Tenhle příběh je pravda, nikdo si ho nevymyslel, skutečně se stal. A bylo jen otázkou času, než se dostane do hledáčku filmařů. Režisér a scenárista Tomáš Hodan převedl na plátna kin drama o přátelství, odvaze, touze a drsné přírodě.
Poslední závod natáčel tam, kde se kdysi skutečně odehrál – na hřebenech Krkonoš. A herce nijak nešetřil. Stihla je extrémní vichřice i mráz, o to autentičtěji snímek vyznívá a tvůrci netají, že to byl jeden z cílů.
„Nechtěli jsme utéct před počasím do ateliéru, věříme, že točit v minus patnácti stupních na místech, kde se to všechno stalo, se projeví i v syrovosti a dramatičnosti výsledného filmu,“ říká režisér Tomáš Hodan.
I proto prošli herci kurzem otužování, aby náročné horské podmínky zvládli. A podle producenta Ondřeje Beránka se to vyplatilo. „Těším se, že při filmu bude divákům zima.“
Jména Hanč, Vrbata a Rath už možná někdy slyšel každý. Většina možná také ví, že jejich příběh neskončí dobře, i když komunisté se z něj snažili posledně jmenovaného Emericha Ratha kvůli jeho německému původu vynechat. Co se tedy tehdy, v roce 1913 při lyžařském závodu na padesát kilometrů v Krkonoších, stalo?
Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař. Závody vyhrával doma i v zahraničí. Těch českých se pravidelně zúčastňoval i Němec Emerich Rath, přestože ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se dobře znali a setkali se na startu závodu také toho osudného dne v roce 1913.
„Tu obrovskou porci kilometrů jeli jen v košilích, ve starých kalhotách, na starých dřevěných lyžích. Jenže po prvním kole se počasí prudce zhoršilo a vypukla sněhová vánice. Všichni ostatní závod vzdali a Hanč zůstal na trati sám,“ přibližuje příběh režisér.
Polomrtvého ho našel právě Rath, který se snažil lyžaře marně zachránit. Hanč ale nebyl jedinou obětí závodu, později se totiž v horách našel i jeho zmrzlý kamarád Václav Vrbata, který ho chtěl na trati podpořit a ve vánici mu půjčil svůj kabát. A smutnou dohru měl celý příběh i pro Ratha. Zatímco Hanč se stal legendou, německý sportovec umřel v zapomnění jako bezdomovec.
„Po sto let byl příběh Hanče a Vrbaty překrucován, aby vyhovoval momentální společenské a politické situaci. Postava sportovce Emericha Ratha byla zcela vymazána. Studiem dobových materiálů se nám podařilo zrekonstruovat závod minutu po minutě a ukázat ho bez dobových nánosů tak, jak se skutečně stal,“ vysvětluje Ondřej Beránek.
Poslední závod natáčeli filmaři v době, kdy bývá v Krkonoších zima nejdrsnější – od konce února do konce dubna. Kdo tamní hory zná, jistě na záběrech pozná okolí Labské boudy, Medvědí boudy, Brádlerovy boudy, Hostinné nebo Jizerku. Do postavy Bohumila Hanče se vžil Kryštof Hádek, Emericha Ratha si zahrál Marek Adamczyk, v dalších rolích se objeví třeba Oldřich Kaiser nebo Vladimír Javorský.
Na podporu filmu Poslední závod, především kvůli natáčení scén v autentickém horském prostředí, vznikla i crowdfundingová kampaň, při které se vybralo přes milion korun. Někteří z dárců si pak ve snímku za odměnu zahráli jako kompars.
Premiéru naplánovali tvůrci na 24. března, tedy přesně v den 109. výročí tragédie. V předstihu ale snímek uvidí už dnes účastníci legendárního lyžařského závodu Jizerská padesátka. Na start kratší z tratí, desetikilometrové, se ostatně postavili i někteří z protagonistů filmu – herci Marek Adamczyk, Kryštof Hádek a Vladimír Pokorný, kteří závod odjeli na dobových lyžích a zvládli ho pod dvě hodiny.