Lenka Matoušková onemocněla ve čtyřiadvaceti letech roztroušenou sklerózou a musela skončit se svou dosavadní profesí ve školství. Odstěhovala se ze středních Čech do Prahy za lepší zdravotní péčí, přihlásila se na vysokou školu a změnila od základu svůj život. Nebýt vážné nemoci, nikdy by se nezačala věnovat šperkům, které teď pod značkou JwL zdobí známé osobnosti včetně Madeleine Albright nebo moderátorek Událostí České televize.
„Pamatuju si, jak se mi motala hlava a měla jsem strašnou žízeň. Šla jsem se do kuchyně napít, ale neudržela jsem v ruce skleničku. Pravá půlka těla vůbec nereagovala,“ popisuje teď už osmatřicetiletá šperkařka, které se před čtrnácti lety obrátil život vzhůru nohama. „Myslela jsem si, že jsem si jen na škole v přírodě někde při sportování s dětmi skřípla nerv.“ Doktoři ale přišli s jinou diagnózou. Řekli jí, že trpí roztroušenou sklerózou.
„Vůbec jsem nevěděla, co budu dělat. Nemohla jsem učit, neudržela jsem v ruce ani propisku, natož třídní knihu. Nemoc mě totiž začala připravovat dokonce i o cit v konečcích prstů,“ vzpomíná bývalá učitelka tělocviku a češtiny, jež tenkrát udělala velké rozhodnutí a přestěhovala se s manželem za lepší zdravotní péčí z Mnichova Hradiště do hlavního města. „Neměla jsem nejmenší ponětí, čím se budu živit, tak jsem se znovu přihlásila na vysokou školu a začala studovat andragogiku a psychologii.“
Tenkrát jí sestra z Číny přivezla tři krabice s pravými perlami a vzácnými kameny s doporučením, aby si s nimi začala hrát, že je to přírodní energie a že by jí to mohlo pomoct. Matoušková totiž musí pravidelně trénovat jemnou motoriku. „Řekla jsem si, že si s tím nebudu přece jen tak hrát. Objednala jsem se na šperkařský kurz a vyrobila svůj první náhrdelník, který jsem věnovala kamarádce. Líbil se nejen jí, ale také jejím kolegyním v práci a to mě přimělo věnovat se šperkařině profesionálně,“ vypráví.
„Pak se o mě dozvěděl jeden novinář, který mi doporučil vyrobit šperk pro Madeleine Albright, když měla přijet na návštěvu do Česka. A já si řekla – proč ne? I když nervózní jsem z toho byla,“ říká blondýnka, která tehdy dlouho přemýšlela nad barvou a tvarem brože. Nakonec ji napadlo vytvořit modrý šperk z perel a peří, protože jí zkrátka k naší nejznámější Češce seděl nejlíp.
Sotva jí ho darovala, začala se o ni zajímat média. Zájem o její tvorbu byl veliký, proto Matouškové začal pomáhat i manžel, který kvůli nové profesi opustil velkou korporaci, a začal se šperkařině věnovat naplno. Z domova kousek za Prahou, kde mají ateliér.
Díky léčbě a rehabilitaci s perlami se jí motorika vrátila zpět a teď nemá žádné větší problémy. „Občas se objeví migréna a když jsem unavená, tak zadrhávám, ale jinak se můj stav nezhoršuje,“ říká teď už s úsměvem na tváři podnikatelka, která společně s manželem založila firmu JwL, jež dodává šperky na největší český šperkový portál Šperky.cz. V tuhle chvíli tam Matouškovi mají kolem 300 produktů.
„Podívejte,“ ukazuje mi šperkařka perlové náhrdelníky. „Když je budete chvíli držet v ruce, tak za chvíli přijmou teplotu vašeho těla,“ říká a dodává, že perly jsou pro ni terapií, nikoliv slzami, ke kterým jsou občas přirovnávány. „Umocňují totiž dominantní vlastnosti člověka, takže jestli jste optimista, tak budete ještě usměvavější.“ A je snadné jí to uvěřit. Její úsměv a dobrá nálada je totiž nakažlivá.
Usmívá se pořád, i na fotkách ze zahraničí, které si právě prohlížíme. Matouškovi totiž jezdí několikrát do roka do Asie na perlové farmy, kde si vybírají pravidelné i nepravidelné vzácné perleťové kuličky do svých náhrdelníků, prstýnků, náušnic, náramků a ozdobných pásků.
A bez smlouvání se to tam neobejde. „Každá perla nám musí projít rukama. Musíme se na ni podívat, jestli nemá nějaké větší vady a až potom ji koupíme.“ A není se čemu divit. Třeba ta nejvzácnější černá tahitská vyjde na 3,5 tisíce korun. Je totiž produkována zvláštním druhem ústřic, které se vyskytují pouze v oblasti Francouzské Polynésie.
U pravých perel zpravidla nepoznáte, jestli jsou sladkovodní nebo slanovodní. I když pohledem je od sebe nerozlišíte, rozdíl je veliký. Sladkovodní perly jsou levnější, protože jejich mušle jich dokáže vyplodit víc. Také komponenty jezdí Matouškovi nakupovat do Asie, konkrétně do Thajska, ale dodavatele mají i v Itálii.
Stříbrný prstýnek s perlou stojí kolem dvou tisíc korun. Všechny vyrábí doma, ve svém perlovém království a pečlivě si vybírají, koho sem pustí. Nejen z důvodu bezpečnosti.
„Máme několik negativních zkušeností s kopírováním našich produktů,“ říká Marek Matoušek a pokračuje: „Dříve jsme měli fotografie našich šperků vystavené na internetu ve vysokém rozlišení, kde byl vidět sebemenší detail. Někomu se zalíbily a šperky se pak začaly vyrábět v Asii po tisících. Uklidnil nás až jeden náš známý, který řekl, že co je dobré, to se kopíruje.“
Objednávek mají hodně, ale nechtějí k sobě přibírat na výrobu nikoho dalšího. Šperky chtějí Matouškovi vyrábět sami, aby v nich byl otisknutý jejich rodinný příběh. „Je to trochu paradoxní, ale my firmu záměrně brzdíme a proto jsme už spoustu věcí odřekli,“ vysvětluje Marek Matoušek.
I když se Matouškům přihodilo v životě hodně nepříjemných věcí, nikdy se jimi nenechali zlomit a vždy drželi při sobě. I v době, kdy naletěli podvodníkovi a přišli o čtyři miliony korun na nový domov. Dali si totiž slib – ve zdraví, i v chudobě a tím se řídí. Možná proto dokázali vše špatné nakonec otočit v dobré a teď mají tu moc pomáhat ostatním. „To, že se mi nemoc nezhoršuje, beru jako dar od Boha, proto se snažím i dávat. Především věnujeme šperky do charitativních dražeb, z jejichž výtěžku jedou například onkologicky nemocné děti na ozdravný pobyt. Snažím se také pomáhat stejně nemocným lidem, kteří takové štěstí jako já nemají.“
V Česku žije asi 10 tisíc lidí trpících roztroušenou sklerózou. Nejčastěji se projeví u mladých lidí mezi dvaceti až čtyřiceti lety. Stále není známá její příčina, a proto doposud nebyl objeven ani žádný lék. Nicméně platí, že čím dříve je diagnóza odhalena, tím větší je naděje na zpomalení rozvoje choroby. Lenka Matoušková nemoc objevila včas.