Polská prokuratura vyšetřuje petrochemickou společnost Orlen, která v České republice vlastní firmu Unipetrol a síť čerpacích stanic. Důvodem je zjištění, že Orlen bez dozoru převedl více než 1,5 miliardy zlotých (8,7 miliardy korun) na svou švýcarskou obchodní divizi OTS, oznámil prokurátor Dariusz Korneluk.
Vyšetřovatelé se také budou zabývat možnými vazbami šéfa OTS na teroristickou organizaci Hizballáh nebo loňským snižováním cen pohonných hmot, které mohlo souviset s říjnovými parlamentními volbami, píše portál Onet.
Vyšetřování se týká činnosti bývalého vedení Orlenu v čele s jeho někdejším generálním ředitelem Danielem Obajtkem, který byl spojencem předchozí národněkonzervativní vlády. Současná vládní koalice, která se moci v Polsku ujala loni v prosinci, Obajtka odvolala.
„Jednou z mých priorit je vypořádat se se zločiny spáchanými v letech 2016 až 2023, tedy v době, kdy prokurátoři nestíhali představitele státní moci,“ řekl v úterý prokurátor Korneluk.
Orlen, v němž má největší podíl polský stát, minulý týden podle agentury Reuters informoval, že zrušil smlouvy podepsané OTS a týkající se nákupu ropy a rafinérských produktů z Venezuely, když přišel zhruba o 1,6 miliardy zlotých na zálohách za dodávky, které nikdy nedostal.
Vedení Orlenu navzdory varování vlastních bezpečnostních expertů v roce 2022 ve švýcarském kantonu Zug založilo firmu OTS. Vedl ji Samer A., který mohl mít vazby na Íránem financovanou skupinu Hizballáh a který je podezřelý z podílu na podvodech s daní z přidané hodnoty.
Předmětem vyšetřování je i fúze Orlenu a ropné společnosti Lotos a také souhlas s prodejem podílu Lotosu saúdskoarabské společnosti Saudi Aramco. V souvislosti s vyšetřováním spojení Orlenu a Lotosu vyšetřovatelé podnikli u Obajtka domovní prohlídku.