Budovu Nová Palmovka v Praze 8 dokončí a přemění na sídlo Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) Geosan Group. Prahu vyjdou stavební a projektové práce přibližně na 2,9 miliardy korun, vyplývá z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní.
Dostavba se uskuteční formou takzvaného design & build, kdy dodavatel vytvoří projekt i stavbu udělá. Město nyní bude čekat, zda se v zákonné lhůtě proti rozhodnutí neodvolá některý z účastníků tendru, teprve pak může s firmou podepsat smlouvu.
EUSPA se má podle dřívějších informací do nového působiště v budově, která je roky rozestavěná, přestěhovat v roce 2026 z nynějšího sídla v Holešovicích.
Budovu na Palmovce začala v roce 2014 stavět Praha 8, mělo tam být nové sídlo radnice doplněné o obchodní centrum. Práce byly o rok později kvůli různým sporům přerušeny.
Po dlouhých jednáních budovu od radnice v roce 2021 převzal magistrát, který uvažoval o tom, že do ní umístí sídlo záchranné služby. Nakonec vznikla dohoda se státem a EUSPA, které sídlo v Holešovicích přestává kapacitně stačit.
Torzo budovy je nutné nejen dostavět, ale rovněž upravit vnitřní dispozice tak, aby vyhovovaly vesmírné agentuře. Město proto zvolilo systém design & build. Podle schváleného dokumentu je možné začít s dostavbou, ale k proměně interiérů je potřeba udělat takzvaný out-fit, tedy vypracovat projekt proměny vnitřního uspořádání. K tomu bude nutné udělat projekt a zažádat úřady o potřebná povolení.
„V současné době není možné určit, co vše přesně má out-fit zahrnovat, respektive v jakém rozsahu má být proveden,“ píše se v dokumentu.
V současné době sice existuje jako výchozí podklad studie dispozičního uspořádání, ale tu je nutné rozpracovat a vymezit konkrétní parametry proměny. Podle dokumentu by měl vítěz tendru začít s dostavbou a zároveň připravovat proměnu vnitřku.
EUSPA se přestěhovala do Prahy z Bruselu 6. září 2012 ještě pod názvem Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA). Sdružuje mimo jiné řízení provozu kosmických programů EU, včetně dosavadních satelitních a navigačních projektů jako Galileo, EGNOS nebo Copernicus.