V České republice vzrostl od začátku roku počet vyděračských hackerských útoků o 259 procent. Celosvětově největší počet ransomwarových útoků přitom cílí na zdravotnictví, průměrně jde o 109 útoků na jednu organizaci za týden. Následují veřejné služby s 59 útoky a pojišťovny a právní společnosti s průměrně 34 útoky týdně na jednu firmu.
V tiskové zprávě to dnes uvedla bezpečnostní firma Check Point, podle které je dopad ransomwaru na české společnosti aktuálně na více než dvojnásobku celosvětového průměru. Bližší údaje neuvedla.
Kyberzločinci v souvislosti s ransomwarovými útoky úspěšně využívají taktiku dvojitého vydírání. Požadují výkupné za zašifrovaná data a zároveň hrozí zveřejněním ukradených dat na speciálních webových stránkách.
Průměrná výše výkupného se za poslední rok zvýšila o 171 procent na přibližně 310 tisíc dolarů (zhruba 6,5 milionu korun). V roce 2020 došlo k úniku dat z více než tisícovky společností, které odmítly splnit požadavky a zaplatit výkupné.
Přibližně čtyřicet procent všech nových ransomwarových programů využívá nějakým způsobem kromě šifrování i krádeže dat. Je tedy zřejmé, že útočníci hledají způsoby, jak zvýšit efektivitu hrozeb a donutit oběti k zaplacení výkupného. Posledním zveřejněným případem ransomwaru byl útok na produktovody Colonial Pipeline v USA, který má na svědomí hackerská skupina Darkside.