Češi si za pár měsíců další Nagano nezopakují. A nejde o to, že tuzemský hokej uvadá – na olympiádu do Pekingu totiž s velkou pravděpodobností nezamíří nejlepší hráči světa. Kanadsko-americkou NHL sužuje vlna koronavirové mutace omicron, ruší se zápasy a za této situace by pro ligu uvolnění hvězd do Číny znamenalo další bolestivé finanční ztráty.

„Vzhledem ke stávajícímu narušení sezony a pokračující nejistotě ohledně pandemie řeší NHL a NHLPA aktivně účast hokejistů na olympiádě. Konečné rozhodnutí by mělo padnout v nadcházejících dnech,“ stojí ve společném prohlášení vedení soutěže a hráčské asociace.

Uznávaní zámořští hokejoví novináři ale už nyní na základě nejmenovaných zdrojů píší, že se účast na hrách ruší. To by pro hokejové fanoušky byla rána a pro ty české by to znamenalo absenci ústředních tváří týmu: Davida Pastrňáka, Jakuba Voráčka, Tomáše Hertla, Ondřeje Paláta nebo Dominika Kubalíka.

Tato pětice je mimochodem i členy žebříčku nejbohatších sportovců země, který Forbes každoročně sestavuje. Místo nich by tak odletěly do Číny týmy sestavené ze zástupců evropských lig, případně z nižších zámořských soutěží.

Peníze hrají v očekávaném rozhodnutí zásadní roli. Sportovní byznys patří za pandemie k těm tvrdě zasaženým – předchozí sezonu musela NHL omezit z obvyklých dvaaosmdesáti duelů základní části jen na šestapadesát.

„Už se nebavíme o ztrátách v řádu milionů, ale miliard. Bylo by pro nás levnější nehrát vůbec než hrát takto,“ uvedl v lednu komisař ligy Gary Bettman. Soutěž dle odhadů až padesát procent příjmů generuje na základě přímé účasti diváků: z prodeje vstupenek, za parkování, prodeje občerstvení a merchandisingu v halách a podobně.

Bez fanoušků NHL nonstop tratila. V poslední předpandemické sezoně 2018–19 utržila 5,09 miliardy dolarů, při polovičním poklesu tedy mohla maximální ztráta činit přibližně 2,5 miliardy dolarů. Na podzim se fanoušci do hlediště vrátili a ožila soutěž i její ekonomika. Omicron ale mění vše.

„Po celém světě se zvedá další vlna a my se s tím musíme popasovat,“ uvedl v pondělí Chuck Fletcher, generální manažer celku Philadelphia Flyers. „Potýkají se s tím v NBA, v NFL i v dalších sportech. Případů nákazy denně přibývá.“

NHL proto zrušila kompletní program od 22. do 26. prosince a tím se dostáváme k olympiádě. Podle dohody vedení a hráčských odborů je rozhodnutí na samotných hokejistech, s jednou výjimkou: pokud by přibylo až příliš mnoho odložených duelů. Pak mají šéfové jakési právo veta.

Optimálně platí do 10. ledna, v případě „nutnosti být finančně zodpovědní“ ale může padnout ještě později. V praxi to znamená, že pokud by dvoutýdenní olympijská pauza ohrozila primární byznysový cíl, tedy odehrání kompletní sezony, NHL účast zruší a časového bloku využije k tomu, aby dohnala manko.

Za olympiádu ostatně liga nic nedostává – jediným benefitem je šíření povědomí o nejlepších hráčích, ale ti reprezentují své země, ne kluby. „Pořád navíc čekáme na děsné množství informací z Číny a od Mezinárodního olympijského výboru,“ uvedl šéf NHLPA Donald Fehr.

Peking pravidla stále nevyjasnil. Pozitivním účastníkům her údajně hrozí až pětitýdenní karanténa, „propustkou“ z ní mají být dva negativní testy. „Mám doma čtyři malé děti a možnost, že v Číně teoreticky strávím celou olympiádu a pak ještě pět týdnů v karanténě, to je prostě příliš dlouhá doba,“ prohlásil kanadský obránce Alex Pietrangelo.

Vydání Forbesu American Dream!

K obavám o zdraví či o to, jak se vůbec z Číny po karanténě individuálně dostat do USA nebo do Kanady, se navíc opět přidávají peníze.

V olympijské dohodě mezi NHL a NHLPA stojí, že kdo nebude k dispozici svým klubům kvůli covidovým potížím, které by si přivodil v Číně, nebude dostávat plat.

Mezinárodní olympijský výbor pro tento účel založil fond o velikosti pěti milionů dolarů, z nějž by případné ušlé zisky hokejistům vyplácel. Pokud by ale sumu vyčerpal, další postup není známý.

„Nejistoty je čím dál víc. Já sám se v rozhodování cítím nejistěji než před několika týdny či měsíci,“ přiznal hvězdný kanadský útočník John Tavares. Nejlepší soutěž světa se pyšní téměř stoprocentní proočkovaností hráčů i personálu, přesto před aktuálním přerušením ligy skončilo v koronavirovém protokolu téměř patnáct procent hokejistů.

Podle dohody se týmy vracejí do tvrdého režimu z minulé zimy: na venkovních duelech nesmí opouštět hotel, všichni budou muset neustále nosit roušky a týmové porady by měly probíhat v podobě videokon¨ferencí.

Nad tím se pak vznáší potenciální ztráta dalších miliard dolarů – a naopak možnost ještě víc zatraktivnit vlastní byznysový produkt. NHL totiž pořádá Světový pohár, který se naposledy konal v Kanadě v roce 2016. Ten je na účasti těch nejlepších přímo založený a hráči po něm dostanou i část zisku.

Pokud se Pastrňák a spol. nepředstaví v Číně, půjde o druhou absenci za sebou po předchozí olympiádě v Jižní Koreji 2018. Světový pohár je zatím v předběžných plánech pro rok 2024 a mohl by znamenat triumfální návrat všech hvězd na led.

A spolu s tím dobré příjmy, neboť jak uvedl v minulosti Fehr: „Tato akce je ve středu naší plánované expanze na nové trhy.“