Česko čeká v pondělí stávka, kterou vyhlásily odbory na protest proti krokům vlády. Podle odborových předáků se bude stávkovat ve všech krajích v řadě škol, firem či úřadů. Někde se práce zastaví na hodinu, někde na dvě hodiny či na celý den. Počet stávkujících odbory zatím nezveřejnily.
Předseda nejpočetnějšího svazu KOVO Roman Ďurčo před pár dny řekl, že by to v průmyslových podnicích mohl být až milion zaměstnanců. Školské odbory odhadují, že se do stávky zapojí kolem sedmdesáti procent škol. Nespokojení odboráři a odborářky zamíří do Prahy také na protestní pochod a demonstraci. Pořadatelé nahlásili magistrátu několik tisíc účastníků.
Odbory protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím, vysoké inflaci, nevyjasněnému růstu minimální mzdy i nedostatku peněz na školství. Stěžují si na to, že s nimi vláda nehledá kompromis.
Premiér Petr Fiala (ODS) tento týden řekl, že stávku pokládá za neodůvodněnou. Poukázal na růst rozpočtu školství a zaručený plat učitelů ve výši 130 procent průměrné mzdy. Podle Fialy odbory pokračují v konfrontační politice a jednají nezodpovědně.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že kabinet je připraven s odbory jednat a nabídl jim, že by se na zvýšení výdělků a posílení rozpočtů ministerstev využily neutracené peníze z letoška. Putovat by měly hlavně do odměn. Odbory žádají zvýšení tarifů.
Stávku vyhlásilo deset odborových svazů. Vedle školských odborů a svazu KOVO jsou to odbory úřednické, dřevařské, zdravotnické, dopravní, kultury, knihoven, potravinářů a vysokoškolský svaz. Další svazy je podporují.
ČMKOS jako největší centrála s 31 svazy a asi 270 tisíci členů postupuje společně s Asociací samostatných odborů (ASO). Druhá centrála zastřešuje dvanáct organizací a zhruba 110 tisíc odborářů, mezi členy jsou vlivné železničářské či lékařské odbory.
Odboráři museli zaměstnavatelům tento týden nahlásit počty účastníků stávky. Šéf ČMKOS Josef Středula je nechtěl upřesnit.
„V této chvíli nejsou podstatné ani důležité. Stále rostou. Hnutí je to obrovské. Překvapivé je, kolik zaměstnanců státu se chce zapojit,“ řekl Středula. Je přesvědčen o tom, že vláda nějaké ústupky udělá. Jurečka už ohlásil, že kvůli stávce nepoletí do Bruselu na jednání unijních ministrů práce a místo toho se chce sejít s odboráři a stávkujícími.
Podle šéfa nejpočetnějšího svazu KOVO Romana Ďurča by se mělo stávkovat ve stovkách průmyslových firem, mohl by to být až milion zaměstnanců. Podle dostupných údajů je v Česku kolem čtyř milionů zaměstnanců. Školské odbory odhadují, že se zapojí zhruba sedmdesát procent škol.
Podle předáka Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře do celodenní stávky vstoupí úředníci z některých úřadů a sociální správy, hodinu přes poledne pak budou stávkovat další pracovníci úřadů práce, sociální správy, katastrálních úřadů či finančních úřadů.
Jinde zaměstnanci stávku podpoří. V automobilce Škoda Auto se výroba zastaví ve všech výrobních závodech na dvě hodiny mezi třináctou a patnáctou hodinou.
Středula před pár dny uvedl, že by nemusela jezdit někde i doprava. Podle zjištění z regionů by se ale řidiči autobusů měli zapojit spíš symbolicky, řídit budou v reflexních vestách.
Vedle stávky odbory chystají protestní pochod a shromáždění nedaleko Sněmovny. Účastníci a účastnice se začnou řadit ve dvanáct hodin u Rudolfina. Odtud o půlhodinu později vyrazí na Malostranské náměstí, kde má ve třináct hodin začít demonstrace. Na akci přijedou i odboráři a odborářky z regionů. Jejich organizace vypraví do metropole autobusy, a to třeba z Třince či Vysočiny.
Podle analytiků budou mít pondělní stávka a protestní akce na výkon české ekonomiky jen zanedbatelný dopad. Varující je podle nich spíš to, že lidé chtějí stávkovat kvůli nutné snaze snížit zadlužování a srovnat veřejné finance.