Otravní lidé popírají pravidla logiky. Někteří jsou si až blaženě nevědomí svého negativního vlivu na ostatní, jiní zas pociťují satisfakci z vytváření chaosu a vytáčení ostatních lidí.
Je důležité naučit se jednat s různými druhy lidí, ovšem u opravdu otravných lidí nemá smysl plýtvat časem ani energií – vezmou si od obojího dost tak jako tak. Tito lidé vytvářejí zbytečnou složitost, sváry, a co je nejhorší – stres.
Čtěte také: 8 chyb, kterými každá firma spolehlivě odradí talentované lidi
Říká se, že naše osobnost je výsledkem kombinovaného působení pěti lidí, se kterými trávíme nejvíce času. Pokud dovolíte jen jednomu z nich, aby byl otravný, velice brzy zjistíte, jak vás dokáže upozadit.
Nemůžete doufat, že se vám podaří distancovat se od tohoto typu lidí, dokud je přesně nedokážete poznat. Klíč je v tom odlišit ty, co jsou pouze nepříjemní nebo složití, od těch opravdu otravných. Zde je výčet pěti typů „toxických upírů“, kterým byste se za každou cenu měli vyhýbat:
Jednostranní jedinci
Vztahy by měly být vzájemně prospěšné, měly by současně brát i dávat. Na pracovišti to platí dvojnásob – u zaměstnanců, které vedete (mají pro vás plnit úkoly a vy je učit), stejně jako u vašich nadřízených (od kterých byste se měli učit, ale i spolupracovat s nimi). Tyto vztahy se stávají otravnými, když jeden článek začne dávat nepřiměřené množství, anebo jiný článek začne jenom brát. Nejlepší způsob, jak naložit s tímto typem lidí, je přestat dávat. Což bohužel není vždy úplně možné.
Pasivně agresivní jedinci
Jednou z nejběžnějších forem pasivní agresivity je drastický úbytek úsilí. Pasivně agresivní lidé těžko přijímají zpětnou vazbu, často odcházejí z práce dříve a nepracují tak usilovně. Pasivní agresivita je smrtící na pracovišti, kde je potřeba vyložit na stůl pocity a názory k tomu, aby se mohlo pokračovat v pokroku.
Když narazíte na pasivně agresivního jedince ve vašem okolí, jediné řešení je o problému komunikovat. Lidé se obvykle chovají pasivně agresivně proto, že se nějakému problému snaží vyhnout. Pokud se vám nedaří navázat komunikaci, zkuste různé myšlenkové hry. Pamatujte ale, že pasivně agresivní jedinci jsou velmi citliví a snadno se s nimi může vyvolat konflikt.
Jedinci s nedostatkem důvěry a ochoty k odpuštění
To, že budete v práci dělat chyby, je nevyhnutelné. Někteří lidé jsou tak fixovaní na chyby ostatních, že se zdá, že věří, že sami chyby nedělají. Takoví jedinci jsou plní zášti, neustále se obávají, že jim ostatní budou škodit, a možná se vás dokonce budou snažit vystrkat z důležitých projektů.
Čtěte také: 5 způsobů, jak můžete zlepšit vztah se svým šéfem
U tohoto typu lidí musíte být extra ostražití a trpěliví – je třeba dát pozor na detail a nesmí vás rozhodit fakt, že u vás pořád někdo hledá chyby.
Trestající jedinci
V tomto typu vztahu jedinec trestá ostatní už jen proto, že nebyly přesně naplněny jeho představy. Jeho instinktem je trestat bez adekvátní komunikace, zpětné vazby a porozumění.
Abyste tento typ jedince přežili, je třeba moudře vybírat své bitvy. Váš hlas nebude vyslyšen, pokud se budete pouštět do každého konfliktu. Pouze vás označkují jako někoho, kdo je příliš citlivý.
Jedinci, kteří zakládají vztahy na lži
Tito lidé se natolik snaží ve všech ohledech působit dobře, že sami ztrácejí přehled o tom, co je fakt a co fikce. Lži se nahromadí natolik, že se stanou základem vztahu. Lidé, kteří vám nedají jasnou odpověď, si nezaslouží vaši důvěru.
Pokud odeberete důvěru z jakéhokoliv vztahu, nejde pak vůbec o vztah. Stavět vztah na lži je jako stavět dům na hromadě písku.
Jak se chránit před otravnými lidmi
Otravní lidé vás dohánějí k šílenství, protože jejich chování je iracionální. Jejich chování je skutečně bezdůvodné, takže proč se vůbec nějak emocionálně zapojovat?
Schopnost zvládat své emoce a zůstat klidným i pod tlakem má přímou spojitost s vaším výkonem. TalentSmart vedl výzkum mezi více než milionem lidí a zjistil, že 90 procent top manažerů tak dokonale zvládá své emoce ve stresových situacích, že zůstávají v klidu a pod kontrolou. Jeden z jejich největších darů je, že „otravy“dokážou spolehlivě identifikovat a udržet je na uzdě.
Čím se někdo chová iracionálněji, tím snazší by pro vás mělo být vymanit se z jeho spárů. Přestaňte se snažit porazit je v jejich vlastní hře. Držte si od nich emoční odstup a k jakékoliv interakci s nimi přistupujte jako k vědeckému projektu. Nemusíte reagovat na emoční chaos, pouze na fakta.
Většina lidí má pocit, že když s někým bydlí nebo pracuje, nemá jak chaos kontrolovat. To ale není pravda. Jakmile identifikujete otravnou osobu, zjistíte, že její chování je čím dál předvídatelnější. To vám pomůže přemýšlet racionálně o tom, kdy a kde se s ní musíte snášet a kde už ne.
Měli byste si proaktivně stanovit hranice, protože pokud necháte věci přirozeně plynout, můžete být neustále zapleteni do obtížných konverzací. Pokud si stanovíte hranice a určíte si, kdy a kde se budete angažovat v jednání s obtížnou osobou, můžete mít většinu chaosu pod kontrolou. Trikem je udržovat hranice na místě, i když se je dotyčná osoba bude snažit překročit.