O konverzačním chatbotu ChatGPT společnosti OpenAI už dnes pravděpodobně slyšel téměř každý. S touto vlnou popularity však přišla i jedna zásadní nevýhoda – přetížené servery, které uživatelům občas znemožňují přístup ke službě. Podle mnohých se také mírně zhoršila kvalita odpovědí ChatGPT, a leckdo tak hledá nejlepší alternativy.

Pokud jde o kvalitu, společnost OpenAI sice spustila i verze ChatGPT Plus a Enterprise pro velké společnosti, které obě obsahují přístup k novějšímu jazykovému modelu GPT-4, tyto nástroje jsou však placené. V současné době je zdarma pouze verze GPT-3.5.

Pojďme si tedy představit další způsoby, jak si lze úsvit umělé inteligence užívat v pohodlí našeho domova a hlavně zdarma.

Bing Chat

Jednou z nejlepších alternativ k ChatGPT je v současné době Bing Chat od společnosti Microsoft. Ten pohání model, který Microsoft nazývá Prometheus, který kombinuje klasický vyhledávač Bing a informace, které nabízí, s jazykovým modelem ChatGPT.

Oproti verzi ChatGPT, která je dostupná zdarma, je tedy Bing Chat připojen k internetu, takže nabízí často lepší a aktuálnější informace.

Kromě textových odpovědí navíc Bing Chat poskytuje také možnost vytváření obrázků nebo dokonce loga. Bing Chat také umožňuje plánovat výlety, vyhledávat recepty, získávat rady a mnoho dalšího.

Perplexity

Perplexity je oblíbenou alternativou k ChatGPT, uvnitř které nicméně pracuje podobná technologie rovněž vybudována na datech OpenAI. Díky tomu nabízí podobné funkce jako ChatGPT, včetně možnosti vést konverzaci a poskytovat jednoduché odpovědi.

Na rozdíl od ChatGPT však Perplexity při odpovídání na otázky uvádí i zdroje, ze kterých čerpá. Díky tomu si mnoho lidí pochvaluje tamní odpovědi jako jasnější a přesnější.

Mezi další podstatné výhody patří i možnost nahrávat dokumenty, které umělá inteligence dokáže přečíst. Proto lze Perplexity doporučit například i pro provádění výzkumu.

Platforma je přístupná jak přes webový prohlížeč, tak přes aplikaci v telefonu.

Google Bard

Od chvíle, kdy si ChatGPT získal celý svět, se pozornost mnoha uživatelů obrátila na Google v očekávání, jak na vyzyvatele zareaguje. Společnost dlouho přešlapovala na místě, ale nedávno Google otevřel světu brány své vlastní umělé inteligence – Google Bard.

Byť je zatím považován za experimentální nástroj, dá se říct, že se svou silou ChatGPT vyrovná. Každý z nich se však hodí pro jiné použití.

Google Bard používá model Google Pathways Language Model (PaLM 2) a může nabízet odpovědi na základě aktuálních událostí v reálném čase, o kterých získá informace přímo z vyhledávače Google, což z něj činí skvělý výzkumný nástroj.

ChatGPT naproti tomu používá model, který se učil na větším množství dat sahajících až do roku 2021. Na aktulity tak ohled nebere, ale je z něj díky tomu lepší nástroj pro generování textů nebo kreativní psaní.

Claude 2

ChatGPT získal v červnu dalšího konkurenta s názvem Claude 2, což je vylepšený chatbot od společnosti Anthropic, kterou podporuje Google.

Claude nepoužívá tradiční jazykové modely jako ChatGPT nebo Bing Chat. Místo toho používá soubor takzvaných „vlastních technik umělé inteligence“, které nicméně také zahrnují neuronovou síť nebo tréninková data.

info https://forbes.cz/eventy/forbes-next-big-thing-2023/

Claud je zaměřen spíše na přirozenou konverzaci, což z něj dělá užitečného, neškodného a upřímného chatbota. Kromě toho je však schopen plnit i dostatek úkolů – včetně psaní složitého obsahu a kódu či řešení hádanek. A je také možné do něj nahrát soubory pro extrakci textu.

V současné době je bot Claude k dispozici prostřednictvím webové stránky pro uživatele v USA a Velké Británii. Lidé z dalších zemí světa jej tak mohou používat jen v případě, že si v těchto zemích zapnou VPN.

Llama 2

Llama 2 je pokus společnosti Meta Marka Zuckeberka držet krok s Open AI a Googlem. Je to konkurenčně schopný model, ale podle benchmarku HumanEval značně zaostává za modely GPT-4 a dokonce i GPT-3,5.

Mezi jeho silné stránky patří schopnost programování a logického uvažování. Má také – na rozdíl od ostatních modelů – otevřený zdrojový kód.

Je důležité si uvědomit, že mezi chatboty neexistuje jednoznačná volba. Každý má své silné a slabé stránky. Přestože však tyto nástroje ještě nejsou dokonalé, je zřejmé, že souboj technologických gigantů bude pokračovat. Až čas ukáže, kdo zvítězí.

Autor textu je odborník na umělou inteligenci a šéf společnosti AI Trendz.