Česko si připomíná pětapadesáté výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy, u příležitosti kterého se po republice konají setkání, debaty a výstavy. Do jedné z nich se propsal i fenomén umělé inteligence.

Na pražském Výstavišti si návštěvníci mohou vyzkoušet, zda rozliší reálné snímky z dob okupace od těch vytvořených generativní umělou inteligencí, trendující od loňského roku. Sada fotografií je součástí akce NeverMore68. Vstupné na pondělní akci je zdarma.

Snímky z roku 1968: realita
info Foto Spolek Díky, že můžem
Tato fotografie je reálná… | Foto Díky, že můžem

Za poznávací hrou, která ukazuje reálné fotografie ze srpna 1968 a vedle toho snímky vytvořené umělou inteligencí, stojí spolek Díky, že můžem.

„Fenomén umělé inteligence hýbe digitálním světem, který je pro mnohé z nás hlavním zdrojem informací. Můžeme se ale doopravdy spolehnout na to, co v něm vidíme nebo čteme?“ ptají se organizátoři spolku na sociálních sítích.

Podle jeho kreativního ředitele Adama Herese mělo vytvoření generovaných fotek ukázat, jak jednoduché je dostat falešný obsah do mediálního prostoru a spustit vlnu dezinformací.

Snímky z roku 1968: AI
info Foto Díky, že můžem
… ale tuto fotografii (stejně jako tu úvodní) vygenerovala umělá inteligence | Foto Díky, že můžem

„Jako příklad jsme vzali historické fotografie. Obzvlášť u válečných snímků je potřeba dávat si pozor a vnímat je kriticky. Nezáleží, jestli jsou současné, nebo historické,“ připomíná Heres.

Organizace, která každoročně stojí také za oslavami 17. listopadu na pražské Národní třídě, přichystala v rámci NeverMore68 i debatu o nástupu digitálních platforem a jejich dopadu na mediální prostředí.