Bylo to brzy ráno 5. srpna 1962, kdy se světem rozletěla nečekaná zpráva. Marilyn Monroe je mrtvá.
Hollywoodská ikona, nejznámější a nejkrásnější herečka své doby a populární celebrita byla ráno nalezena ve svém luxusním domě v Brentwoodu v Kalifornii bez známek života. U postele našli rozečtený nový scénář, chystala se na další film. Konec nikdo nečekal.
I když je dodnes za oficiální příčinu smrti označováno předávkování, náhlý skon Marilyn Monroe v jejích 36 letech a na vrcholu slávy už navždy zůstal příčinou spekulací a hypotéz.
Hvězda dodnes populárních filmů Někdo to rád horké, Páni mají radši blondýnky, Mustangové a Princ a tanečnice, bývalá manželka baseballové hvězdy Joea DiMaggia i slavného dramatika Arthura Millera byla léta závislá na lécích proti bolesti i prášcích na spaní (chronickou nespavostí trpěla už od počátku 50. let), barbituráty zhusta zapíjela alkoholem a měla víc než komplikovanou povahu, teorii o sebevraždě však její blízcí, přátelé ani její fanoušci nikdy neuvěřili.
Zato se vědělo, že se v posledních měsících života až příliš intenzivně stýkala s oběma bratry Kennedyovými, jak prezidentem Johnem Fitzgeraldem Kennedym (jemuž ještě 19. května 1962 v průsvitných třpytivých šatech zazpívala na veřejné oslavě narozenin své slavné „Happy Birthday, Mr. President“), tak s jeho mladším bratrem Bobbym. Právě tyto její vztahy zavdaly příčinu drbům, že slavnou herečku, která zřejmě začala být nepohodlná (či možná méně a méně diskrétní), možná zlikvidovaly spíš tajné služby.
Teorií dodnes
existuje mnoho. Jistota je ale jedna. I 57 let po svojí předčasné
smrti zůstává Marilyn Monroe ikonou – a také milionářkou.
A tím i pravidelnou účastnicí Top 10 poněkud morbidního žebříčku, který pravidelně sestavuje americký Forbes – ten žebříček se jmenuje Highest-Paid Dead Celebrities, jde tedy o nejlépe placené mrtvé celebrity.
Počítají se tu třeba jejich výnosy z autorských práv z jejich díla, licence a další příjmy jako výnosy z aukcí – a v soupisce nejbohatších mrtvých hvězd Marilyn Monroe figuruje coby stálice. Třeba v minulém roce si božská MM takhle „vydělala“ 14 milionů dolarů a ve „funerálním žebříčku“ se zařadila mezi osobnosti, jako je Michael Jackson, Elvis Presley, Prince nebo John Lennon.
Není divu. Fotografie, plakáty a další suvenýry s portrétem Marilyn Monroe jsou i téměř 60 let po její smrti žádaným zbožím nových a nových generací fanoušků, pořádají se i výstavy a filmové přehlídky na její počest, točí se více i méně povedené filmy o jejím životě, s licenčními právy se živě obchoduje.
Dodnes se prodávají i její memorabilie, ve světových aukčních síních pravidelně vídáte na programu třeba dražbu šatů, bot či filmových kostýmů Marilyn Monroe, sety archivních i nikdy neviděných fotografií, podepsané originály jejích scénářů, před časem byl prodán i jeden z luxusních bungalovů, v němž žila, anebo kadeř jejích vlasů.
Její licenci ale často využívají i známé módní nebo kosmetické značky. A nejen ony. Například slavný výrobce luxusních per Montblanc předloni „múze“ Marilyn Monroe věnoval limitovanou edici psacích potřeb.
Z exkluzivní kolekce nazvané Muses Marilyn Monroe Special Edition, kterou propojovala zářivě červená barva, odkazující k nejoblíbenějšímu odstínu hereččiny rtěnky, se stal globální bestseller a prodejní hit.
Z Marilyn Monroe je legenda. A legendy zkrátka neumírají.