Doba, kdy nás v práci nahradí humanoidní roboti, možná ještě není tak blízko, jak by si fanoušci sci-fi přáli. Neznamená to ale, že kvůli strojům a jejich schopnostem nezačínáme být nadbyteční už teď.
Dobrou ukázkou toho, jak snadno a rychle může být člověk nahrazen výkonnějším a levnějším automatem, je stále rozšířenější používání tzv. strojového učení. Tedy procesu, kdy počítače využívají algoritmy, které jim umožňují učit se z minulosti – opakovat ji a zároveň díky ní předvídat nové věci a pracovat tak samostatně. Rychleji, efektivněji a spolehlivěji než lidé.
Už teď tyto algoritmy dokážou odpovídat na jednoduché e-maily, poznat, co je na rentgenu, analyzovat velké objemy dat a mnoho dalšího. Programátorům například strojové učení usnadňuje práci, protože „myslí“ za ně. S jeho využitím není potřeba dávat pozor na každou možnou eventualitu a psát pro ni zvláštní kód, počítače to nepotřebují, protože se svou zkušeností dokážou pracovat samy.
Zatím nám tohle všechno pomáhá a usnadňuje práci. Ovšem s tím, jak se vývoj technologií žene dopředu, je velice pravděpodobné, že člověk bude v tomhle procesu stále zbytečnější. Podle Světového ekonomického fóra dokonce natolik, že nás to bude v nadcházejících pěti letech stát na 5 milionů pracovních míst. Je to pravda?
Tohle je 8 faktů, které tomu nasvědčují a se kterými musíme počítat:
- Objem dat, která lidstvo produkuje, nezadržitelně poroste spolu s tím, jak se bude zvyšovat počet mobilních a k internetu připojených zařízení. Množství těchto dat a schopnost analyzovat je změní pracovní trh navždy.
- Vznikne řada nových analytických nástrojů, které ale ke své práci nebudou potřebovat žádného analytika nebo datového odborníka. A dost možná nebudou tito lidé potřeba ani k jejich vytváření.
- Nástroje prediktivní analýzy se stanou součástí běžných obchodních analytických softwarů. Podle společnosti IDC to bude nejpozději v roce 2020. A to je další krok, který výrazně přispěje ke snížení počtu lidí potřebných v tomto oboru. Počítačové programy už nyní ukázaly, že dokážou spolehlivě určit výsledek Super Bowlu nebo soudní pře. Lidská – a podstatně delší – analýza bude tedy zbytečná.
- Podle společnosti Gartner, která se zabývá výzkumem technologií, je vývoj strojového učení strategickým trendem letošního roku. A souhlasí s tím i lidé z konkurenční Ovum, podle kterých se bez téhle podpory v budoucnu neobejde žádná obchodní strategie. Obchodem to ale rozhodně nekončí. Watson, umělá inteligence, kterou vyvíjí IBM, dokáže podle snímků z magnetické rezonance diagnostikovat rakovinu mnohem spolehlivěji než lidé a prohledávání sofistikovaných soudních databází zabere díky strojovému učení jen zlomek doposud potřebného času. Oboje dělá z některých lékařských a právnických profesí ohrožené druhy.
- Dalším trendem, kterému Gartner věští velký rozvoj, jsou nejrůznější autonomní zařízení – ať už jde o auta, osobní asistenty, roboty a další. A to znamená, že ve stávajícím množství nebudou potřeba profesionální řidiči ani lidé, kteří se dnes věnují zákaznické podpoře.
- Vznikne také nový trh, takový, na kterém se bude obchodovat s chytrými algoritmy. Podle analytiků ze společnosti Forrester si lidé rychle uvědomují, že algoritmy, které jim usnadní práci, je snazší si koupit než si je nechat programovat, a jednoduše je pouze naplnit vlastními daty. Důsledek? Firmy už nebudou potřebovat tolik vlastních programátorů a IT zaměstnanců.
- Heslem zítřka se stane „kognitivní technologie“. Tohle nové jméno pro umělou inteligenci zahrnuje jak proces strojového učení, tak schopnost jazykové analýzy. Výsledkem je, že lidé a počítače budou schopni komunikovat mnohem přirozeněji než dosud. A to všechno může nahradit pojišťovací agenty, učitele, finanční poradce a lidi z HR.
- Obory, které budou využívat data, si do roku 2020 podle předpovědí International Institute of Analytics připíšou 430 miliard dolarů díky vyšší produktivitě navíc oproti těm, které data využívat nebudou. A to znamená, že společnosti si už pro posílení své produktivity nebudou muset najímat další lidi.
Když si přečtete tyto a další předpovědi, tak je jasné, že spousta pracovních míst je v ohrožení. A na rozdíl od předchozích průmyslových revolucí se to netýká zejména málo placených a manuálních profesí. Jakmile počítač dokáže překonat advokáta nebo onkologa, tak se o své místo musí začít bát kdokoliv.
A i když se vám to možná nezdá, ten čas je už skoro tady.