Plzeňská ŠKODA JS, a. s., přední evropský výrobce a dodavatel zařízení pro jadernou energetiku, dosáhl loni po dvou ztrátových letech provozního zisku téměř 250 milionů korun. Podnik utržil 3,3 miliardy korun, meziročně o dvanáct procent více.
„Jde o auditované hospodářské výsledky podle českých účetních standardů,“ řekl 30. května mluvčí jaderných strojíren Karel Samec. Ztráty v letech 2021 a 2022 podle něj způsobila pandemie covidu-19 a válka na Ukrajině.
„Loňských dvanáct měsíců představovalo první kompletní rok podnikání Škoda JS v rámci vlastnické struktury Skupiny ČEZ,“ uvedl Samec. Její součástí je plzeňský podnik od listopadu 2022.
„Hlavně po nesmírně náročném předloňském roce jsme především rádi za návrat do ziskového hospodaření,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Škoda JS František Krček. Nově přijaté zakázky připravené do výroby měly podle něj ke konci loňského roku hodnotu víc než 3,8 miliardy korun, což bylo meziročně o pět procent více.
Export strojíren tvořil loni zhruba třetinu tržeb a směřoval především na Slovensko. Plzeňská firma patří mezi významné dodavatele, kteří se podíleli na nedávném dokončení třetího bloku slovenské Jaderné elektrárny Mochovce, kde se aktuálně pracuje na zprovoznění čtvrtého bloku. Svá zařízení firma dodávala také do Velké Británie, Francie a Maďarska.
Na hospodaření společnosti se loni podle Samce pozitivně projevila také obnovená spolupráce s ukrajinským zákazníkem NAEK Energoatomem, což je státní provozovatel jaderných elektráren.
„Až to bezpečnostní situace umožní, chce se Škoda JS plnohodnotně vrátit na ukrajinský trh a dokončit tam rozdělané obchodní případy a podílet se také na nových, už zveřejněných projektech,“ uvedl mluvčí. Jde například o výstavbu nových bloků chmelnické jaderné elektrárny.
„V České republice má jako stěžejní tuzemská společnost v oboru relevantní ambice spolupracovat v rámci dodavatelského konsorcia s vítězem tendru na výstavbu nového jaderného bloku nebo bloků,“ řekl Samec. Česká vláda zvažuje výstavbu až čtyř jaderných reaktorů, se spuštěním prvního z nich stát počítá v Dukovanech v roce 2036.
Ze tří pilířů podnikání Škody JS tvořil loni zhruba 43 procent tržeb servis. Na výrobu a inženýring shodně připadalo 28 procent.
Škoda JS s více než tisíci zaměstnanci se zaměřuje na jaderné elektrárny, výzkumné reaktory a sklady vyhořelého jaderného paliva ve střední a východní Evropě, Skandinávii, Francii, Německu, USA, Rakousku, Finsku, Belgii, Velké Británii, Číně, Arménii a v dalších zemích. Vyrobila a dodala 21 kompletních jaderných reaktorů typu VVER 440 a tři reaktory VVER 1000.
„Od devadesátých let minulého století se podnik zaměřil také na západní trhy a technologie. Spolupracuje s předními světovými společnostmi v oboru,“ dodal mluvčí.