Nejen do nemovitostí, umění, zlata nebo krypta můžete investovat – opravdovým fajnšmekrům, kteří mají volných zhruba 1,2 milionu eur a jsou schopní se smířit s tím, že budoucí zhodnocení je jedna velká neznámá, se otevírá možnost pořídit si 66 milionů let starou obří kostru triceratopse.
Kdo by odolal? Cena je však orientační, protože fosilie zvaná Big John jde 21. října do dražby v pařížské aukční síni Drout a dražitelé očekávají, že by si ji nový majitel mohl „odnést“ za cenu mezi 1,2 až 1,5 milionu eur. Hlavně to neříkejte dětem, protože vás do Vánoc nenechají na pokoji.
Dinosauři ovládli jejich knihovny a pokoje ve chvíli, kdy se po filmovém plátně poprvé prohnali zlí tyrannosauři v Jurském parku, a další obrovský boom zaznamenali zhruba před patnácti lety. Kdo neměl plastového dinosaura, jako by nebyl, a knížky dokonce přinášely návody, jak se o jednotlivé druhy starat stejně jako o domácí mazlíčky.
V českých zemích se zájem o prehistorické potvory objevil dokonce ještě mnohem dřív – o skvělý marketing se postaral v padesátých letech minulého století režisér Karel Zeman, když natočil film Cesta do pravěku.
Dá se předpokládat, že v tom, kdo fosilii v přepočtu za zhruba 30 milionů korun koupí, bude taky kousek dítěte, protože návratnost takové investice bude nejspíš jen v dobrém pocitu a čiré radosti, že vlastní kus pradávna.
Chtělo by se dodat „vlastní v obýváku“, jenže to by musel být pořádný pokoj: jen lebka triceratopse měří na délku 2,6 metru a do šířky dva metry, tělo má dlouhé osm metrů. Jde totiž o největší exemplář svého druhu na světě, který kdysi žil na území zabírajícím dnes plochu od Kanady před Spojené státy po Mexiko.
Pozůstatky nalezl před sedmi lety v oblasti Hell Creek v Jižní Dakotě geolog Walter Stein. Kostra je kompletní ze šedesáti a lebka z pětasedmdesáti procent, tržnou ránu v typickém límci způsobil podle odborníků souboj s jiným triceratopsem či šarvátka při páření.
Když se Big John proháněl po prehistorické krajině, mohl dosahovat výšky až devíti metrů a vážit okolo pět a půl tisíce kilogramů. Dnes není prvním exemplářem, který jde do dražby – loni se v aukční síni Christie’s za rekordních 31,8 milionu dolarů prodala kostra tyrannosaura.
Cena tehdy čtyřnásobně překonala nejvyšší nabídku, kterou byli do té doby zájemci o dinosauří kostry ochotni zaplatit. Předchozí rekord patřil síni Sotheby’s v Chicagu, která v roce 1997 vydražila tyranosaura přezdívaného Sue za 8,4 milionu dolarů.
Paleontologové však z podobných dražeb nadšení nejsou. Vydražené kusy míří především do soukromých sbírek a věda tak ztrácí možnost pozoruhodné fosilie zkoumat, jak by bylo třeba.