Světu dalo význačné mořeplavce a v 15. a 16. století založilo první globální říši na světě. Během tohoto období pak Vasco da Gama či Bartolomeu Dias našli námořní cestu do Indie a objevili pro Evropany Brazílii. Jeho jediným pevninským sousedem je Španělsko a podle Světového indexu míru je třetí nejbezpečnější zemí planety. Takové je Portugalsko.
Ke státu, který leží v západní části Pyrenejského poloostrova patří ještě soustroví Azory a Madeira. Ta bývají pro svou panenskou přírodu a nádherné pláže nazývána pozemským rájem. Své kouzlo ale mají i ostatní části Portugalska. A vědí to i realitní kanceláře, které zájemcům nabízejí tamní nemovitosti. A ač je výběr opravdu pestrý, stejně jako v případě Řecka ani Portugalsko zatím mezi Čechy nedosahuje takového zájmu jako třeba Chorvatsko nebo Itálie.
„Důvodem je jednak větší dojezdová vzdálenost z České republiky,
ale také to, že Portugalsko omývá Atlantský oceán, který je výrazně
studenější než Středozemní moře,“ vysvětluje Hana Čmakalová ze společnosti Domus Global.
V Algarve téměř celý rok svítí slunce
Obecně ale nemovitosti v Portugalsku drahé nejsou. Jenže tím, že Češi chtějí blízko k moři a do turisticky zajímavých lokalit, může se jim koupě prodražit. Mezi nejoblíbenější destinaci patří Algarve – jižní pobřeží Portugalska. Kdo by tam také nechtěl žít. Přes tři sta dnů v roce tam svítí slunce, k opalování vyzývají nádherné pláže a proslulé je také jedněmi z nejlepších golfových hřišť v Evropě.
„Nejčastěji kupují Češi vily v luxusních přímořských čtvrtích Algarve nebo v golfových komplexech. Nemovitostí, které jsou přímo u moře, je v této oblasti méně než třeba ve Španělsku. A i kvůli studenému oceánu je lepší koupit si dům nebo apartmán pár kilometrů od moře a ušetřit si vlhkost a studený vítr v zimních měsících,“ doporučuje Hana Čmakalová.
Zhruba třicet kilometrů od moře je možné koupit také quintu, klasickou portugalskou usedlost. Kromě Algarve doporučují makléři i přilehlý region Alentejo, který má i některé rysy Toskánska, ceny nemovitostí ale nižší o třicet až padesát procent.
„Za pěknou venkovskou usedlost s půdou se obvykle platí cokoli od tří set tisíc do jeden a půl milionu eur, záleží na velikosti a stavu a částečně i na vzdálenosti k moři,“ dodává jednatelka Domus Global.
Podle kanceláře Svoboda & Williams získají lidé v Portugalsku luxusní zázemí v zemi s pestrou historií, kulturou a kuchyní a bonusem jim jsou skvělé podmínky k surfování a dalším vodním sportům. Kromě Algarve se oblibě těší i hlavní město Lisabon nebo severněji položené Porto a údolí Douro.
Apartmán s výhledem na pláž stojí stejně jako rozestavěný dům na Liberecku
A kolik tedy Češi mohou za nemovitosti v Portugalsku utratit? Rozptyl je poměrně široký. Starší apartmány blízko pláže lze pořídit od zhruba dvou set tisíc eur za třípokojový byt. Pokud je v komplexu s výhledem na moře, tak spíše okolo tří set až čtyř set padesát tisíc euro. U vil už jsou ceny vyšší. Za nový dům o ploše tři sta metrů čtverečních se zahradou a v komplexu s bazénem utratí kupující kolem milionu eur.
Přesto se vyplatí do nemovitostí v Portugalsku investovat zvláště v porovnání s cenami těch tuzemských. Například dvouložnicové apartmány kousek od historického města Lagos s výhledem na pláž Porto de Mós umístěné v rezortu s wellness a bazény lze získat od sedmi do bezmála dvanácti milionů korun.
Pro srovnání, za cenu více než sedm milionů korun můžete mít třeba rozestavěný dům v Chotyni na Liberecku s pozemkem šest set metrů čtverečních. A když si připlatíte další téměř tři miliony, dosáhnete na nový byt 2 + kk s malým balkonem na pražském Smíchově.
A ještě něčím je Portugalsko specifické, a to výhodami v oblasti daní. V zemi nejsou například zdaněny příjmy z bitcoinu a další kapitálové
příjmy. „I proto jsme měli letos několik klientů, kteří si specificky koupili nebo dlouhodobě pronajali nemovitost na Algarve, aby mohli využít těchto daňových výhod,“ říká Hana Čmakalová.
Na druhou stranu jsou daně vyšší při koupi nemovitosti. Pohybují se okolo deseti procent z její ceny. Daň z převodu pak závisí na ceně nemovitosti, je progresivní až do výše osmi procent a necelé procento ještě tvoří zápisné do katastru. K tomu je třeba zaplatit notáře v řádu pár tisíc euro a u dražších nemovitostí je zvykem uhradit i služby právníka, které se pohybují kolem půl až jednoho procenta plus DPH z ceny nemovitosti.
Samostatnou kapitolou pak jsou pronájmy. Ty dlouhodobé je v přímořských lokalitách obtížné najít, protože jsou obsazené v létě turisty. Nahoru jde navíc i cena. Není výjimkou předplatit si dopředu i šest nájmů, než je byt vůbec k dispozici. Portugalci se tím chrání. Vymahatelnost pohledávek a vystěhování neplatičů je totiž výrazně složitější a zdlouhavější než v České republice.