O tom, že z Výstaviště Letňany bude dočasně polní nemocnice, se jeho majitel Pavel Sehnal dozvěděl z médií. Nabízel ho k těmto účelům už v první vlně pandemie na jaře, ale tehdy potřeba nebylo.
Volal před několika dny ministru vnitra Janu Hamáčkovi, jak se věci mají. A slyšel od něj, on vám premiér Babiš nevolal? No, nevolal… Za čtvrt hodiny po tomto hovoru telefonoval ministr zdravotnictví Roman Prymula a všechno se začalo domlouvat.
„Výstaviště je pro polní nemocnici určitě lepší varianta než hotel, který potřebuje mít alespoň 240 cm dlouhý a certifikovaný výtah pro případnou evakuaci pacientů třeba při požáru. Troufám si tvrdit, že žádný takový hotel tu není,“ říká Pavel Sehnal. Naproti tomu výstaviště je přízemní areál s velkými vraty, která se využívají, když se do něj za „mírových“ časů na výstavy naváží velká technika.
„Máme i dostatečný příkon elektrické energie, když hala utáhne koncert AC/DC s 60 kamiony techniky, proč ne nemocnici,“ mluví Sehnal o dalších výhodách areálu, který nabízel na jaře ministerstvu zdravotnictví a Magistrátu hlavního města Prahy, jenže tehdy na jeho využití nedošlo, protože kapacita nemocnic stačila. Další výhodou je podle něj 3500 parkovacích míst a blízkost metra. Pro nemocnici by měla být vyčleněná nejmodernější hala s trvalým vytápěním.
Ve čtvrtek 15. října se konala velká porada za účasti zástupců majitele výstaviště, armády i ministerstev. „Teď se čeká na projektovou dokumentaci, kterou zpracovává armáda. Ta by měla mimo jiné obsahovat rozdělení haly na sekce pro muže, ženy, děti, JIP, sklady, zázemí pro zaměstnance – měla by tam být asi stovka personálu – a nechci děsit, ale i márnici,“ vysvětluje Pavel Sehnal.
Ještě není jasné, zda bude areál na nemocnici přestavovat sama armáda, nebo požádá Sehnalovu firmu. Ta by to podle slov svého majitele měla zvládnout během tří až pěti dnů, tedy ve stejném čase, jaký potřebuje na přípravu veletrhu.
Kdo to zaplatí? Sehnal očekává, že stát uhradí jeho společnosti provozní náklady, tedy výdaje za energie a technickou správu areálu. Nárok na to má podle paragrafu 36 krizového zákona 240/2000 Sb. „Výstavy se teď konat nemohou, ale mohli bychom výstaviště pronajmout e-shopům, které potřebují navýšit skladovací prostory, pomoc státu je teď ale na prvním místě,“ uvádí Sehnal, který nechce mluvit o ušlém zisku, ale doufá, že se stát zachová šlechetně a dostojí svým závazkům podle zákona.
Zpátky do původního stavu může být areál proměněný během dvou dnů, stejně jako to je u jiných akcí.
Za problém označuje Sehnal zatím skladování a odvoz infikovaného materiálu, který je třeba ještě dořešit, a také to, že nyní budou chybět pracovní síly, které by nemocnici obsluhovaly. „Možná bude potřeba méně zdravotnického a více obslužného personálu. Například o přípravu jídla se nemusí starat zdravotníci, ale třeba zaučené servírky a číšníci, kteří teď přišli o práci v zavřených restauracích,“ míní Sehnal.
Další Sehnalův byznys Aquapalace v Čestlicích zareagoval na zavření tím, že přečerpal vodu z bazénů částečně do retenčních nádrží. „Současný stav se dotkne každého podnikatele. Podle mého ale nejvíc výrobců velkých technologií. Když klesá výroba například v automobilovém průmyslu a na něj navázaných odvětvích, kdo by kupoval CNC stroje? Zatímco u prvně jmenovaných může propad činit třeba 30 procent, u výrobců velkých technologií i 100 procent,“ myslí si podnikatel.
Od záměru koupit v příštích třech letech ročně jeden pražský hotel Sehnalova společnost PSGroup neustupuje.