Začíná patnáctý den válečného konfliktu na Ukrajině. Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přinesl včerejší večer a uplynulá noc?
- Zástupci ukrajinských úřadů v noci na čtvrtek 10. března informovali, že více měst je pod ruskou palbou. Gubernátor Sumské oblasti na severovýchodě země Dmytro Žyvyckyj podle ruskojazyčné verze britské BBC uvedl, že terčem ruských náletů se stala města Sumy a Ochtyrka. Žyvyckyj také řekl, že se opět otevře humanitární koridor, kterým civilisté budou moci opustit Sumy.
- Americké ministerstvo obrany ve středu zavrhlo jakékoliv plány poskytnout Ukrajině stíhací letouny MiG-29, řekl jeho mluvčí John Kirby. Šlo by podle něho o „vysoce riskantní krok“, který by zároveň výrazně nezlepšil kapacitu ukrajinského letectva.
- Americká Sněmovna reprezentantů drtivou většinou schválila zákon zakazující dovoz ropy, zemního plynu a uhlí z Ruska. Jde o další reakci Spojených států na ruskou invazi na Ukrajinu. Už v úterý toto opatření vyhlásil americký prezident Biden a Sněmovna reprezentantů mu nyní dala podobu zákona, napsala agentura AP.
- Do Česka už podle ministra vnitra Víta Rakušana přišlo odhadem 150 tisíc lidí prchajících z Ukrajiny před válkou. Vláda pro ně dnes schválila možnost pracovat bez pracovního povolení a humanitární dávku 5000 korun na pokrytí potřeb. Stát také přispěje krajům na ubytování ukrajinských uprchlíků, prodlouží se lhůta pro jejich registraci, rozhodl kabinet.
- Proti růstu cen pohonných hmot, který ruská invaze na Ukrajinu vyvolala, by měla působit trojice nových opatření, mimo jiné zrušení silniční daně a kontrola marží prodejců pohonných hmot.
- Veškeré kapitálové investice v Rusku ve středu zastavil největší producent balených potravin na světě, švýcarská společnost Nestlé. Už v úterý v Rusku skončily společnosti McDonald’s, Starbucks, Coca-Cola, PepsiCo, automobilka Ferrari i francouzská kosmetická značka L’Oréal.
- Dětská nemocnice v Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny se stala terčem ruského náletu, informovaly ukrajinské úřady. Útok si podle nich vyžádal nejméně 17 zraněných. Stal se v době, kdy v obléhaném městě měl platit klid zbraní, aby se z něho mohli evakuovat civilisté. Odejít se podle ukrajinských úřadů podařilo čtyřiceti tisícům obyvatel jiných měst. Útok na nemocnici odsoudil mluvčí OSN.
- Podle Rady pro lidská práva si ruská invaze na Ukrajině mezi civilisty vyžádala 516 životů a 908 zraněných. Počty však mohu být výrazně vyšší.
- Evropská unie se ve středu dohodla na dalších sankcích.. Na sankčním seznamu se nově objeví jména 160 ruských politiků a oligarchů a vyloučení z mezinárodního platebního systému SWIFT čeká i běloruské banky.
- Poslanci Evropského parlamentu ve středu vyzvali Evropskou komisi, aby do roku 2025 zakázala režimy občanství pro investory a okamžitě zastavila vydávání takzvaných zlatých víz a pasů bohatým občanům Ruské federace výměnou za investice.
- Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie ve čtvrtek ve francouzském Versailles zahájí dvoudenní neformální jednání, jehož hlavním tématem bude válka na Ukrajině. Summit se bude věnovat posilování společné evropské obrany, snižování energetické závislosti na Rusku či další pomocí Kyjevu a ukrajinským uprchlíkům.
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj může upevnit nezávislost Ukrajiny, avšak za vysokou cenu. Napsal to list The Jerusalem Post podle nějž se začínají objevovat detaily o sobotním jednání premiéra Naftaliho Bennetta s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zelenskyj by měl údajně stát před dilematem, zda Rusku obětovat Krym a samozvané republiky na Donbasu výměnou za ukončení bojů.
- Česká vláda ve středu schválila vyslání až 650 vojáků na Slovensko. V zemi bude většina z nich působit v mnohonárodní jednotce NATO, česká armáda jí bude velet. Menší část bude Slovensku pomáhat se zvládáním migrace z Ukrajiny napadené Ruskem. Misi musí ještě odsouhlasit Parlament. Mandát bude platný do 30. června 2023, náklady obrana odhaduje asi na 540 milionů korun.
- Černobylská jaderná elektrárna nemá dodávky elektrického proudu, což by bez včasné opravy mohlo vést k úniku radiace, protože elektřina je nutná k chlazení spotřebovaného jaderného paliva. Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve středu uvedla, že přerušení dodávek elektřiny do odstavené černobylské elektrárny nepředstavuje kritický bezpečnostní problém.
- Se ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem se dnes v turecké Antalyi setká generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi. Tématem diskuze se šéfy resortů zahraničí bude zajištění be zpečnosti jaderných elektráren na území Ukrajiny, informoval server Al-džazíra.