Kolem krachujícího tradičního vydavatelství Mladá fronta přituhuje. Vedení společnosti, která je od minulého týdne formálně v úpadku, požádalo zájemce o provozní financování, aby udrželo firmu při životě. Podle očekávání se s nabídkou přihlásila zbrojní skupina CSG Michala Strnada, která proti majiteli vydavatelství Františku Savovovi vede rozsáhlou obchodní a právní válku.
V rámci ní již Strnad připravil Savova o několik firem – například o logistickou společnost Skyport, lounskou vagonku HMS (dříve Legios) či obchodníka s automobily Car Star. Mladá fronta je tak další na ráně. Nabídka na provozní financování sice není automaticky cestou k ovládnutí firmy, ale dává věřitelům případnou výhodu v následném insolvenčním řízení.
Zástupce skupiny CSG Andrej Čírtek zájem o vydavatelství nepřímo potvrdil. „Nakladatelství Mladá fronta je na knižním a mediálním trhu známou značkou se sedmdesátiletou tradicí. Jeho situaci monitorujeme a nevylučujeme, že se můžeme angažovat v jeho záchraně,“ uvedl diplomaticky Čírtek.
Avšak do cesty zbrojařské rodině se poměrně nečekaně postavil silný protivník. Nabídku financování šéfům Mladé fronty zaslal také druhý nejbohatší Čech, realitní bouřlivák Radovan Vítek. O své motivaci však zástupci Vítkovy skupiny CPI ve čtvrtek hovořit nechtěli.
„Skutečnost, že se nám ve lhůtě 24 hodin podařilo získat dvě nabídky na relativně vysoký úvěr, svědčí o tom, že trh sdílí naši důvěru ve zdraví a životaschopnost firmy. O nabídkách teď budeme intenzivně jednat. Naší jednoznačnou prioritou je zachování chodu společnosti,“ doplnil Jan Mašek, generální ředitel Mladé fronty. Ta vyzvala na začátku týdne případné zájemce k poskytnutí provozního úvěru ve výši 40 milionů korun.
Vedení firmy se teď musí rozhodnout, komu dá přednost. Od začátku jsou favorizovaní Strnadovi, kteří Savova dostávají pod tlak na nejrůznějších frontách a dnes vůči jeho firmám kontrolují celou řadu pohledávek. Avšak nedávný prodej lounské vagonky, která i přes jejich eminentní zájem nakonec skončila u ostravských podnikatelů Šuškových, ukazuje, že o překvapení nemusí být nouze. A Vítek je dost bohatý a vlivný sok, který se navíc v insolvenčních bitvách umí pohybovat jako málokdo. Byl to právě on, kdo položil na záda kdysi neporazitelnou Sazku v čele s Alešem Hušákem.
Na druhou stranu Sazka není Mladá fronta. Zadlužená loterie, která ale vydělávala miliardu čistého ročně, byl tučný steak, kolem kterého se slétli všichni orli českého byznysu. Vedle toho je mediální byznys Mladé fronty, jež vydává například týdeník Euro, časopis Motocykl či dětský časopis Puntík, skromným projektem, který není navíc snadné držet v černých číslech. A samotná motivace vlastnit média nechávala svérázného Vítka dosud spíše v klidu.
Na trhu se již spekuluje, že angažmá CPI může souviset s jinými obchody s Františkem Savovem, který vždy platil za výrazného hráče i na nemovitostním trhu. Hovoří se o jeho vlivu na projekt Nádraží Vyšehrad, který by už pro Vítka mohl být zajímavým soustem, ale i o dalších zajímavých stavbách. Řadu nemovitostí Savov údajně kontroluje také v zahraničí. Vítek i Savov dnes žijí ve Velké Británii.
Nicméně pro další vývoj bude důležitý zejména souboj v rámci insolvenčního řízení. Ten, kdo jej ovládne, bude určovat budoucí směr. A zde se čeká nástup spořitelního družstva Artesa, které Mladou frontu v posledních letech financovalo. O něm se vždy hovořilo jako o finančním centru Savovových podnikatelských aktiv. Právě Artesa dnes podle všeho drží za Mladou frontou nejvyšší pohledávku v řádech vyšších desítek milionů korun. Paradoxně to byla právě Artesa, která minulý týden Mladé frontě zamázla financování, úvěry zesplatnila, a tím management prakticky donutila podat návrh na insolvenci.
Artesa zároveň ve čtvrtek kritizovala právě snahu o provozní financování Mladé fronty. Ve svém sdělení soudu doslova uvádí, že „dle známých informací, které má věřitel (Artesa) k dispozici, by poskytnutí úvěru ve výši 40 milionů Kč dlužníka značně finančně zatížilo. S ohledem na neschopnost dlužníka dostát svým závazkům lze mít zcela důvodné pochybnosti o návratnosti poskytnutého úvěru“. Další zadlužení by pak podle šéfů kampeličky mohlo vést ke snížení hodnoty majetkové podstaty, a tím ke snížení šance na uspokojení věřitelů v rámci insolvenčního řízení.
Role spořitelního družstva tak zatím není příliš čitelná. Zatím není jasné ani to, kolik mu Mladá fronta přesně dluží. Přestože o sobě Artesa u soudu mluví jako o řádně přihlášeném věřiteli, v rejstříku zatím její přihláška s konkrétní sumou chybí. Bez ohledu na to bude pro další vývoj klíčové, ke které zájmové skupině se nakonec přikloní. A dost možná to zodpoví také otázku, jaké páky na český byznys Františku Savovovi ještě zůstávají.