Polsko učinilo další významný krok mířící k nahrazení uhelných zdrojů jádrem, když zákonodárci tamního Sejmu dali ve čtvrtek večer zelenou k výstavbě první jaderné elektrárny v zemi. Tu má zajistit americký Westinghouse.
Jak uvedla Polská tisková kancelář (Polska Agencja Prasowa), zákonodárci jasnou většinou 430 hlasů schválili zákon o financování výstavby první polské jaderné elektrárny v zemi, která má stát u obce Lubiatowo-Kopalino v Pomořansku. Proti byla jen jedna poslankyně.
Zákon o rekapitalizaci polské společnosti Jaderné elektrárny (PEJ) počítá se 60,2 miliardy zlotými (v přepočtu dle aktuálního kurzu 361,6 miliardy korun), které budou použity na výstavbu prvního reaktoru, jehož spuštění je naplánováno na rok 2036.
Tedy v době, kdy by Polsko mělo vypnout svou poslední uhelnou elektrárnu. Na nich jsou dnes naši severní sousedé při výrobě elektřiny závislí z více než padesáti procent.
Polská vláda nyní počítá s výstavbou dvou jaderných elektráren o celkovém výkonu mezi šesti a devíti gigawatty s tím, že budou ve vlastnictví státu. Veřejnou podporu ale musí ještě posvětit Evropská komise.
Výstavbu první jaderné elektrárny v Polsku zajistí konsorcium Westinghouse–Bechtel. Americký Westinghouse je přitom úspěšný i v dalších evropských tendrech na nové jaderné reaktory. Tedy kromě Česka, kde vláda jako preferovaného vítěze vybrala jihokorejskou KHNP a kde možná budou stát jediné jihokorejské reaktory v Evropě.
Podle současných oficiálních odhadů by výstavba jednoho bloku v Česku měla vyjít na 220 miliard korun.