Loňský rok začal pro majitele softwarové firmy Unicorn příjemně. Vladimír Kovář dostal dvoumístný vrtulník, který si sám pilotuje. Jeho firma pak rokem 2021 proletěla bez zaváhání. Meziročně na tržbách vyrostla o patnáct procent a poprvé prolomila hranici pěti miliard korun.
Celá skupina společnosti Unicorn, která zaměstnává přes dva a půl tisíce lidí a mezi její klienty patří přes 1100 firem z osmadvaceti zemí světa, loni utržila 5,541 miliardy korun. Vladimír Kovář výsledné číslo pro Forbes okomentoval se svým typickým nadhledem: „Dokud to nebude padesát miliard, je to pořád legrace.“
Miliardář loni rozšířil portfolio firem Unicornu dvěma akvizicemi. Koupě divize TelcoOSS od firmy Intelis posílila Unicorn v oblasti telekomunikací a na podzim pak rozšířil svůj rostoucí byznys v oblasti elektromobility: jeho dceřiná společnost ChargeUp koupila rostoucí společnost Elexim eMobility. Ta se zabývá dodávkami dobíjecích stanic pro elektromobily a momentálně dodává stovky kusů měsíčně
Právě tenhle byznys Kovář při hodnocení loňského roku vyzdvihl. ChargeUp ve švédském Göteborgu vyhrál a během čtvrt roku dotáhl veřejnou zakázku na software pro řízení nabíjení elektromobilů. Firma tak ve více než půlmilionovém městě umožnila připojení zhruba patnácti stovek veřejných i soukromých nabíjecích stanic elektromobilů.
„Je to projekt, ze kterého mám největší radost. Jednak je to naše moderní cloudové řešení, které skvěle funguje, ale stejně mě těší, že jsme s ním vyhráli tendr v naprosto skvělém a extrémně silném konkurenčním prostředí, které je ale zároveň tak férové, že se o tom každému podnikateli z naší kotliny musí zdát,“ popisuje Kovář.
„Když tak Unicorn z České republiky ve Švédsku porazí švédské firmy, je to úžasné,“ pochvaluje si.
Unicorn prostřednictvím dceřinky ChargeUp oslovuje i firmy naskakující na vlnu elektromobility. V září firma zvítězila ve výběrovém řízení na dodávku komplexního řešení pro slovenskou pobočku kurýrní firmy DPD.
Její součástí je dodávka desítek dobíjecích stanic a potřebného softwaru pro jejich fungování. Ve službách ChargeUpu navíc Kovář s ohledem na globálně rostoucí segment elektromobility vidí obrovský potenciál.
Jen ve Skandinávii podle něj může být kolem stovky dalších měst potřebujících stejné řešení jako Göteborg. „Naše služba ale samozřejmě může fungovat v celé Evropě,“ dodává šéf Unicornu.
Do managementu firmy ostatně nechal pořídit elektromobily a dobíjecí stanice vznikla mimo další místa spojená s Unicornem také u krkonošské boudy Petrovka, stojící v nadmořské výšce 1288 metrů – výš už v Česku žádná dobíjecí stanice pro automobily není.
Kovářovy letošní plány? „Zase bychom chtěli čísla zvednout o deset procent, a když to dobře půjde, tak o patnáct,“ plánuje byznysmen, jehož aktuální hodnotu majetku Forbes loni ocenil na čtyři miliardy korun.