Kořeny téhle firmy sahají až k Baťovi. Rodinný podnik Spur ročně zrecykluje přes sedmdesát milionů PET lahví, své plastové výrobky posílá ze Zlína do celého světa a jeho zákazníky jsou giganti jako IKEA. Vedle toho provozuje jednu z největších rajčatových farem v Česku, zaměstnává lidi s handicapem v chráněné dílně a šlape do udržitelné energetiky.
„Nemám konečného cíle, mám touhu dojít co nejdál.“ Na stěně prostorné kanceláře s výhledem na zlínskou Baťovu třídu působí citát slavného výrobce bot víc než symbolicky. Generální ředitel rodinné firmy Spur Tomáš Dudák ho nechal na zeď vymalovat před deseti lety. Od té doby ale mnohokrát zvažoval, že je čas nápis odstranit.
„Tady ve Zlíně máme všichni potřebu vracet se k Tomáši Baťovi. Chudák se musí obracet v hrobě, k čemu všemu si ho bereme do úst. Žijeme tu tak trochu ve skanzenu, který ale nestvořil Baťa, nýbrž komunisté a následně památkáři. On byl naopak známý tím, že jednou za deset let vzal všechno bagrem a začal znovu.“
„Tenhle neustálý tlak na změnu a snaha dělat věci jinak je jediné, co si od něj dovolím převzít. Jinak by se nikdo z nás neměl srovnávat s někým, kdo byl naprosto unikátní,“ zamýšlí se Dudák nad hrnkem kávy.
Nápis na stěně nakonec přes všechny úvahy o jeho přemalování setrval dodneška. „Vykládám si to tak, že dokud nás práce baví, tak pojďme pracovat. A díky tomu, že nás to baví, se nám občas podaří udělat opravdu zajímavou věc s hlubším dopadem,“ říká Dudák, který letos získal titul EY Podnikatel roku Zlínského kraje.