Bohumínská skupina Bochemie Group je historicky známá svými chemickými přípravky, jako je například všem dobře známé Savo. Vždy ale měla blízko i k elektrochemii, a to zejména v podobě výroby baterií.
„V elektrochemii jsme v podstatě od roku 1951, kdy jsme poprvé začali vyrábět aktivní hmoty pro niklokadmiové akumulátory,“ vysvětluje v dalším Forbes Byznys podcastu syn majitele a člen představenstva Bochemie David Vodička.
Energetika se pro Bochemii stává čím dál zajímavějším oborem, a to i vzhledem k současnému rozvoji obnovitelných zdrojů a s nimi spojenou akumulací energie. Impulzem pro růst skupiny v tomto segmentu byla akvizice německé společnosti GAZ Energy před šesti lety.
Bochemie se tak mimo niklokadmiových baterií dostává i k těm lithiovým, které jsou pro moderní energetiku výhodnější. Podobně jako ve výrobě solárních panelů v nich ale ve světě dominuje Čína.
„Pokud jde o baterky, tak trh je extrémně ovládaný Čínou. Tady k tomu musíme přistoupit logicky, pouštět se do, řekněme, přímé konkurence s čínskou firmou asi nedává úplně smysl,“ říká v podcastu Vodička.
Jakou cestu Bochemie zvolí ve vztahu k čínským firmám? Proč je lithium vhodnější pro bateriová úložiště? A proč v Bohumíně nemají rádi označení gigafactory? To vše si poslechněte v podcastu.