Peníze jsou zdrojem radosti, svobody a někdy i konfliktů. A ve vztazích to platí dvojnásob. Jak Češi nejčastěji řeší finance ve vztazích? A co když přijde nečekaná situace, která jednoho z partnerů odřízne od společných peněz? To jsme rozebrali v nejnovějším Forbes BrandVoice podcastu s Markem Ditzem, CEO Partners Banky, a Matúšem Kuchálikem, finančním poradcem a zakladatelem kanálu Teorie peněz.
Podle průzkumu Partners Banky využívá polovina českých párů nějakou formu společných financí, ať už jde o sdílené účty, nebo společné spoření. Tento trend naznačuje větší důraz na spolupráci a transparentnost ve vztazích, přesto ale přetrvávají určitá rizika. „Jedním z hlavních problémů je, že většina sdílených účtů na trhu nemá rovnocenná práva pro oba partnery, takže když dojde k úmrtí jednoho z páru, druhý kompletně ztratí přístup ke všem financím. Hrozí také, že z účtu budou odcházet různá předplatná, která druhý nevyužívá,“ upozorňuje Marek Ditz.
Partners Banka proto nově přinesla na český trh účet pro dva, který umožňuje skutečně rovnocenné sdílení financí. „Oba majitelé mají stejná práva, což eliminuje riziko blokace účtu nebo naopak zbytečného odlivu plateb při nečekaných životních situacích, například při úmrtí jednoho z partnerů,“ dodává Ditz.
Matúš Kuchálik přitom zdůrazňuje, že sdílené finance mohou být klíčem k harmonickému vztahu, pokud jsou správně nastaveny. „Nejdůležitější je mít otevřenou komunikaci o penězích a jasně si definovat role a odpovědnosti,“ říká.
Podle Partners Banky nejsou sdílené finance určeny jen pro romantické partnery. Účet mohou využít i přátelé, sourozenci nebo třeba rodiče s dospělými dětmi. „Naším cílem bylo vytvořit nástroj, který odpovídá potřebám moderních domácností, které mají stále rozmanitější strukturu,“ vysvětluje Marek Ditz.
Další inovací je balíček pro rodiny s dětmi, který umožňuje rodičům přidat ke svým účtům také dětské účty a prostřednictvím dětské aplikace učit své děti základům finanční gramotnosti. Dětská apka Partners Banky zahrnuje například funkce, jako jsou odměny za splněné úkoly, vytvoření jejich spořicích cílů, funkce schválení platby nebo účet s číslem, které si samy vymyslí. Vše v hravém designu s křečkem.
„Podporujeme finanční gramotnost od raného věku. Děti si díky naší aplikaci mohou nastavit spořicí cíle, sledovat své úspory a pochopit hodnotu peněz,“ říká Ditz.
Jakou budoucnost sdílené účty mají? Proč se mohou hodit i v netradičních domácnostech? A jak může moderní bankovnictví zjednodušit člověku každodenní život? Odpovědi najdete v dalším dílu Forbes BrandVoice podcastu.