Námluvy rok starého akvizičního týmu miliardáře a uhlobarona Pavla Tykače, který vede bývalý šéf obchodu ČEZ Alan Svoboda, se přetavily v první významný nákup v zahraničí.
Jeho skupina Sev.en Energy, pod niž patří významné severočeské hnědouhelné doly a elektrárna Chvaletice, získala polovinu v nadnárodní energetické společnosti InterGen.
Čtěte také: Co čeká české dolarové miliardáře v roce 2019
Ta vlastní a provozuje tři plynové elektrárny s kombinovaným cyklem v Británii a má podíl ve dvou moderních uhelných elektrárnách v Austrálii. Celková instalovaná kapacita přesahuje 4000 MW. Letos má navíc dokončit další zdroj s otevřeným plynovým cyklem o výkonu 300 MW.
„InterGen má velmi silnou pozici jak na trhu ve Velké Británii, tak v Austrálii. Věříme, že konvenční energetika zůstane ještě nadlouho významným pilířem v energetickém mixu těchto trhů. Vidíme velký potenciál v dalším rozvoji výrobní základny InterGenu,“ uvedl k akvizici Alan Svoboda.
Pavel Tykač se nákupem dostal do přímého partnerství s největší energetickou společností světa – China Huaneng Group, která vlastní více než 240 elektráren po celé Číně. Firmu InterGen budou po svolení regulátorů ovládat půl na půl, Tykačova Sev.en Energy totiž koupila padesátiprocentní podíl od kanadského penzijního fondu Ontario Teachers Pension Plan.
Zobrazit celý žebříček »
Cenu nechtěla skupina komentovat, dá se předpokládat, že se časem objeví ve výsledcích fondu. Čistě finanční investory tak v InterGenu střídá strategický a v oboru aktivní Pavel Tykač. „Těšíme se na spolupráci jak s dalšími akcionáři, tak s celým týmem InterGenu. Věříme, že společně dosáhneme dalšího růstu a zhodnocení investic,“ doplnil Alan Svoboda. Pro Sev.en Energy to může znamenat pootevření dveří pro další zahraniční nákupy.
Podle posledních údajů z konce roku 2017 měla skupina InterGen tržby
892 milionů dolarů, v přepočtu tedy 20 miliard korun a její ziskovost
měřeno přes EBIT byla 82 milionů dolarů. To je zhruba 1,8 miliardy
korun.
Pavel Tykač patří mezi šestici českých dolarových miliardářů, loni Forbes jeho majetek konzervativně odhadl na 1,3 miliardy dolarů. V zahraniční expanzi se tak začal dotahovat na již dříve v cizině výrazně aktivnějšího Daniela Křetínského, jenž ovládá Energetický a průmyslový holding. Jeho jmění bylo podle odhadů loni dvojnásobné.