Všichni na Wall Street si na moment oddechli: před víkendem prošel americkým Kongresem obří balíček finanční pomoci k zamezení úpadku ekonomiky.
Největší pomocný ekonomický balíček v historii Spojených států se projednával více než týden, než byl nakonec jednomyslně schválen. „Stačí pár dní a všechno je jinak,“ poznamenává Lindsey Bell, vedoucí investičních strategií ve společnosti Ally Invest.
„Nálada na Wall Street se otočila o 180 stupňů a obavy, jestli akcie neprorazí dno, se změnily v přemítání, jak rychle se svět po pominutí pandemie vrátí do normálu,“ dodává.
Podobně znějí i slova investora a miliardáře Leona Coopermana. Ten se v pátek vyjádřil pro televizi CNBC, že trh se po týdnech ekonomických zmatků, způsobených propuknutím pandemie, dostal na své minimum – a on sám znovu začal nakupovat akcie.
Navzdory pátečním ztrátám indexy Dow a S&P 500 celkově za minulý týden vzrostly o 12,8 a 10,3 procenta, což je nejlepší výsledek od roku 1938 a v případě S&P 500 od roku 2009.
Ještě před pátečními výkyvy akcie stouply o 24 procent, což je největší třídenní nárůst od roku 1931. Oba hlavní indexy, Dow i S&P 500, zaznamenaly 20procentní nárůst od minulého pondělí, kdy měly nejnižší hodnotu za uplynulé tři roky. Přesto jim ale k dohnání rekordních hodnot z minulého měsíce dalších 20 procent chybí.
„Vzpruha akciového trhu z tohoto týdne připomíná spíše krátkodobý trend než potvrzení, že akcie už hlouběji nepůjdou,“ myslí si Edward Moya, analytik ve společnosti Oanda. „Obavy z koronaviru a související nejistota jen těžko odbourají všeobecnou skepsi,“ doplňuje.
S tím souhlasí i Lindsey Bell, podle které je třeba zachovávat určitou obezřetnost. „Ekonomická data se stále zhoršují a zatím máme pouze málo ukazatelů, které by nám napověděly, jak velký bude celkový ekonomický dopad,“ zdůrazňuje.
„Odhadované příjmy prudce klesají a spousta firem se stahuje, což investorům ztěžuje odhadování toho, jak nízké budou výdělky.“
Spotřebitelská očekávání Američanů spadla podle metriky University of Michigan v březnu na 89,1 – nejnižší hodnotu za poslední tři roky. To se odráží mimo jiné v rekordní nezaměstnanosti, kterou dnes v USA zaznamenávají.
Jen minulý týden přibylo ve Státech neuvěřitelných 3,3 milionu nových nezaměstnaných.