým. Jedním z obvinění, která opakovaně veřejně vznesla, je, že byla ve svých 17 letech převezena do Londýna. Při nákupech jí Ghislaine Maxwell pouze řekla, že se setká s princem. Výpověď Roberts Giuffre zahrnuje i popis zmíněného večera, kdy mělo po návštěvě nočního klubu dojít k pohlavnímu styku mezi ní a princem Andrewem. Je to jedno z mnoha nařčení, která princ popírá.
Efekt zveřejnění dokumentů bude ve zkratce obrovský. Bez ohledu na podrobnosti, které tato hromada dokumentů obsahuje, staví jejich uveřejnění prince Andrewa a jeho tým právních a mediálních poradců před těžké rozhodnutí. Buď se k požadavkům amerických úřadů postaví vstřícněji, anebo, a to je pravděpodobnější, využijí situaci k vytvoření ještě lepší zástěrky, než byla princi poskytnuta doposud.
Čekalo se, že se celou kauzu prince Andrewa podaří úspěšně pohřbít, teď už je to ale velmi nepravděpodobné. Tak jako tak je zveřejnění dokumentů pro Andrewa špatnou zprávou. Vzhledem k tomu, že soudkyně Preska nařídí zveřejnění dalších, navazujících dokumentů, čekají prince a jeho právní a PR poradce krušné měsíce.