„My se cítíme tak na dvacet,“ tvrdí Marek Dospiva, spolumajitel skupiny Penta a jeden z nejbohatších Čechů. Ve skutečnosti je mu 45 a na tom, jak všichni kolem stárnou, by rád postavil nový byznys.
Ještě letos chce v Česku začít kupovat nemocnice a časem chce být jedním z největších hráčů v privátním zdravotnictví.
„Určitě letos oznámíme akvizici nemocnic v Čechách,“ říká Dospiva. Plánem je napodobit to, čeho Penta dosáhla na Slovensku a v Polsku, kde už nemocnice má a v privátní péči je největší institucí na trhu. Celý nemocniční holding by měl mít výhledově tržby miliardu eur.
V Česku to podle Dospivy znamená postavit něco, co půjde srovnat s firmu Agel Tomáše Chrenka. Do zdravotnictví investují i další miliardáři, v posledním roce hlavně Andrej Babiš a jeho fond Hartenberg, který koupil osm privátních klinik zaměřených hlavně na asistovanou reprodukci.
Více o Marku Dospivovi najdete v našem speciálu o českých miliardářích:
Penta chce ale v Česku postavit větší a univerzálnější síť, jedním ze scénářů je stavět úplně nové nemocnice s širokou nabídkou péče.
„Růst poptávky půjde exponenciálně nahoru,“ předpokládá Jaroslav Haščák, druhý ze dvou hlavních společníků Penty. Jeho prognóza je taková, že výdaje do zdravotnictví stoupnou kvůli stárnutí „baby-boomers“ z dnešních osmi až deseti procent HDP minimálně na 15 procent, a to během deseti let.
„Stát to nebude schopen dlouhodobě ustát,“ tvrdí Haščák. Podle něhož neexistuje jiná cesta, než že se do zdravotnictví víc zapojí soukromý sektor a že stoupne i podíl výdajů, které si pacienti hradí sami. Proto chce do zdravotnictví investovat.
Penta má dnes 12 nemocnic v Polsku a 14 na Slovensku. Kromě toho jí patří síť lékáren Dr. Max, kterou v Česku, Polsku a na Slovensku rozšiřuje, a slovenská zdravotní pojišťovna Dovera. Sečte-li se všechno dohromady, zdravotnictví se stává hlavním pro firmu oborem podnikání.
Celá Penta měla loni čistý zisk 70 milionů eur, o 30 milionů méně než v roce 2013. Hodnota firmy ale podle jejích majitelů vzrostla z 44 na 46 miliard korun.