Na jednom z nejlukrativnějších pozemků v Česku, těsně vedle pražského Masarykova nádraží, už si jeřáby investiční skupiny Penta Investments neúnavně podávají materiál a zdejší staveniště žije vlastním životem. Před zraky kolemjdoucích se tu směrem k nebi pomalu sune kostra jedné z nejdiskutovanějších staveb posledních desetiletí.
Skupina miliardáře Marka Dospivy už svůj projekt Masaryčka zkrátka staví naplno a právem k sobě poutá takřka veškerou pozornost.
„Výstavba probíhá bez komplikací. Ze zajímavějších věcí se dá zmínit přelom října a listopadu, kdy si budou muset stavaři poradit se skeletem rotující piazzy mezi budovami a v březnu příštího roku dosáhneme nejvyššího bodu stavby,“ shrnuje průběh výstavby Pavel Streblov, ředitel Penty Real Estate pro komerční výstavbu.
Změnit se však má celá a mnohem větší oblast kolem historického nádraží a sousedící Florence. Místo, které doteď bylo spíše jednou velkou dopravní křižovatkou, se má změnit k nepoznání.
A Penta není jediná, kdo už tady kopl do země. Rušno je i na druhé straně magistrály, velké dopravní tepny, která přetíná Prahu vedví, kde dělníci a stroje pracují na pozemku ČSAD.
Vraťme se ale ještě na chvíli k Pentě a jejím projektům. Dvě charakteristické budovy přímo u Masarykova nádraží, které navrhlo studio zesnulé architektky Zahy Hadid a jejichž výstavba je v plném proudu, chce skupina dokončit v polovině roku 2023. Vzniknout tam má více než 22 tisíc metrů čtverečních komerčních ploch.
Jen tahle první etapa projektu přímo u Masarykova nádraží podél ulice Na Florenci znamená investici asi 3,5 miliardy korun. Celý projekt, jehož konečná podoba se nyní soutěží, vyjde zhruba na deset miliard. Už teď je ale jisté, že další etapy výstavby se budou od původního návrhu věhlasné britské architektky iráckého původu podstatně lišit.
V přípravě je také výstavba hotelu na opačné straně Masarykova nádraží u křižovatky ulic Hybernská a Opletalova. Budovu podle návrhu českého ateliéru Schindler Seko chce Penta začít stavět na přelomu roku. Záleží ale na tom, jak rychle dokončí společnost Archaia na místě archeologický průzkum. Investice do výstavby hotelu podle Streblova přesáhne 1,1 miliardy korun.
Jak už jsme ale zmínili, na druhém konci rozsáhlého území, které má projít postupnou, ale zásadní proměnou, už se na nic nečeká a staví. Přímo naproti zadní části Muzea hlavního města Prahy buduje firma ČSAD Praha holding kancelářský projekt Bastion Florenc za 400 milionů korun.
„V současné době pracujeme na betonáži hrubé stavby, dokončení stavby předpokládáme na přelomu 1. a 2. čtvrtletí 2022 a kolaudaci do konce 2. čtvrtletí 2022,“ shrnuje ředitel divize developmentu ČSAD Praha holding Jan Benda. V prvním a druhém podlaží jsou plánované komerční prostory, ve třetím až šestém podlaží budou kanceláře. Celkem má být v budově asi 4 300 metrů čtverečních kanceláří.
I příběh této parcely je částečně spojen s Pentou, ale v tomto případě měl pro investiční skupinu špatný konec. Budova totiž bude stát na pozemcích, na které si dělala zálusk právě Dospivova společnost, ale neúspěšně.
V prvních představených vizualizacích ambiciózní studie Zahy Hadid v roce 2016 dokonce na pozemcích ČSAD Praha stály virtuální budovy Penty. Tak si byla společnost jistá, že je pro svůj záměr získá. To však tehdy vyvolalo nevoli u ČSAD, která se zatvrdila v tom, že bude pokračovat v přípravě vlastního projektu a pozemek neprodá.
„Jejich stavba samozřejmě urbanistické řešení celé lokality ovlivní. Naše vztahy s ČSAD Praha jsou každopádně korektní, je to patrné i z toho, že jsme s nimi a městem připravili urbanistickou soutěž pro rozvoj brownfieldu Masaryčky na druhé straně magistrály,“ uvádí Streblov.
I podle šéfa developmentu ČSAD Bendy firma výstavbu Bastionu Florenc v zásadních parametrech, jako je výška, nivelita nebo prostupnost územím, skutečně koordinuje s budoucí zástavbou na pozemcích Masaryk Station Development, tedy Penty a Českých drah. Penta také potvrzuje, že nadále počítá s tím, že na Florenci vznikne nové náměstí a další veřejný prostor.
„Prostupnost území tak, jak ji navrhla ve své studii Zaha Hadid zůstane zachována, což považujeme za podstatné. S faktem, že ČSAD Praha se rozhodla pozemek využít, počítáme. Přesněji, je součástí podmínek pro urbanistickou soutěž,“ dodává Streblov.
Právě až z mezinárodní urbanistické soutěže, kterou Praha letos na jaře vyhlásila spolu s majiteli pozemků ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development (společný podnik Penty a Českých drah), vyplyne, jak bude okolí Florence v budoucnu vypadat.
Soutěž byla výsledkem jednání mezi městem a investory o tom, jak má chystaná zástavba pokračovat směrem od magistrály k Florenci. Hlavnímu městu se návrh z pera Zahy Hadid totiž z několika důvodů nelíbil a Penta se nakonec rozhodla významnou část projektu přepracovat.
Dohoda se týkala například i náplně budov, kdy se Penta zavázala, že alespoň čtyřicet procent z veškerých prostor, které na místě vzniknou, budou tvořit byty.
Do finále soutěže porota vybrala celkem pět ateliérů, mezi nimiž je například světoznámé dánské architektonické studio BIG Bjarke Ingelse nebo česká studia A69 a UNIT architekti. Týmy mají do urbanistického návrhu integrovat také již schválené projekty v území. O vítězi má být jasno letos na podzim.
„Podle výsledků soutěže požádáme o změnu územního plánu. Následovat bude architektonická soutěž či architektonické soutěže – podle toho, jestli šanci proměnit území dostane jedna či více architektonických kanceláří,“ popisuje Streblov.
Poté přijde na řadu vypracování konkrétního projektu, se kterým investor projde povolovacím procesem. „Bude to zajímavá zkušenost, protože ten už bude probíhat podle nového stavebního zákona. Očekáváme také podněty od odborné i laické veřejnosti, jde o centrum města a komunikaci s veřejností rozhodně nechceme podcenit,“ dodává šéf Penty Real Estate pro komerční výstavbu.
Tím ale plány Penty s tímhle územím nekončí. V loňském roce koupila také pozemek u výstupu z metra Florenc směrem k tramvajové zastávce od firmy Billa Reality. Ta vlastnila kus vestibulu metra v místě, kde je provozovna Billy.
Developer tam teď plánuje další výstavbu pod názvem Centrum Florenc. Ta je ale nezávislá na projektu Masaryčka. „Zatím není rozhodnuté, co na místě postavíme. Variant je více,“ říká Streblov. Pravděpodobně však půjde o administrativně-bytový komplex. Na pozemek se nyní projednává změna územního plánu, která by výstavbu měla umožnit.