Produkce piva v PET lahvích v Česku zažívala v poslední dekádě poměrně silný boom. Nyní se však trend obrací a pivovary od někdejšího nešvaru tuzemské pivní kultury postupně upouštějí.
Stáčecí PET linka Plzeňského Prazdroje byla uvedena do provozu v roce 2011 a měla kapacitu 18 tisíc lahví za hodinu. Od 10. prosince už však není v provozu. Tehdy pivovar ukončil stáčení do plastových lahví u svých dvou posledních značek Velkopopovický Kolet a Primus.
Cílem společnosti je co nejvyšší možné opakované používání obalů nebo jejich výroba z z použitého obalu, recyklátu. To ale v případě pivních PET lahví nebylo možné. Hlavní překážkou je vnitřní ochranná membrána nezbytná pro zachování kvality piva.
„Ukončením stáčení piva do plastových obalů ušetříme ročně přes 1300 tun plastu,“ uvedla ředitelka komunikace Pavlína Kalousová. S koncem plnění piva do PET lahví začal Prazdroj před dvěma lety, kdy tento obal přestal používat u piv Gambrinus, Radegast a Klasik.
Nyní tak nabízí pivo už jen ve skleněných lahvích, sudech, tancích nebo plechovkách. Ze 70 procent se přitom jedná o vratné a znovu použitelné obaly. Podle dat Prazdroje asi dvě třetiny spotřebitelů přešly od piva v PET lahvích ke skleněným vratným lahvím a třetina místo PET nakupuje plechovky.
Za více než deset let se v plzeňské stáčecí lince, kterou se chystá společnost demontovat, naplnilo 3,8 milionu hektolitrů piva. Největší podíl piva v PET lahvích, zhruba sedm procent, měl Prazdroj v letech 2014 a 2015. V posledních letech se podíl pohyboval mezi třemi až čtyřmi procenty.